Poklady sveta

Yellowstonský národný park

USAUSA

Popis lokality

Photograph Sunset over Grand Prismatic Spring by Sabbir Photography on 500px


Tento najstarší a teda i prvý národný park na svete, s rozlohou 8.983,59 km2, je lokalizovaný na severozápade štátu Wyoming, na úpätí Skalnatých vrchov. Vznikol v dôsledku erupcií asi pred 2,2 miliónmi rokov. Yellowstone ("Žltý kameň") bol osídlený taktiež ešte v dávnych časoch, prvé známky ľudskej prítomnosti sú staré viac ako 11.000 rokov.
Yellowstonský národný park [ ] je známy tým, že sa tu nachádza asi 280 aktívnych gejzírov, 10.000 termických formácií a viac ako 100 vodopádov. Je určite pozoruhodné, že až polovica geotermálnych oblastí a dve tretiny gejzírov na Zemi sú práve v Yellowstonskom národnom parku!
V Yellowstonskom parku sa taktiež rozprestiera vulkanickou činnosťou vytvorené Yellowstonské jazero, ležiace vo výške 2.375 metrov, ktoré je zároveň najväčšie severoamerické jazero. Plocha jazera dosahuje 371 km2 a jeho hĺbka 119 metrov.
K atrakciám Yellowstone patrí Old-Faithful-Geysir, ktorý približne každých 65 minút chrlí stĺp vriacej vody, a to až do výšky cca 30-55 metrov. V Yellowstonskom parku sa taktiež nachádza najväčší činný gejzír sveta - Steamboat Geysir. Iným zaujímavým miestom je Excelsior-Geysir v Midway Geysir Basin, ktorý síce nevyráža vodu vysoko do oblohy, ale jeho povrch má podobu bubliaceho jazera. Za 1 minútu tu vyvrie približne 15.000 litrov vody. V muldách prezývaných ako Mud Volcanoes zase vrie bahno. Priam umelecký skvost predstavuje horúci prameň Grand Prismatic Spring, ktorého dno je doslova pestrofarebné. Za týmto zaujímavým stvárnením je množstvo pestrofarebných baktérií a rias, ktoré tu žijú.
Park je zaujímavý aj z pohľadu flóry a fauny. Určite za zmienku stojí možnosť nerušene pozorovať stáda bizónov, či možnosť vzhliadnuť medveďa grizly, ktorý v zpriamenom stave dosahuje úctihodných 2,50 metra. Ďalej je tu možné vidieť vlkov, losov, či jeleňov...

Lokalita Yellowstonský národný park je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1978.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Cheyenne
Ubytovanie v Cheyenne
Požičanie auta Cheyenne

Poistenie do USA

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaYellowstonský národný park