Poklady sveta

Kazanlak, thrácka hrobka

BulharskoBULHARSKO

Popis lokality


Mesto Kazanlak nie je známe len ako stredisko Údolia ruží, ale aj ako miesto, kde sa nachádza skutočný poklad - zachovalá Thrácka hrobka zo 4.-3. storočia pred Kristom. Bola objavená vojakmi pri kopaní bunkra v roku 1944. Jedná sa v podstate o jeden z 13 vykopaných thráckych kupolovitých hrobov. Hrobky dosahujú výšku maximálne 3,25 metra a priemer 2,65 metra. Chodba je dlhá 2 metre a široká 1,2 metra.
Thrácka hrobka sa nachádza v blízkosti Seuthopolisu. Práve tu totiž Thrácky kmeň Odrissi založil hlavné mesto, počas vlády thráckeho kráľa Seuta III. Pre zaujímavosť spomeňme, že Thrákovia patria k najstarším obyvateľom územia dnešného Bulharska. Patril k nim napríklad aj známy vodca veľkej vzbury otrokov Spartakus (74-71 p.n.l.).
Skutočným skvostom hrobky sú farebné fresky v pohrebnej komore, či zachovalé nástenné maľby. Maľby na stenách pohrebnej komory odhaľujú pohrebné rituály a osoby sprevádzajúce zosnulého k jeho poslednému odpočinku. Je možné konštatovať, že Thrácka hrobka so svojimi nádhernými maľbami na ploche takmer 40 m2 je najlepšie dochovanou bulharskou pamiatkou helénskeho obdobia a snáď aj najzachovalejšou svojho druhu na svete.
Blízko samotnej hrobky stojí múzeum s presnou kópiou hrobky. Nakoľko pôvodná hrobka je otvorená len dva dni do roka, návštevníci majú možnosť po celý rok vidieť aspoň jej presnú kópiu.

Lokalita je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1979.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Sofie
Ubytovanie v Ivanovo
Požičanie auta v Plovdiv

Poistenie do Bulharska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaKazanlak, thrácka hrobka