Poklady sveta

Katedrála Notre-Dame Chartres

FranzúzskoFRANCÚZSKO

Popis lokality

Photograph Sunset Chartres by Nicolas Wecandoit on 500px


Tento nádherný skvost z 12.-13. storočia, Katedrála Notre-Dame [ ] (známa aj pod názvom Chrám Nanebovzatia Panny Márie), je majstrovským príkladom gotického architektonického štýlu. Kostol bol postavený ani nie za 5 desaťročí na základoch staršej baziliky, aby bol vysvätený roku 1260 v prítomnosti Ľudovíta IX.
Dodnes je katedrála Notre-Dame s dĺžkou 130 metrov jednou z najväčších gotických katedrál na svete. Jej rebrová klenba je vysoká 37 metrov. Na západnom konci tejto trojloďovej baziliky stoja dve kostolné veže, ktorých výška presahuje 90 metrov. Stará veža s výškou 105 metrov pochádza z 12. storočia, kým nová veža zo 16. storočia je vysoká 115 metrov.
Katedrála Notre-Dame so svojím krížovým pôdorysom je známa aj pestrými sklenenými oknami, ktorých celková plocha predstavuje asi 2.000 m2. Popri tom stojí za zmienku okno pochádzajúce z 12. storočia, ktoré je známe pod názvom Notre-Dame-de-la-Belle-Verre (Matka Božia z krásneho skla), či stavba obrovského presbytéria so 40 vyrezanými scénami zo života Ježiša Krista a pani Márie alebo aj preslávená svätá relikvia – rúcho Matky Božej. To údajne mala Mária na sebe pri narodení Ježiša. Táto úžasná relikvia spôsobila mnohé zázraky a aj preto bol (a aj je) tento gotický chrám po celé stáročia vyhľadávaný pútnikmi z celého sveta.

Lokalita Katedrála Notre-Dame je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1979.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Paríža
Ubytovanie v Chartres
Požičanie auta v Chartres

Poistenie do Francúzska


SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaKatedrála Notre-Dame Chartres