Články cestovných kancelárií

Cyklistika v Škótsku

Veľká BritániaVEĽKÁ BRITÁNIA

Pokiaľ premýšľate o Škótsku ako o možnom cieli pre vašu nasledujúcu cyklo expedíciu, máte rozhodne vycibrený vkus. Táto malá krajina vábi dobrodružné povahy svojim drsným charakterom a romantickou atmosférou už od dôb prvých cestovateľov. A akoby nie. Miestna scenéria vyráža dych, príroda divoká, mestá úchvatné, história patrične spletitá, legendy vskutku tajomné, zvyky svojrázne a whisky prvotriedna. Pre cyklistiku je tu potom k dispozícii rozsiahla sieť pokojných ciest a značených cyklocestičiek, umožňujúca bezstarostnú jazdu, nech už sa vydáte kamkoľvek.

Cyklistika v Škótsku

Škótska krajina je veľmi rozmanitá a behom putovania sa jej ráz neustále mení. Pobrežie lemujú vysoké útesy a piesčité pláže.
Juh Škótska charakterizuje pôvabná krajina vysokých kopcov, jazier a lesov. Tá prechádza v rovinatý a úrodný Centrálny pás, ktorý potom končí na svahoch hornatej Škótskej vysočiny, nehostinnej oblasti, ktorá pokrýva skoro celú severnú polovičku územia. Civilizácia síce smerom na sever redne, ale s hľadaním ubytovania by nemal byť problém skoro nikde. Obecne sa dá povedať, že čím ďalej na sever sa vydáte, tým dobrodružnejšie bude vaše putovanie. Pre naozajstný únik od modernej reality sú potom ideálne súostrovia Vnútorné a Vonkajšie Hebridy, Orkneje alebo severné Shetlandy. Tieto kúzelné miesta, kde sa čas akoby zastavil, sú ľahko dosiahnuteľné pomocou trajektov, na ktorých je preprava bicyklov zdarma.

Cyklistika v Škótsku

Škótsko teda nie je žiadna placka a tomu tiež zodpovedá profil miestnych ciest a cestičiek. Pozitívne je, že tu nenájdete žiadne dvadsaťkilometrové "krpále" alpského tipu. Cesty sa tu vlnia ako horská dráha a krátke stúpania a zjazdy sa striedajú v rýchlom tempe. V horských oblastiach sa občas nájdu strmšie úseky, ale nič, čo by dobre nastavené radenie nezvládlo. Odmenou za každé zdolané prevýšenie je vám nový výhľad na okolitú krajinu a taktiež endorfín, tlmiaci bolesť svalov a navodzujúci pocit eufórie.

Prejsť Škótsko na bicykli je najlepšie od mája do septembra. Dlhé dni a mierna klíma ponúka v tomto období pre cyklistiku ideálne podmienky. Dažďu sa ale najskôr nevyhnete. Zo západu sem totiž tradične priplávajú naliate mraky, ktorým vrcholky škótskych kopcov párajú bruchá. Pokiaľ teda chcete aspoň trochu suchšie počasie, držte sa na východe. V každom prípade ale odporúčam aspoň nepremokavú vetrovku, ktorá udrží telo v teple. Oblačnosť sa totiž rýchlo mení a v kombinácii s vaším vlastným pohybom vzniká naozaj nevyspytateľná meteorologická situácia. Hlavnou vlastnosťou vášho oblečenia tu vlastne nie je absolútna nepremokavosť, ale skôr schopnosť rýchlo uschnúť a ochrániť pred vetrom. Pokiaľ si so sebou veziete celé vybavenie, uistite sa, že vám nenavlhne minimálne spacák. Boj s prírodnými živlami k putovaniu Škótskom ale svojim spôsobom patrí. Bez neho by to totiž nebol ten pravý drsný sever.

Voľba bicykla záleží na osobnej preferencii a od zvolenej trasy. Odpružené predné koleso ale určite spríjemní a často zjednoduší vaše putovanie. Blatníky potom oceníte zaručene. Permanentne vlhké ráfky znižujú účinnosť ráfkových bŕzd a preto sa hodí namontovať kvalitnejšie brzdové pätky. Výstražné osvetlenie by ste v lete potrebovať nemali, vďaka skutočne dlhým dňom. Vo väčšine miest je samozrejme možné nájsť cyklo obchod a zaobstarať si alebo opraviť, čo treba.

Dovolenka na bicykli je svojou rýchlosťou pre túto rozlohou neveľkú krajinu ideálna. Krajina mení svoju náladu od depresívnej cez zadumanú až po celkom radostnú, keď sa obloha vyčistí a slnko ovládne okolitý svet aspoň na pár minút. Po ceste je k videniu nespočetné množstvo kultúrnych a historických pamiatok, návštevníckych atrakcii a prírodných krás. Tunajšiu krajinu najviac ocenia milovníci divokej scenérie horských štítov, temných jazier a vodopádov. Históriu, so silnou príchuťou legiend, pripomenú okrem iného starobylé hrady, vztýčené kamene a slávne bojiská. Na svoje si prídu aj náruživí geológovia, botanici alebo maškrtní gastroturisti.

Cyklistika v Škótsku

Úžasnou vlastnosťou bicykla je jeho tichý pohyb, vďaka ktorému máte v Škótsku možnosť zazrieť mnoho plachých živočíchov, ktoré by ste inak vyplašili zvukom svojich krokov. Z hospodárskych zvierat stretnete v ohradách pozdĺž ciest okrem všadeprítomných oviec aj nádherné kone a rešpekt vzbudzujúce chlpaté kravy.

Cyklistika v Škótsku

Na záver je treba pripomenúť, že sa tu jazdí na ľavej strane. To môže byť občas mätúce a tak je dobré priviazať si na jednu stranu riadidiel malú stužku alebo iné znamenie, pre rýchlejšiu orientáciu. Najväčšie nebezpečenstvo hrozí po krátkej pauze vedľa pokojnej cestičky, kde sila zvyku môže spôsobiť voľbu zlej strany vozovky a preto treba dávať naozaj pozor. Miestnou špecialitou sú taktiež miesta na vyhýbanie na úzkych cestách. Hoci je väčšinou dosť miesta, aby sa auto a bicykel navzájom vyhli, vodiči vám často dajú prednosť a to isté budú očakávať od vás.

O kvalitách Škótska ako turistickej destinácie, netreba nikoho presvedčovať. Tento článok obsahuje iba podrobné informácie, ktoré vám snáď pomôžu urobiť si predstavu o miestnej diaľkovej cyklistike. Pokiaľ o Škótsku už uvažujete, vedzte, že vám váš inštinkt radí správne. Pokiaľ stále váhate, snáď som vo vás vzbudil aspoň zvedavosť. Najlepším spôsobom, ako niečo naozaj zistiť, je skúsiť to na vlastnej koži. Ja vás môžem len uistiť, že na cyklo putovanie Škótskom rozhodne nezabudnete.


Zdroj: Josef Vaníček, sprievodca CK Mundo, ktorá organizuje zájazdy do Škótska
Tip: nevynechajte ani ďalšie Články cestovných kancelárií...

REZERVUJ

Letenka Edinburg
Ubytovanie v Edinburgu
Požičanie auta v Edinburgu

Poistenie do Škótska, Veľká Británia

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Články cestovných kanceláriíCyklistika v Škótsku