Cestopisy

Vianočná Viedeň

RakúskoRAKÚSKO

Potulky vianočnou Viedňou a vianočné trhy vo Viedni

Hlavné mesto Rakúska, Viedeň, je zároveň najväčším mestom v krajine. Možno podstatnejšou skutočnosťou je však fakt, že Viedeň je historickým mestom ponúkajúcim nespočetné množstvo zaujímavých pamiatok a rôznych atrakcií. Tie je možné poľahky navštíviť, nakoľko v meste je vybudovaná kvalitná a veľmi frekventovaná doprava, ktorú zabezpečujú početné autobusy, električky s najrozsiahlejšou sieťou na svete ako aj metro, ktoré Vás rýchlo dopraví do ktorejkoľvek časti mesta. Počas víkendov môžete ušetriť, pokiaľ sa rozhodnete navštíviť Viedeň vlastným autom. Kým cez týždeň je parkovanie v tzv. modrých zónach platené, cez víkend sú tieto zóny zadarmo. Neplatí to však o podzemných parkoviskách, ktoré sú pre našinca pomerne drahé (cca 3,5-4,0€/hod.). Ak sa Vám však nechce motať v bludisku viedenských ulíc, vhodnou alternatívou je využitie tzv. P+R parkovísk na perifériách, ktoré sú lacné (cca 3€/deň) a odkiaľ sa veľmi ľahko odveziete metrom až do samotného centra pôsobivej Viedne.
Pokiaľ cestujete do Viedne za poznaním, určite si v značnej miere vystačíte aj vlastnými nohami, keďže najvýznamnejšie atrakcie mesta nie sú od seba veľmi vzdialené. Pritom prechádza historickým centrom mesta je pravým cestovateľským zážitkom. Ešte výnimočnejšie však v období vianočných sviatkov, kedy sú jednotlivé ulice vyzdobené tisíckami drobných svetiel a rôznorodými vianočnými dekoráciami, ktoré dotvárajú neopakovateľnú atmosféru tohto výnimočného mesta.

Vianočná Viedeň a viedenské vianočné trhy

Vianočná Viedeň

Výlet do Viedne v čase vianočných sviatkov odporúčame ešte v doobedňajších hodinách. Môžete totiž sledovať krásnu premenu dennej Viedne na Viedeň nočnú. Táto premena je obzvlášť pôsobivá v čase Vianoc.

Výhodným vstupným bodom na prechádzku vianočnej Viedne je Stephansplatz, teda Štefanské námestie, kde sa rozprestiera veľkolepý Dóm svätého Štefana. Pred chrámom sa nachádza veľký vianočný stromček, ktorý však budete obdivovať predovšetkým vo večerných hodinách, keď sa sem opäť vrátite.

Vianočná Viedeň

Môžeme pokračovať širokou bohato zdobenou ulicou Graben, potom ulicou Kohlmarkt, ktorá je známa svojimi obchodmi renomovaných značiek ako Armani, Gucci, či Louis Vuiton.

Vianočná Viedeň

Napokon sa dostaneme k Habsburskému sídlu Hofburg. Nachádza sa tu vlastne komplex palácov s múzeom. Skvelú, priam až historickú atmosféru tohto miesta dotvárajú koče, ktoré poháňajú kone.

Vianočná Viedeň

Nakoniec sa dostávame k Námestiu Márie Terézie, kde sa nachádza jeden z hlavných viedenských vianočných trhov. Nie je však tým najväčším, ale určite patrí k najkrajším. Vianočných trhov je vo Viedni veľa a všetky majú svoje špecifické zameranie. Môžete ich nájsť na každom námestíčku, či v parku.
K tým významnejším ale patria hlavne trhy pre zámkom Schönbrunn alebo na Freyungu či vianočná dedinka na zámku Belvedere.

Ak máme však záujem navštíviť najväčší vianočný trh v hlavnom meste Rakúska, ktorý ja zároveň najstarším trhom, musíme sa vybrať popri rakúskom parlamente až k mestskej radnici.

Vianočná Viedeň

Viedenská radnica je vlastne neogotická budova, kde sídli starosta a mestské zastupiteľstvo. Avšak práve pred touto radnicou vo vianočnom období sa na Radničnom námestí rozprestiera vyššie spomenutý najväčší vianočný trh v meste Viedeň - Christkindlmarkt (), ktorý tvorí až 145 drevených stánkov.

Vianočná Viedeň

Množstvo vianočne a bohato vyzdobených vianočných stánkov, ponúkajúcich rôznorodé darčeky, suveníry či vianočné dekorácie. Samozrejmosťou vianočných viedenských trhov je aj ponuka rôznych kulinárskych špecialít, vareného vína či punču. Ten si môžete zakúpiť za 3,5€ aj spolu s pohárom (záloha 2,5€), ktorý keď vrátite, dostanete späť zálohu a ak nevrátite, zostane Vám hrnček na pamiatku ako suvenír. A ak Vám príde chuť na sladké, môžete si vychutnať rôzne koláče, jablká v cukre, či mozartové gule, perníky a iné dobroty.

Aj keď v tomto období Viedeň navštevuje nespočetné množstvo turistov z celého sveta (3-3,5 milióna domácich i zahraničných návštevníkov!), nedajte si pokaziť náladu preplnenými ulicami a trhmi, hoci sa niekedy už nebudete mať ani kam pohnúť.
Ak Vám bude zima, môžete sa zohriať v radnici. A ak máte so sebou aj deti, určite sa potešia detským kútikom tvorivých dielní, ktoré sa v radnici nachádzajú. Za malý poplatok (1,5-3,0€) sa môžu Vaše deti stať pekármi a upiecť si vlastné koláčiky, alebo remeselníkmi a vyrobiť si vlastnú vázu, či iné zaujímavé predmety.

Vianočná Viedeň

Ak už sa trhov nasýtite a máte záujem vymeniť trhovisko za veľké obchodné domy, určite sa vyberte na obchodnú ulicu Mariahilfer. Práve tu sa nachádzajú stovky obchodov s módou.

Vianočná Viedeň

Ani sa nenazdáte a začína sa stmievať, večer sa blíži. Pomalým krokom sa vraciame späť pred vysvietené trhovisko na Námestí Márie Terézie, po bokoch ktorého sa týčia nádherné historické budovy Prírodovedeckého a Umeleckého múzea. Mimochodom práve Prírodovedecké múzeum vo Viedni patrí k najväčším prírodovedeckým múzeám na svete.

Vianočná Viedeň

Zakúpime si typické pečené jedlé gaštany a vraciame sa späť pred brány Hofburgu. Všetko svieti, aj mestská radnica v diali, vianočná atmosféra mesta ožíva.

Vianočná Viedeň

Pri ceste späť vysvietenými ulicami starého mesta máte pocit, akoby ste snívali. Jednoducho nádhera, ktorú musíte zažiť.

Vianočná Viedeň Vianočná Viedeň

Hlavný vianočný stromček na Námestí sv. Štefana sa ligoce zlatými a striebornými farbami, bohatá výzdoba domov, výkladov obchodov Vás úplne ohúri. To je to, prečo sme sem prišli. Pravá vianočná atmosféra veľkomesta, ktorú sme chceli zažiť a ktorú vrelo odporúčam všetkým.

Vianočná Viedeň
Autor: Ľubomír Mihalik
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka Viedeň
Ubytovanie vo Viedni
Požičanie auta Viedeň

Poistenie Rakúsko

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Na cestáchVianočná Viedeň