Poklady sveta

Čokoládové vrchy

FilipínyFILIPÍNY

Popis lokality

Photograph Chocolate Hills by Maciej Rutkowski on 500px


Čokoládové vrchy predstavujú významnú atrakciu filipínskeho ostrova Bohol. Dôvodom je fakt, že práve tu sa na rozľahlej plošine o rozlohe 50 km2 nachádza minimálne 1268 strmých kužeľovitých vápencových kopcov pokrytých trávou. Tá sa počas obdobia sucha (od februára do mája) vysuší a následne sfarbí do hneda, čím kopce nadobudnú výzor kopčekov čokolády. Od toho je teda odvodený samotný názov atrakcie i keď následne po výdatných tropických dažďoch sa kopce opäť zazelenajú.
Čokoládové kopce, dosahujúce priemernú výšku od 30 do 50 metrov (najvyšší ale dosahuje až 120 metrov), vďačia svojmu vzniku podľa jednej legendy neopätovanej láske pozemšťanky Aloji voči obrovi Arogo, ktorý ju uniesol. Keď nakoniec pozemšťanka zomrela, obra to hlboko zasiahlo. Až tak, že celý svoj smútok vyplakal. Čokoládové vrchy sú skamenené slzy nešťastného obra.
Podľa druhej legendy je vznik Čokoládových kopcov spojený s hádkou dvoch obrov, ktorí po sebe hádzali obrovské balvany, až sa nakoniec vysilili a bojisko obaja opustili. Ostala však po nich spúšť - Čokoládové kopce.
Vedecké objasnenie pôvodu a vzniku tohto geologického javu, teda Čokoládových kopcov, nie je dodnes jednoznačné. Podľa jednej teórie sú kopce výsledkom erupcie podmorskej sopky. Podľa ďalšej teórie sú kopce súčasťou koralového útesu, pričom vplyvom počasia a erózie získali súčasný tvar. Čo ale jednoznačné je: takéto výnimočné zoskupenie kopcov nenájdete nikde inde na svete!
Najlepší výhľad na Čokoládové kopce sa Vám naskytne z vyhliadkovej stanice, po zdolaní 214 schodov. Z výšky 64 metrov sa pred Vami zrazu rozprestrie planina posiata stovkami kužeľovitých kopcov.
Bohol, desiaty najväčší ostrov Filipín, okrem spomenutých Čokoládových vrchov ponúka návštevníkom zážitky skutočnej exotiky. Nájdete tu totiž krásne biele široké, priam ľudoprázdne pláže s hebkým koralovým pieskom, pôsobivé ryžové terasy, malebné osady a mestečká so španielskymi koloniálnymi kostolmi. Okrem toho na ostrove Bohol môžete napríklad stretnúť aj najmenšiu opicu na svete - tarsier.

Lokalita Čokoládové vrchy je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 2006.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Manily
Ubytovanie na ostrove Bohol
Požičanie auta v Manile

Poistenie do Filipín

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaČokoládové vrchy