Poklady sveta

Kakadu národný park

AustráliaAUSTRÁLIA

Popis lokality

Photograph Kakadu National Park by Mélissandre COLLET on 500px


Tento jeden z najkrajších národných parkov sveta bol zriadený v roku 1987. Rozloha parku dosahuje 19.804 km2, pričom tretina z tejto plochy je vo vlastníctve Kakadu Aboriginal Land Trust a Jabiluka Aboriginal Land Trust, t.j. park spravujú pôvodní austrálski domorodci.
Národný park má dĺžku 200 km zo severu na juh a 100 km z východu na západ.
Národný park Kakadu, ako jeden z najvýznamnejších národných parkov Austrálie, obsahuje 7.000 nálezov skalných kresieb, ktoré sú staré 18 až 25 tisíc rokov. Tento austrálsky park jednoducho dokumentuje stopy trvalého osídlenia za posledných 40 tisíc rokov.
Početné postavy na skalných kresbách, v lokalite Ubirr, sú skutočne pozoruhodné, pretože na kresbách sa objavujú aj časti kostry, či vnútorné orgány. Aj preto sa niekedy spomína, že kresby vznikli „röntgenovou“ technikou.
Park Kakadu sa vyznačuje taktiež bohatou flórou a faunou. Rastie tu viac ako 1600 druhov rastlín, zaujme určite eukalyptový les, 64 cicavcov , 128 druhov plazov, 274 druhov vtákov, či 10.000 druhov hmyzu. Významnú stopu v parku vytvorili nepochybne termity, so svojimi vysokými týčiacimi sa stavbami, až do výšky domu. K najvzácnejším zvieratám však patria krokodíly, papagáje kakadu, kengury a pelikány.
Národný park ponúka úchvatné scenérie ako napríklad 200 metrov vysoký vodopád Jim Jim Falls, či rieky South Alligator, East Aligator, West Aligator, Yellow River a Wildman.
Pre zaujímavosť spomeňme, že v národnom parku Kakadu sa nachádza aj uránová baňa, ktorá mimochodom patrí k tým najproduktívnejším na svete.
Národný park Kakadu môžu cestovatelia navštíviť len v období sucha, teda od mája do októbra.

Lokalita je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1981, s rozšírením od roku 1987 a 1992.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Darwinu
Ubytovanie v Darwine
Požičanie auta v Darwine

Poistenie do Austrálie

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaKakadu