Poklady sveta

Hrad Himedži

JaponskoJAPONSKO

Popis lokality

Himeji Castle by Andrew Creahan on 500px.com


Zaujíma Vás, ktorý hrad by ste v Japonsku mali jednoznačne navštíviť? Je ním určite hrad Himedži [ ], ktorý sa kvôli obvodovým hradbám bielej farby prezýva aj ako Hrad bielej volavky (White Heron Castle).
Hrad Himedži nebol nikdy obliehaný a určite aj preto je dodnes najlepšie zachovaným hradom v celkom Japonsku. Je zároveň aj najväčším japonským hradom. Asi teda nikoho neprekvapí informácia, že ide zároveň o najnavštevovanejší hrad v Japonsku.
Samurajský hrad Himedži je súčasťou troch najslávnejších hradov (ku ktorým patria ešte hrady Kumamoto a Macumoto) z celkového počtu 12 dochovaných feudálnych hradov v Japonsku. Písal sa rok 1346, keď bol hrad Himedži postavený v klasickom japonskom architektonickom štýle. Postupne sa rozširoval až do roku 1609 a od toho času až dodnes sa jeho vzhľad takmer nezmenil. Mimochodom, práve z roku 1609 pochádza aj hlavná dominanta hradu, ktorou je päťposchodová hlavná veža, tzv. donjon. Stojí na približne 15 metrov vysokých základoch a jeho drevená konštrukcia dosahuje 31,5 metra.
Hrad Himedži bol postavený tak, aby pred prípadným napadnutím bol dostatočne chránený. Súčasťou hradného komplexu boli priekopy, rôzne premyslené obranné zariadenia, labyrint ciest so slepými uličkami, ktorý viedol k hlavnej veži. Kto by sa sem dostal, ihneď bol vystavený silnej paľbe obrancov hradu.
Hrad Himedži je bežne verejnosti prístupný. Jeho prehliadka zaberie približne 3 hodiny, keďže v hradnom komplexe sa nachádza až 83 budov. Taktiež je prístupné Múzeum samurajských zbraní a brnení, ktoré Vás určite nesklame.
V okolí hradu môžete navštíviť taktiež expozíciu deviatich záhrad Kokoen, ktorá vznikla v roku 1992 na pôdoryse pôvodných samurajských domov.

Lokalita Hrad Himedži je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1993.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Tokia
Ubytovanie v Himeji
Požičanie auta v Himeji

Poistenie do Japonska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaHrad Himedži