Poklady sveta

Mount Rushmore

USAUSA

Popis lokality

Photograph Mount Rushmore (USA) by Hans Balsing on 500px


Mount Rushmore [ ] – pamätník štyroch bývalých prezidentov USA – sa nachádza v Čiernych horách /Black Hills/ Južnej Dakoty. Areál Mount Rushmore sa rozprestiera na ploche 517 ha.
Stavebné práce na tomto monumente trvali cca 14 rokov a boli veľmi náročné. Nielen fyzicky (pracovalo tu cez 3 tisíc ľudí), ale aj technicky a umelecky. Veď pri takých rozmeroch, kedy celý monument dosahuje výšku 18 metrov, nie je jednoduché vystihnúť rôzne črty tváre, oči, nos, aby finálna podobizeň bola čo najvernejšia. Výsledkom tejto práce bolo obrovské súsošie štyroch hláv amerických prezidentov vytesané do žulového skalného masívu nachádzajúceho sa v nadmorskej výške 1.730 metrov nad morom. Konkrétne sa tu v Mount Rushmore nachádza hlava Georga Washingtona (prvého amerického prezidenta) – odhalená v roku 1930, Thomasa Jeffersona (autora Deklarácie nezávislosti) – odhalená v roku 1936, Abrahama Lincolna (zabezpečil zrušenie otroctva) – odhalená v roku 1937 a Theodora Roosevelta – odhalená v roku 1939.
Pre zaujímavosť spomeňme, že pôvodný projekt plánoval vytvoriť nielen hlavy, ale tiež postavy až po pás. Takéto postavy by potom merali úctihodných 140 metrov. Hlavne z finančných dôvodov sa však od tohto zámeru upustilo.
Mount Rushmore zažilo oficiálne otvorenie 3.7.1991 prezidentom Bushom, pri príležitosti 50. výročia ukončenia stavby. Od toho času predstavuje jednu z významnejších atrakcií Spojených štátov amerických, ktorú ročné navštívi približne 2-3 mil. návštevníkov i keď zväčša Američanov. Tí si svoju históriu a vlastenectvo veľmi chránia a zároveň vážia. Aj preto v roku 2005 prešla stavba pomerne dôkladnou očistou, ktorá ju zbavila usedenej špiny a lišajníkov, ktoré by mohli neskôr stavbu vážne poškodiť.
Mount Rushmore, ktorý vznikol na večnú oslavu amerického úspechu, rastu a ducha, je zaujímavou pamiatkou, ktorú by ste pri svojich potulkách po USA nemali vynechať.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Rapid City
Ubytovanie v Keystone
Požičanie auta v Rapdi City

Poistenie do USA

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaMount Rushmore