Poklady sveta

Kotorský záliv a Kotorská oblasť

Čierna HoraČIERNA HORA

Popis lokality

Photograph Bay of Kotor, Montenegro by Europe Trotter on 500px


Kotorský záliv (Boka Kotorska alebo Kotorska Boka) je záliv zabiehajúci až 28 km do pevniny, čím tak trochu pripomína nórsky fjord. Pravdou však je, že v týchto miestach ľadovec nikdy nebol, záliv tak predstavuje len zatopené ústie rieky.
Boka Kotorska je najväčším prírodným zálivom na juhu Jadranského mora. Je obkolesený vysokými kopcami. Názov zálivu bol stanovený podľa historického malebného mestečka Kotor.
Samotný Kotor patrí k najzachovalejším stredovekým mestám v juhovýchodnej Európe. Staré mesto je obohnané stredovekými mestskými hradbami, ktorých dĺžka dosahuj 4,5 km, šírka až 15 metrov a výška až do 20 metrov. V Kotore je množstvo pamiatok, spomeňme katedrálu sv. Tripuna, či sv. Lukáša, sv. Michala, sv. Anny či sv. Pavla a mnoho iných. Kotor však ponúka aj iné pamiatky, ku ktorým patrí gotický palác Drago z 15. storočia, ale i paláce Bizanti, Grgurin, či palác mestskej rady z roku 1762.
Najužšie miesto zálivu sa prezýva ako Ferite (Reťaze). Šírka tu dosahuje len 340 metrov, čo sa využívalo na obranu zálivu pred potenciálnym námorným útokom. V prístave bežne kotvilo až do 300 lodí.

Lokalita Kotorský záliv je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1979.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Čiernej Hory
Ubytovanie v Kotore
Požičanie auta Podgorica

Poistenie Čierna Hora

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaKotorský záliv