Poklady sveta

Zámok Neuschwanstein

NemeckoNEMECKO

Popis lokality

Photograph Neuschwanstein Castle by Manuel Lastiri on 500px


Rozprávkový zámok Neuschwanstein [ ] je nielen jedným z najkrajších zámkov v Nemecku, ale určite patrí aj k tým k najkrajším na svete. Aj preto ho ročne navštívi približne 1,5 mil. ľudí a aj preto ho možno Walt Dysney použil ako emblém Dysneylandu, resp. aj vo viacerých jeho rozprávkach.
Zámok Neuschwanstein dal postaviť svojrázny kráľ Ľudovít II. ako poctu legendárnym germánskym rytierom. Ľudovít II. sa prezýval aj ako Kráľ snov, či Bláznivý alebo Šialený Ľudovít. Bol milovníkom umenia, divadla - obľuboval predovšetkým skladateľa Richarda Wagnera. Možno aj preto po celom zámku Neuschwanstein na stenách môžeme obdivovať nielen výjavy z Biblie, ale aj výjavy z opier jeho obľúbeného Wagnera.
Práce na zámku Neuschwanstein začali v lete 1868, verejnosti bol Neuschwanstein sprístupnený v roku 1886, čoskoro po kráľovej smrti. Sám Ľudovít sa jeho dostavby nedožil, hoci sa do zámku nasťahoval ešte kým nebol hotový. Problémom boli hlavne peniaze, keďže celá výstavba bola veľmi nákladná, v hodnotovom vyjadrení približne na úrovni 125 mil. amerických dolárov.
Zámok Neuschwanstein je postavený na skalnatom vrchu v bavorských Alpách, odkiaľ sa ponúka nádherný výhľad na alpské jazero. Postavený je v štýle stredovekej architektúry, avšak s prvkami najmodernejších technológií vtedajšej doby. Miestnosti v zámku sú napríklad vykurované centrálnym teplovzdušným kúrením. Zimná záhrada bola oddelená s veľkými sklenými posúvacími dverami. V zámku Neuschwanstein fungoval tiež elektrický telefón, či výťah. Samozrejmosťou bola tečúca voda na všetkých podlažiach zámku.
Je taktiež zaujímavé, že zámok Neuschwanstein z každej strany pôsobí inak. Výhľad na celý zámok ponúka 44 metrov dlhý a 90 m vysoký železný most „Marienbrücke“, ktorý sa nachádza nad roklinou s vodopádom, približne 20 minút pešej chôdze od hradu.
Okrem tohto rozprávkového zámku môžete v Bavorsku navštíviť aj ďalšie. K nim patrí zámok Hohenschwangau, ktorý bol pôvodne rytierskou pevnosťou, či zámok Linderhof, ktorý bol najobľúbenejším zámkom kráľa Ľudovíta II., napriek tomu, že je najmenším zo zámkov, ktoré dal tento panovník vybudovať. Je však jediným z vyššie menovaných, ktorý má nádherne upravené záhrady a anglický park.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Mníchova
Ubytovanie v Hohenschwangau
Požičanie auta v Mníchove

Poistenie do Nemecka

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaZámok Neuschwanstein