Poklady sveta

Burdž Chalífa, Dubaj

Arabské EmirátySPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

Popis lokality

Photograph Burj Khalifa At D' Park by Anthony Mejia on 500px


Mrakodrap Burdž Chalífa [ ] alebo Khalifova veža ("Khalifa Tower") sa začal stavať 21.09.2004. Jej oficiálne otvorenie sa oslavovalo 04.01.2010. Náklady na stavbu dosiahli úctihodných 1,5 mld. USD, avšak kompletná výstavba tejto budovy zo skla a ocele, spolu s novým centrom Dubaja - nákupnou promenádou s 1.200 obchodmi - stála až 20 mld. USD.
Hlavným architektom Burdž Chalífa bola firma Skidmore z Chicaga, USA, ktorá sa pre výber designu mrakodrapu inšpirovala rozvinutým kvetom rastliny Hymenocallis, ktorý sa práve v Dubaji vyskytuje. Developerom stavby bola spoločnosť EMAAR Properties. Výstavbu realizovali také spoločnosti ako americká CBM Engineers Inc, Besix, Arabtec, či Samsung Constructions. Samotnú prácu zabezpečovalo viac ako 12.000 robotníkov z Indie, Pakistanu, Bangladéšu, Filipín a z Číny.
Ak by ste sa postavili na veži mrakodrapu Burdž Chalífa, určite sa Vám naskytne fantastický výhľad. Burdž Chalífa s podlahovou plochou 464.511 m2 totiž meria 828 metrov (s anténou 830 metrov) a je najvyššou budovou na svete. Predbehla tak svojho predchodcu, mrakodrap Taipei 101 v Taipei.

Burdž Chalífa porovnanie

To však nie je všetko. Burdž Chalífa má zároveň najviac poschodí, ktoré sa naozaj využívajú (163 z existujúcich 189) a tajktiež práve tu nájdete najvyššie postavenú reštauráciu na svete. Nachádza sa vo výške 422 metrov, na 122. poschodí. Tiež sa tu nachádza najvyššie položený bazén, konkrétne na 76. poschodí. Na ďalších poschodiach mrakodrapu Burdž Chalífa nájdete hotel, 1.044 luxusných bytov, viac ako 200 obchodov, kancelárie (zaberajúce 37 poschodí). Výhliadková plošina prístupná pre turistov sa nachádza na 124 poschodí. Z takmer pol kilometrovej výšky môžete v prípade dobrého počasia dovidieť až do diaľky 90 kilometrov!
V mrakodrape Burdž Chalífa premáva 57 výťahov, ktoré sa pohybujú rýchlosťou 64 km/hod. Zaujímavosťou je fakt, že na stavbe Burdž Chalífa sa používali aj české výťahu pardubickej firmy Pega Hoist.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Dubaja
Ubytovanie v Dubaji
Požičanie auta v Dubaji

Poistenie Spojené Arabské Emiráty

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaBurdž Chalífa, Dubaj