Poklady sveta

Ostrov Gorée

SenegalSENEGAL

Popis lokality

Photograph Gorée - Colonial houses by Alex ADS on 500px


Malý ostrov Gorée predstavoval v minulosti celých 5 storočí (od 15. do 19. storočia) významné stredisko obchodu s otrokmi v Západnej Afrike. Ostrov Gorée však bolo aj bývalým kotvišťom portugalských objaviteľov, ku ktorým patril napríklad aj známy Vasco da Gamma. Ostrov Gorée, ktorý bol kolonizovaný od roku 1817, predstavuje jednu z hlavných turistických atrakcií krajiny. V súčasnosti na ostrove Gorée žije približne 1.000 stálych obyvateľov. Vládne tu čulá a veselá atmosféra, ktorá je svedectvom radosti zo života.
Počas prechádzky po ostrove Gorée určite zaujmú koloniálne domy v pseudoprovensalskom štýle alebo pevnosť d'Estrées s delami. Pri potulkách po ostrove nezabudnite navštíviť "Dom otrokov" (Maison des Esclaves), ktorý postavili Holanďania v roku 1776. "Dom otrokov" je dnes múzeum, ale v minulosti bol miestom, kde sa stretávali obchodníci s otrokmi. Tu sa dojednávalo o cene a "tovare", ktorý bol natlačený v suteréne. Nie nadarmo sa tomuto miestu hovorilo aj ako "dvere, odkiaľ nie je návratu"...
V severnej časti ostrova Gorée je možné navštíviť múzeum Ifan, ktoré ponúka prezentáciu histórie Senegalu.
Na ostrov Gorée premávajú pravidelné trajekty, ktoré opúšťajú hlavný prístav v Dakare medzi šiestou hodinou ráno až 11 hodinou večer. Plavba trajektom trvá približne 20 minút.
Pridajte sa k tým, ktorý ostrov Gorée v minulosti navštívili. Boli medzi nimi aj také známe osobnosti ako napr. pápež Ján Pavol II., Bill Clinton, Nelson Mandela, či George Bush.

Lokalita Gorée je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1978.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Senegalu
Ubytovanie v Dakare
Požičanie auta v Senegale

Poistenie do Senegalu

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaOstrov Gorée