Poklady sveta

Delfy, delfská veštiareň

GréckoGRÉCKO

Popis lokality

Photograph Greece - Delphi - Temple of Athena by Francis Naef on 500px


Svetoznáma Delfská veštiareň známa aj ako "pupok sveta" bola náboženským centrom a symbolom gréckej antiky. Turisti majú prístup do tejto svetoznámej veštiarni, a preto tak môžu obdivovať Apolónov chrám s "delfskou veštiarňou", divadlo, Kostalský prameň, gymnasion (štadión), či svätyňu Atény Pronaios.
Práve tu vznikali veštby, ktoré hlásali veštice Pýthie. V najstarších časoch vyberali za Pýthiu mladé dievčatá, neskôr už len staršie ženy.
Pred veštbou sa musela kňažka Pýthia pôstiť, potom podstúpiť rituálny kúpeľ v kastalskej vode a nakoniec sa omámiť dymom z vavrínového a myrhového lístia. Keď následne upadla do tranzu, z jej úst začali vychádzať veštecké slová, ktoré si zapisoval kňaz v tzv. hexametroch.
Celý antický svet poznal Delfy a ich veštiareň. Aj preto som chodili po radu vládcovia všetkých gréckych štátov. Prišli sem aj Solón a Alexander Veľký.
Delfy však boli známe aj svojimi hrami, ktoré sa významom zaraďovali hneď za olympijské, umeleckými súťažami dokonca pred ne. Ich hlavným programom boli preteky v hre na píšťale a na kithare, v speve so sprievodom píšťaly a v básnických a dramatických skladbách. Zo športových disciplín sa súťažilo v behu, zápasení a v jazde na voze.

Lokalita Delfy je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1987.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Atén
Ubytovanie Aráchova
Požičanie auta v Aténach

Poistenie do Grécka

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaDelfy, delfská veštiareň