Poklady sveta

Ochrid a Ochridské jazero

MacedónskoMACEDÓNSKO

Popis lokality

Photograph Ohrid Lake by Brigitte Djajasasmita on 500px


Malebné slnečné mestečko Ochrid („položené na skalách“) sa rozprestiera na brehu najmenej 2 milióny rokov starého rovnomenného jazera, v blízkosti hraníc s Albánskom.
Samotný Ochrid je taktiež jedným z najstarších európskych osídlení a zároveň je významnou klenotnicou byzantského maliarstva.
Zo stavebných pamiatok v Ochride určite zaujme citadela alebo čarovný kamenný kláštor svätého Nauma, či zvyšky Kláštora svätého Pantaleimona. Je tu viacero kostolov ako kostol svätej Sofie pochádzajúci z 11. storočia, kostol svätého archanjela Michala, či na ikony bohatý kostol svätého Klimenta. Snáď najromantickejšiu polohu má však Kostol svätého Jána, priamo pri Ochridskom jazere. To je mimochodom také čisté, že je vidieť až do hĺbky 22 metrov. Ochridské jazero s rozlohou 30 x 15 km a maximálnou hĺbkou 300 metrov pritom ponúka skvelú príležitosť na príjemnú dovolenku. Nachádza sa tu viacero kamenistých, či kamenisto-piesočnatých pláží s pozvoľnými vstupom do jazera.
Mesto Ochrid má aj amfiteáter a mohutné zrúcaniny bývalých opevnení. Významnou pamiatkou je pevnosť cára Samuila.
Samotné staré mesto Ochrid je tak skutočným skvostom. Prechádzka krivolakými uličkami určite očarí každého návštevníka a spoločne s pohľadom na prekrásne jazero zanechá len tie najlepšie cestovateľské spomienky.

Lokalita Ochrid a Ochridské jazero je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1979.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Skopje
Ubytovanie v Ochride
Požičanie auta v Ochride

Poistenie do Macedónska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaOchrid a Ochridské jazero