Poklady sveta

Vulkanický národný park Havaj

USAUSA

Popis lokality

Photograph Mauna Kea1 by Angelika Sielken on 500px


Vulkanický národný park [ ] bol založený v roku 1916. Nachádzajú sa tu viaceré vulkány, z ktorých Kilauea (1.247 m.n.m.) je jedným z najaktívnejších na svete, kým Mauna Loa (4.170 m.n.m.) patrí k tým najmasívnejším (so základňou 100 km a objemom cez 75.000 m3). Mauna Loa je najväčšia činná sopka na svete. Vek sopky na odhaduje na 700 tis. až 1 milión rokov.
Najvyššia hora na Havajských ostrovoch je však Mauna Kea, hoci je len o 35 metrov vyššia ako Mauna Loa. Mauna Kea je defacto najvyššia hora na našej Zemi, pretože základňa tohto neaktívneho tzv. štítového vulkánu sa nachádza až 5.000 metrov pod hladinou mora. Celková výška sopky tak prevyšuje 9.000 metrov (Mount Everest dosahuje 8.848 metrov). Prístup na jej vrchol je bezproblémový, nakoľko naň vedie cesta. Samotný vrchol býva pokrytý ľadom a umožňuje sezónne lyžovanie.
Centrom Vulkanického parku je práve kráter spomenutej sopky Kilauea, ktorý je taktiež možné navštíviť v doprovode sprievodcov. Kilauea je v súčasnosti totiž nielen jeden z najaktívnejších vulkánov na svete, ale tiež patrí k tým najviac navštevovaným. Sopka je relatívne mladá, veď až 90% jej povrchu tvoria horniny mladšie ako 1.000 rokov. Napriek tomu predstavuje najdlhšie bez prestávky chrliaci vulkán na svete. Sopečná aktivita zanechala výrazný vplyv aj na miestny ekosystém.

Lokalita Vulkanický národný park je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1987.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Honolulu
Ubytovanie v Honolulu
Požičanie auta v Hilo, Havaj

Poistenie do USA

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaVulkanický národný park Havaj