Festivaly vo svete

Veľká Noc na Filipínach

FilipínyFILIPÍNY

Veľká noc a procesia ukrižovania

Veľká noc - alebo Pascha - je najstarší a najvýznamnejší kresťanský sviatok, počas ktorého si kresťania pripomínajú umučenie, smrť na kríži a vzkriesenie Ježiša Krista. Veľkonočné oslavy sa líšia v jednotlivých krajinách, u nás aj v regiónoch. Najodlišnejšie slávia tieto sviatky na Filipínach, kde v súčasnosti 83% obyvateľstva je rímskokatolíckej viery.
V r. 1500 portugalský moreplavec Fernao de Magalhaes plávajúci pod španielskou zástavou náhodne doplával na Filipíny pri hľadaní západnej cesty do Východnej Indie . Jeho cieľom bol obchod s korením. Priplávanie Španielov prinieslo prvé pokusy obrátiť Filipínčanov na rímskokatolícku vieru. Dopomohli k tomu hromadné krsty, ochota španielskych misionárov naučiť sa domorodé jazyky a pomáhať obyvateľstvu pri ich pokusoch o samostatnosť . V neposlednom rade aj prispôsobenie kresťanstva miestnym podmienkam. Španielski kňazi sa snažili živými divadelnými predstaveniami príbehov z Biblie pomôcť Filipínčanom pochopiť hlavné posolstvo kresťanstva. Toto dedičstvo naďalej žije v podobe rôznych náboženských obradov, rituálov, ktoré sú tradične spojené s extrémnymi prejavmi viery.
Vrcholom osláv Veľkej noci na tomto východoázijskom ostrovnom štáte sú krvavé rituály.

Photograph Flagellant. by tamara mann on 500px

Každoročne na Veľký piatok na Luzone blízko hlavného mesta Manila sa niekoľko Filipínčanov nechá najskôr bičovať (niektorí až do krvi), potom ukrižovať, teda pribiť na kríž. A to nie výlučne iba muži, ale dokonca aj ženy.

Photograph Penitensya (Public Penance) by Ivan Biento on 500px

To všetko preto, aby si pripomenuli ukrižovanie Ježiša Krista alebo aby proste vyjadrili svoju vďaku Bohu za prežitie nejakej kritickej situácie vo svojom živote. Niektorí to absolvovali aj viackrát. Iní sa zúčastňujú púti, ktorá pripomína Ježišovu krížovú cestu. Procesia ukrižovania končí o 15. hodine, teda v čase, kedy podľa katolíkov Ježiš na kríži zomrel.

Photograph Salvation by Mark Dawin Caballar on 500px

Rímskokatolícka cirkev s týmito obradmi nesúhlasí a vyzýva, aby sa veriaci radšej zúčastnili na omšiach a nočných vigiliách. Filipínčania však vytrvávajú každoročne pri týchto zvykoch, tvrdia, že sú to ich tradície. A tieto tradície lákajú, keďže ich každoročne navštívi cez 10.000 turistov z celého sveta.
Filipíny sa rozkladajú na 7104 ostrovoch, obývaných je 11 ostrovov. Filipínsky štát je 12. najľudnatejší štát na svete. Ako španielska kolónia do r. 1898 a kolónia USA je to krajina s vplyvmi západnej kultúry.

VIDEO: Ukrižovanie na Filipínach

Tip: pozrite si aj ďalšie Festivaly sveta

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka Manila, Filipíny
Ubytovanie v Manile, Filipíny
Požičanie auta v Manile

Poistenie Filipíny

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › FestivalyVeľká noc na Filipínach