Poklady sveta

Fasil Ghebbi

EtiópiaETIÓPIA

Popis lokality

Photograph Fasil Ghebbi by Azzam Alsofi on 500px


Fasil Ghebbi, opevnené centrum mesta Gondar pochádzajúce zo 17. a 18. storočia, bolo sídelným mestom etiópskeho cisára Fasilidasa a jeho nasledovníkov (cisára Iyasu I., Dawita III.).
Mesto s rozlohou približne 19 hektárov, ležiace v nadmorskej výške 2300 metrov nad morom, bolo obkolesené 900 metrov dlhými hradbami. Za hradbami sa nachádzalo viacero zaujímavých stavieb, kostolov s unikátnymi freskami (Elfin Giyorgis, Asasame Kidus Mikael a Gemjabet Maryam, kde je pochovaný kráľ Fasilidas), kláštorov a palácov, ktoré boli postavené v štýle arabsko-indicko-africkej architektúry a tiež v barokovom štýle ešte z čias jezuitov.
Medzi najvýznamnejšie zachované pamiatky patrí hrad Fasilidas, palác Lyase, hrad Mentewab, sála Dawit a knižnica. Za zmienku stoja aj Fasilidasove kúpele, ktoré využíval aj sám cisár Fasilidas, či jeho syn Johannes I alebo vnuk Jáson (Iyasu). V súčasnosti je bazén prázdny, napúšťa sa len raz za rok, počas sviatku Timkat, kedy je využívaný veriacimi na rituálny kúpeľ.
Hoci zemetrasenie v roku 1704 a britské letecké útoky počas druhej svetovej vojny Fasil Ghebbi vážne poškodili, v súčasnosti sú pamiatky v zachovalom stave (aj vzhľadom na financovanie reštaurátorských prác zo strany UNESCO).

Lokalita Fasil Ghebbi je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1979.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Etiópie
Ubytovanie v Addis Ababa
Požičanie auta v Etiópii

Poistenie do Etiópie

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaFasil Ghebbi