Poklady sveta

Národný park Yosemite

USAUSA

Popis lokality

Photograph Autumn Tunnel View by James Forbes on 500px


Jeden z najstarších národných parkov v USA bol založený v štáte Kalifornia v roku 1890. Yosemitský národný park [ ] nepatrí len k najstarším, ale i k najkrajším národným parkom sveta. A nie je sa prečo čudovať. Je to totiž miesto prekrásnej prírody, 3.000 jazier, vodopádov, či nádherných vrchov a dych vyrážajúcich údolí. Najviac navštevovanou časťou parku Yosemite je úchvatné Yosemitské údolie, dlhé 11 km.
Rozloha celého parku Yosemite činí 3.000 km2. Najnižší bod parku Yosemite leží vo výške 609 m.n.m., pričom najvyšší dosahuje úctihodných 3.997 metrov (vrchol Mount Lyell).
Okrem spomenutého k top lokalitám národného parku Yosemite patrí 1.220 metrov vysoká žulová skala El Captain („lahôdka“ pre horolezcov), či masívny žulový monolit Half Dome. Ďalej sú to Yosemitské vodopády, najvyššie v Severnej Amerike. Tieto vodopády sú zároveň siedme najvyššie na svete (najvyššie sú Angel Falls vo Venezuele). Voda z Yosemitských vodopádov padá z výšky 740 metrov!
Medzi najfotogenickejšie miesta Yosemitského národného parku patrí tzv. Tunnel View. Určite ale nesmiete vynechať ani Glacier Point, ktoré je prístupné autom i autobusom. V parku totiž môžete k transportu využívať aj autá, ale aj tzv. shuttle bus, ktorý je zadarmo. Glacier point ponúka skvelý panoramatický výhľad z výšky 980 metrov. Medzi ďalšie atrakcie určite patrí tiež Taft Point a Four Mile Trail, t.j. cesta z Yosemitského údolia až ku Glacier point.
Národný park Yosemite je zaujímavý aj pre svoju bohatú faunu i flóru. Z fauny spomeňme jeleňov ušatých, kojotov, medveďov, líšky šedé, svište, pumy, ale aj 220 druhov vtákov a iné. Flóru okrem iného tvorí až 37 druhov stromov, pričom v najväčšom zastúpení sú tu jedle, borovice a gigantické sekvoje obrovské. Tie sú s priemerným vekom viac než 1.200 rokov najstarším dodnes žijúcim „organizmom“ tohto národného parku.
Návšteva parku Yosemite je umožnená celoročne. Každé obdobie má svoje naj. Či už sú to v lete zaujímavé pešie prechádzky, túry, rafting, či horolezectvo, alebo v zime lyžovanie, sánkovanie i korčuľovanie. Ak by ste sa sem vybrali, či už zo San Francisca (cca 4,5 hod. cesty) alebo Los Angeles (cca 6 hodín cesty), určite Vás poteší fakt, že sa tu nachádza aj kemp pre stany a tak si pobyt v parku môžete patrične predĺžiť. Hoci kempovanie nie je zadarmo, určite to za ten skvelý zážitok stojí. Len pozor na medvede! Aj preto platí povinnosť turistov skladovať jedlo v nedobytnom obale. Kto si však chce dopriať viac luxusu, môže si zvoliť tiež 4* hotel Yosemitského národného parku.

Lokalita Národný park Yosemite je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1984.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do San Francisco
Ubytovanie v San Franciscu
Požičanie auta v San Franciscu

Poistenie do USA

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaNárodný park Yosemite