Články cestovných kancelárií

Výstup na Mt. Brandon

ÍrskoÍRSKO

Ako určite viete, Írsko práve nepatrí ku krajinám, ktoré by oplývali množstvom vysokých hôr. Keď sa teda vydáte na 952 metrov vysokú horu Mt. Brandon, bude to zároveň jedna z najvyšších na ostrove. Tá úplne NAJ je vysoká už len o málo viac – hora Carrauntoohill meria 1 038 metrov. Terénom sa ale od pravého vysokohorského veľmi nelíši, a tak rozhodne nezabudnite dobré vybavenie a kvalitné vibramky.

Výstup na Mt. Brandon

Mt. Brandon sa týči v severnej časti polostrova Dingle a je najpôsobivejším miestom tunajšieho pohoria. Trek patrí rozhodne k tým vydarenejším, treba ale upozorniť, aby ste si i na samotný polostrov nechali dosť času – minimálne jeden deň. Za návštevu totiž stojí prístav Dingle, ktorý preslávil delfín Fungie a kde robia vynikajúcu rybaciu polievku, mys Slea head s úžasným výhľadom a niekoľko pamiatok uchovaných ešte z prehistorických dôb. Celkovo patrí pobyt na Dingle k vrcholom každej dovolenky v Írsku.

Po starej pútnickej ceste

Na Mt. Brandon vedie cesta z dedinky Cloghane. Najprv vyrazíte hustým porastom, ale hneď, pretože sa jedná o staré pútnické miesto, prídete ku kaplnke. Táto známa cesta, po ktorej pôjdete, končí na samom vrchole hory, v nadmorskej výške 952 m. Nazýva sa „cesta svätca“ (Saint´s Road) a je zasvätená sv. Brendanovi, ktorý bol rehoľníkom v 6. storočí.
Výstupom na túto druhú najvyššiu horu Írska sa každoročne 16. mája slávi sviatok sv. Brendana – patróna grófstva Kerry. Každopádne tak ako pútnici každý rok, i vy buďte pripravený na zmeny počasia. My vždy s istým zveličením vravíme, že Mt. Brandon pôsobí ako „akumulátor mrakov“. Leží neďaleko pobrežia, kde sa často tvorí oblačnosť, a cez vrchol Brandonu ďalej do vnútrozemia skrátka neprejde, hora ju zastaví. A tak vrchol veľmi často halí hustá hmla. To ale väčšinou turistov neodradí, a tak je okolie hory veľmi obľúbené pre turistiku i jazdu na bicykli.

Výstup na Mt. Brandon

Pretože ideme prakticky od mora, čaká nás prevýšenie okolo 1.000 metrov, v prípade pokračovania cez hrebeň ešte o niečo viac. Cesta je pomerne jasná, potom čo vystúpime lúkou plnou kamenia od kaplnky, ideme stále nahor po hrebeni pohodlným chodníčkom. Dôjdeme až k ľadovcovému karu (650 m n. m.), odtiaľ už vidíme trasu nášho ďalšieho postupu – veľmi strmým kopcom nahor. V tejto časti sa tiež nachádzajú ľadovcové jazerá, kde nie je problém, aby sa otužilci a iní (samovrahovia :-)) osviežili.
Na hrebeni po ľavej strane už vidíme malý biely kríž – vrchol hory Mt. Brandon. Čaká nás okolo 300 metrov prevýšenia, miestami klzká cesta (pozor, za dažďa by bola dosť nebezpečná) a niekde voľné kamene.

Výhľad z vrcholu vám ukáže celý polostrov

Kto vytrvá a zvládne prudké stúpanie, môže sa už behom niekoľkých desiatok minút kochať nádherným pohľadom z vrchu - vidieť je celý polostrov Dingle.

Výstup na Mt. Brandon Výstup na Mt. Brandon

Vrchol Brandonu je tiež dosť veterný, takže tam asi až tak dlho nevydržíte. Späť sa môžete vracať buď rovnakou cestou, alebo ďaleko atraktívnejšou – pokračovaním po hrebeni.

Výstup na Mt. Brandon

Pôjdete po horských lúkach a čoskoro narazíte na kamenný múrik, miniete ďalší bezmenný vrchol po ľavej ruke, až sa vyhupnete na ďalší hrebeň (pozor, po opustení múrika je nutné stúpať hneď vľavo, inak sa dostanete do miest, kde lúka prudko klesá a je veľmi nebezpečné ju prechádzať). Odtiaľ už vidíte cestu pozdĺž pastvín, kadiaľ budete klesať dolu, späť do Cloghane. Lúky sú tu niekedy dosť podmáčané, a tak je zostup niekedy skutočným sklzom. Tak i tak, táto trasa za to skutočne stojí. Snáď jediná nepríjemnosť, ktorá vás na ceste čaká, je hneď po opustení lúk. Pôjdete totiž asi 6 km pochodom asfaltovou cestou, než sa do Cloghane dostanete. Ale – pokiaľ máte dobrú spoločnosť a skvelú náladu z výletu a počasia, ktoré vám určíte vyšlo, nebude to pre vás problém.


Zdroj: Hanka Dekojová, sprievodkyňa CK Mundo, píše cestopisy a články o Írsku
Tip: nevynechajte ani ďalšie Články cestovných kancelárií...

REZERVUJ

Letenka Dublin
Ubytovanie v Írsku
Požičanie auta v Dubline

Poistenie do Írska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Články cestovných kanceláriíVýstup na Mt. Brandon