Poklady sveta

Národný park Kilimandžáro

TanzániaTANZÁNIA

Popis lokality

Photograph Elephant and Mt. Kilimanjaro, Amboseli National Park, Kenya by Diana Robinson on 500px


Národný park Kilimandžáro [ ] o rozlohe 755 km2 sa rozprestiera v severnej časti Tanzánie, v blízkosti mesta Moshi. Je bohatý na flóru i faunu. Zo zvierat spomeňme napr. levov, byvolov, gepardov, či antilopy.
Samotnému parku dominuje horský masív Kilimandžáro („Lesknúca sa hora“), ktorý svojou výškou 5.896 metrov predstavuje najvyššie miesto v Afrike (Uhuru/Sloboda na kráteri Kibo). Kilimandžáro je vlastne neaktívna sopka tvorená tromi vulkánmi – Kibo (5.895 m), Mawenzi (5.149 m) a Shira (3.962 m). Kibo je najmladším z kilimandžárskych vrcholov. Na jeho vrchole je kráter s priemerom 2,5 km, hlboký 299 metrov. Mawenzi s Kibom sú spojené 11 km dlhým horským chrbátom.
Kilimandžáro, ležiace približne 350 km od rovníka, je na svojom vrchole po celý rok pokryté ľadovcom a snehom, hoci postupne sa snehová pokrývka roztápa a zmenšuje. Kým vrchol má polárnu klímu, úpätie Kilimandžára je v trópoch. Celkovo sa tu nachádza 5 vegetačných stupňov (prales, pustá planina, sopečná hornina, púšť, ľadovec).
Výstup na Kilimandžáro sa odporúča v období sucha (september a október alebo január až marec), pričom trvá približne 5 až 6 dní, z dôvodu nutnosti aklimatizácie. Turisticky najvyhľadávanejšou a najjednoduchšou cestou je „Marangu“, prezývaná aj ako „Coca-Cola route“. Na trase sa nachádza viacero reštauračných zariadení a jednoduchých ubytovní. Výstup na vrchol však nie je možné vykonať samostatne, len aspoň s jedným sprievodcom.

Lokalita Národný park Kilimandžáro je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1987.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Dar Es-Salaam
Ubytovanie v Moshi
Požičanie auta v Dar Es-Salaam

Poistenie Tanzánia

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaNárodný park Kilimandžáro