Festivaly vo svete

Voodoo festival v Benine

BeninBENIN

Pôvod voodoo

Vedeli ste, že pôvod Voodoo je v Afrike? Konkrétne v západnej časti krajiny, ktorá bola domovom kráľovstiev Dahome a Kongo. Práve kráľovstvo Dahome sa rozprestieralo na území dnešného Beninu, ktorý je dodnes kultúrnym centrom západnej Afriky.

Z tejto africkej oblasti pochádzalo mnoho otrokov, ktorí boli loďami prevezení do nového sveta. Pripomienkou tohto obchodovania s otrokmi je 4 km dlhá Cesta otrokov v meste Ouidah, kde sa nachádza taktiež UNESCO atrakcia so symbolickám názvom: "Dvere, z ktorých niet návratu".

Dvere, z ktorých niet návratu, Ouidah, Benin       /autor: Shubert Ciencia ; Creative Commons/

Vďaka obchodovaniu s otrokmi sa kult Voodoo v 17. storočí rozšíril do ostatných končín sveta. Napríklad aj do Haiti (ktoré je omylom častokrát považované za miesto jeho vzniku). Obyvateľstvo tejto krajiny si privlastnilo praktiky Voodoo a skombinovalo ich s vlastnými tradíciami a kresťanstvom.

Voodoo       /autor: Dominik Schwarz ; Creative Commons/

Malý štát Benin, kedysi francúzksa kolónia, je teda domovom Voodoo. Hlavným centrom voodoo náboženstva v krajine je mesto Ouidah. Dodnes až 60% obyvateľov tejto krajiny vyznáva voodoo, ktoré spolu s kresťanstvom a zo severu prenikajúcim menšinovým islamom tvorí oficiálne náboženstvo v krajine. Oficiálne sa k voodoo hlási 17% obyvateľstva.

Voodoo, ktorého názov v preklade znamená „duch“, „božstvo“, sa dodnes oslavuje v beninských mestách. Najväčší voodoo festival v Benine sa pravideľne odohráva v už spomenutom meste Ouidah. Zúčastňujú sa ho stovky ľudí, aby oslavovali svojich mŕtvych predkov a miestne staré božstvá.

Súčasťou tejto veľkej náboženskej slávnosti sú, popri obetovaní zvierat (sliepok, kôz, mačiek i psov), až priam neskutočné rituály a obrady, v ktorých prívrženci voodoo pri tanci a za zvukov bubnov neraz dosahujú tranz. Ten im údajne umožní komunikovať s božstvom.

Voodoo tanečník, schopný dosiahnuť tranz      /autor: Moi of Ra ; Creative Commons/

Návšteva takéhoto miesta, počase tejto veľkolepej slávnosti, je pre dobrodružných cestovateľov priam magickým a určite nezabudnuteľným zážitkom.

Tip: pozrite si aj ďalšie Festivaly sveta

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do Cotonou, Benin
Ubytovanie v Cotonou
Požičanie auta v Cotonou

Poistenie Benin

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › FestivalyVoodoo Festival Benin