Poklady sveta

Alhambra

ŠpanielskoŠPANIELSKO

Popis lokality

Photograph Alhambra at dusk by Carlos Luque on 500px


Tento rozľahlý 700 metrov dlhý arabský komplex, súbor pevností a palácov maurských vládcov v španielskej Granade, so svojimi unikátnymi záhradami a palácovým letným sídlom Generalife, sa rozprestiera na ploche o rozlohe 13 tisíc m2.
Alhambra [ ] slúžila dynastii Nasrovcov ako vojenské i správne centrum, avšak aj ako kráľovská rezidencia. Vládlo tu 25 vládcov spomenutej dynastie a to celkom až 250 rokov. Ich prínosom bola podpora umenia a vedy.
Komplex s 23 obrannými vežami vznikal postupne od 9. storočia (vtedy bola postavená pevnosť Alcazaba) až do 15. storočia. V roku 1492 boli Nasrovci z Granady vyhnaní a cisár Karol V. vo vnútri Alhambry postavil svoj vlastný palác. Je to vlastne štvorcová stavba s kruhovými nádvorím zasadený do samotného centra Alhambry. I keď časť pevnosti zničili Napoleonské vojská, turisti stále môžu obdivovať napríklad už spomenutú slávnu pevnosť Alcazaba, ukrytú za červenými mohutnými hradbami obopínajúcimi celý areál, či Palacios Nazaríes. Cesty poznania návštevníkov ďalej povedú k Patiu de los Arrayanes („Myrtový dvor“ s jazerom), ktorý je v susedstve so Sala de los Embajadores („Sála vyslancov“ slúžiaca pre kráľovské audiencie a dvorné ceremoniály), ďalej k Patiu de los Leones („Leví dvor“), kde stojí okolo fontány 12 levov z bieleho mramoru a podobne.
V celom areáli vidieť udržiavanú a sviežu zeleň, vďaka zavlažovaniu z rezervoáru na vrchole záhrad paláca. Zavlažovanie sa vykonáva systémom podzemných kanálov, ktorými sa voda rozvádza do jazierok, fontán a nádrží. Samotná voda je do Alhambry privádzaná z rieky Darro v Sierre Nevade sieťou akvaduktov.
Naozajstný pocit raja dotvárajú tieto rozsiahle záhrady s pestrofarebnými exotickými kvetmi a vysadenými živými plotmi, no i neodmysliteľné arabské kúpele.
Alhambra je nádherný symbol islamského dekoratívneho umenia (s prírodnými i matematickými motívmi) prejaveného v západnej Európe. Aj preto toto miesto pritiahlo množstvo známych osobností, ku ktorým nepochybne patrili Victor Hugo, či Washington Irving.
Na mnohých stenách sa objavuje heslo dynastie Nasrovcov: „Niet iného dobyvateľa okrem Alaha“.

Lokalita Alhambra je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1984.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka Sevilla
Ubytovanie v Granade
Požičanie auta v Granade

Poistenie do Španielska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaAlhambra