Poklady sveta

Historické mesto Buchara

UzbekistanUZBEKISTAN

Popis lokality

Photograph Bukhara - 2 by Enrico Zappino on 500px


Historické mesto Buchara, názov ktorého v preklade znamená „kláštor“, je staré viac ako 2500 rokov. Kedysi tu stála oáza a následne tu bolo približne v 13. storočí p.n.l. založené samotné mesto, hoci o presnom termíne jeho založenia sú doteraz pochybnosti. Historická Buchara sa vo svojej minulosti dostala aj pod vplyv Alexandra Veľkého a tým aj pod vplyv gréckej kultúry. Potom, ako sa tu vystriedalo viacero vládcov, bola Buchara začiatkom 13. storočia zničená vojskom Čingishcána. Význam Buchary bol okrem iného aj v tom, že ležala na dôležitej hodvábnej ceste, v južnej časti Uzbekistanu, ktorou prechádzali karavány tiav z ďalekej Číny až do Európy a arabského sveta. Buchara teda plnila úlohu obchodného, kultúrneho, ale i náboženského centra Strednej Ázie.
Mesto Buchara je preplnené zaujímavými pamiatkami, veď práve tu v minulosti vyrástlo až 350 mešít. Zo všetkých historických pamiatok môžeme spomenúť napr. hrobku Ismaila Samániho, patriacu k najvýznamnejším pamiatkam Strednej Ázie, ale aj mešitu Magoki-Attori, či historické námestie mesta Lyabi Hauz s vodnou nádržou (hauz). Námestie Buchary ponúka skvelú príležitosť na oddych a ochutnávku kávy či tradičného čaja.
Dominantou mesta Buchara je 45,6 metrov vysoký minaret Kalyan, ktorý bol dlhú dobu v minulosti považovaný za najvyššiu stavbu v strednej Ázii. Bol postavený v roku 1127, pričom jeho fasáda pozostávala z rôznych tvarov tehlových mozaík.
Od 5. storočia v meste Buchara stojí zničená, ale ešte stále stojaca Bucharská pevnosť. Jej pôvodne 10 metrov vysoké mohutné hradby pôsobia dodnes nedobytne.
V Buchare sa nachádzali viaceré islamské vysoké školy, známe pod názvom medresa. Určite zaujme medresa Char Minar, nachádzajúca sa vo východnej časti mesta.
Mesto Buchara s kamennými uličkami a hlinenými minaretmi je známe aj tým, že sa tu nachádza viacero krytých bazárov, kde je možné zakúpiť atraktívne suveníry. Buchara je jednoducho turistický magnet, ktorý priťahuje zvedavých turistov z celého sveta. A to nielen pre svoje pamiatky, ale aj pohostinných ľudí, ktorí sú patrične hrdí na ich skvostné mesto.

Lokalita Buchara je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1993.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Taškentu
Ubytovanie v Taškente
Požičanie auta v Uzbekistane

Poistenie do Uzbekistanu

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaBuchara