Poklady sveta

Železnica smrti a most cez rieku Kwai

ThajskoTHAJSKO

Popis lokality

Photograph On the Death Railway by Valentin Boulanger on 500px


Kančanuburi je rozľahlým mestečkom lákajúcim turistov z celého sveta svojimi viacerými atrakciami. K okolitým atrakciám patrí napríklad Erewanský národný park, vápencové kopce, vodopády i jaskyne. Avšak k najznámejším atrakciám lokality patrí svetoznáma kančanaburská železnica známa tiež pod názvom "Železnica smrti" a most cez rieku Kwai.
História železnice je spojená s obdobím, kedy Kančanaburi bolo pod japonskou kontrolou. Bolo to v roku 1942, keď sa rozhodlo o vybudovaní tejto železnice, ktorá v dĺžke 415 km a rozchodom 1 meter zabezpečovala spojenie Thajska s Barmou. Hlavným dôvodom pre jej výstavbu bolo umožnenie zásobovania japonskej armády v Barme, ktorá tam bojovala proti britom.
Na výstavbe železnice sa podieľali vojenskí zajatci, väčšinou z Austrálie, Nemecka, Holandska a Veľkej Británie ako aj thajci, barmánci, indonézania a podobne. Pracovali v neľudských extrémnych podmienkach, výsledkom čoho bolo, že viac ako 100 tisíc z nich počas stavebných prác zomrelo, či už na chorobu (hlavne maláriu) alebo vplyvom stavebných nešťastí. Aj preto získala táto železnica prezývku: "Železnica smrti". Pripomienku na túto brutalitu dodnes sprostredkúvajú JEATH (Japan, England, America/Australia, Thailand, Holland) Vojenské múzeum ako aj Vojenský cintorín.
Ani geografická členitosť regiónu výstavbe neprospela, bolo preto potrebné upravovať terén, budovať tunely aj mosty (je ich tu približne 350), a to všetko manuálne, ručne, za použitia najprimitívnejších pracovných nástrojov a približne 100 slonov! Najťažší úsek trate sa dodnes prezýva Hell fire pass. Išlo o najdlhší a najkrutejší úsek výstavby želenizce vojnovými zajatcami, ktorý tu pracovali celé 3 mesiace 24 hodín denne.
Podľa pôvodného zámeru japonských inžinierov sa mala táto „železnica smrti“ postaviť za 5 rokov, avšak vzhľadom na obrovský tlak japonského velenia bola železnica postavená už za 16 mesiacov!
Turisticky najnavštevovanejším mostom v Kančanaburi je legendárny Most cez rieku Kwai. Bol vybudovaný z dreva, neskôr bol nahradený novým, ktorého konštrukcia už bola z čierneho železa. Konkrétne tento 300 metrov dlhý most pozostával z 11 oceľových oblúkov, ktoré sem boli privezené japoncami z ostrova Jáva. Hoci v roku 1945 bol most cieľom útokov spojeneckých vojsk, následne bol opravený a dodnes je fuknčný a pouzívaný.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Bangkoku
Ubytovanie v Kančanaburi
Požičanie auta v Bangkoku

Poistenie do Thajska


SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaŽeleznica smrti a most cez rieku Kwai