Poklady sveta

Luang Prabang

LaosLAOS

Popis lokality

Photograph Wat Xieng Thong, Luang Prabang, Laos by KRIT ONWAN on 500px


Jednou z najvýznamnejších historických lokalít Laosu je Luang Prabang, kedysi hlavné mesto kráľovstva Lan Xang. Dnes má toto mesto ležiace na brehu Mekongu do 30 tis. obyvateľov a patrí k turisticky najnavštevovanejším lokalitám v Laose.
Návštevníkov Luang Prabang zaujme okrem nádhernej okolitej prírody aj množstvo starobylých chrámov, o ktoré sa starajú prevažne budhistickí mnísi. K tým najlepšie dochovaným a zároveň najkrajším chrámom patrí Wat Xieng Thong, ktorý bol zároveň kláštorom. História chrámu sa datuje od roku 1560.
Ďalším kláštorom je La Chapelle Rouge. Najstarším chrámom v Luang Prabang je chrám Wat Visunarat, pochádzajúci z roku 1513. Pôvodne bol tento chrám drevený. V jeho vnútri turisti nájdu desiatky pozlátených drevených sôch Budhu pochádzajúcich z 15. až 16. storočia.
V Luang Prabang sa celkovo nachádza až 32 chrámov. Môžete tu v Luang Prabang navštíviť ale aj kráľovský palác zo začiatku 20. storočia, ktorý je dnes historickým múzeom, či trhovisko, kde môžete výhodne nakúpiť.
K významným stavbám patrí tiež stúpa Wat That Luang s popolom kráľa Sisavanga Vong, či 24 metrov vysoká stúpa That Chomsi.
Stavby v Luang Prabang sú postavené v typickom laoskom i thajskom štýle, avšak hlavne v centre mesta badať tiež pozostatky koloniálnej architektúry Francúzska, ktoré v minulosti Laos ovládalo.
Okrem spomenutých atrakcií sa v blízkosti mesta Luang Prabang nachádzajú aj budhistické jaskyne Pak Ou (kde je 2.500 kusov sôch Budhu), vodopády Kuang Si, ale môžete navštíviť aj horské kmene Hmongov v okolí miest Muang Xai a Muang Sing. Obyvatelia horských kmeňov, priam celé rodiny, žijú skromne v drevených chatrčiach, napriek tomu čisto.

Lokalita Luang Prabang je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1995.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Vientiane
Ubytovanie v Luang Prabang
Požičanie auta vo Vientiane

Poistenie Laos

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaLuang Prabang