Články cestovných kancelárií

5 atrakcií, ktoré sa oplatí vidieť v Turecku

TureckoTURECKO

Turecko je každý rokom populárnejšie. V posledných rokoch túto moslimskú krajinu navštívilo každoročne viac ako 30 miliónov turistov. V rebríčku najnavštevovanejších krajín na svete Turecko obsadilo šiestu priečku. Čo tieto milióny turistov tak láka na tejto krajine? Prečo je pre množstvo dovolenkárov dovolenka v Turecku výnimočnejšia než tradičné destinácie ako Španielsko či Taliansko?

Pre väčšinu dovolenkárov je Turecko najmä krajina nádherných pláží a cenovo dostupných služieb. Hlavne first minute Turecko a last minute Turecko sú veľmi výhodné.
Za bránami plážových rezortov sa však skrýva hneď niekoľko klenotov. Poďme sa bližšie pozrieť aspoň na päť z nich.

1) Istanbul

Začnime v Európe. Istanbul je jediné mesto na svete, ktoré sa rozkladá na dvoch kontinentoch. Vychutnajte si túto kuriozitu. Prevezte sa mostom z Európy do Ázie a späť.
Istanbul má dve hlavné medzinárodné letiská. Väčšie Atatürk International Airport sa nachádza na európskej strane. Pokiaľ smerujete do Istanbulu nízkonákladovou leteckou spoločnosťou, tak pristanete na ázijskej strane na Sabiha Gökçen International Airport. Práve z tohto ázijského letiska vás čaká presun mostom cez Bosporskú úžinu k všetkým významným atrakciám, ktoré sú roztrúsené po európskej časti mesta.

Photograph Otağtepe istanbul by Hasan ilkay özduman on 500px

2) Kláštor Sumela

Ak sa namiesto tradičného turistického juhu Turecka vydáte na sever, k pobrežiu Čierneho mora, nezabudnite si pozrieť malý zázrak. Kláštor Sumela tak skutočne na prvý pohľad pôsobí. Neuveriteľná stavba, ktorá visí na skalnom útese. Pod kláštorom sa nenachádza nič iné ako tristometrová priepasť.
Sumela je grécky ortodoxný kláštor, ktorý bol postavený vo štvrtom storočí nášho letopočtu. Kláštor je venovaný Panne Márii.
Pokiaľ si chcete tento architektonický skvost pozrieť z vnútra, pokiaľ chcete nakuknúť do života tunajších mníchov, čaká na vás približne 40-minútová túra cez hustý les. Toto takmer hodinové úsilie však rozhodne stojí za pohľad z okien kláštora.

3) Kapadokia / Cappadocia

Približne pred 4 tisíc rokmi začali ľudia hĺbiť príbytky do zvláštne tvarovaných kamenných útvarov sopečného pôvodu. To, čo vytvorili, je skutočne impozantné. Všimlo si to aj UNESCO, keď skalné útvary zaradilo na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva. Predstavte si jedinečnú sieť tunelov, jaskýň a miestností, ktoré majú celkovo 11 poschodí a výšku 85 metrov. Tento neuveriteľný ľudský výtvor starý tisíce rokov môžete preskúmať na vlastné oči a odniesť si tak domov nevšedný kúsok z histórie. Kamenné útvary oblasti Cappadocia sa nachádzajú neďaleko miliónového mesta Kayseri, do ktorého pravidelne lieta niekoľko spoločností z Istanbulu a Ankary. Do Kayseri sa však pohodlne dostanete aj autobusom či vlakom.

Photograph Surreal rocks by blank_re on 500px

4) Hierapolis

Pokiaľ sa chystáte stráviť dovolenku v známom letovisku Antalya, potom by ste si v žiadnom prípade nemali nechať ujsť historické mesto Hierapolis. Nájdete ho iba 4 hodiny jazdy od plážových rezortov Antalye.
Hierapolis je staroveké grécko-rímske mesto založené už v druhom storočí pred naším letopočtom. Hierapolis v preklade znamená Sväté mesto. Pri návšteve Hierapolisu sa vám naskytne neuveriteľný pohľad na historické pozostatky mesta, ktorým dominuje obrovský amfiteáter.
Oblasť v okolí Hierapolis je známa aj svojimi jedinečnými termálnymi prameňmi. Po obdivovaní historických pamiatok tak máte možnosť aspoň na chvíľu zregenerovať svoje sily v termálnych bazénoch.

Photograph  Pamukkale by Jason Matthew Tye on 500px

Efez

Ak si chcete pozrieť pozostatky jedného zo siedmich divov sveta, Artemidinho chrámu, vyrazte do Efezu. Toto staroveké grécke a neskôr rímske mesto sa nachádza v provincii Izmir na západe Turecka. Na začiatku prvého storočia pred naším letopočtom, keď regiónu vládli Rimania, malo mesto približne 250 tisíc obyvateľov. V tom období to bolo druhé najväčšie mesto Rímskej ríše.
Efez je známy aj tým, že tu bolo napísané Evanjelium podľa Jána.
Medzi najfotografovanejšie atrakcie patrí Celsusova knižnica či Hadriánov chrám.

Photograph Curetes Street,Ephesus by Nejdet Duzen on 500px


Zdroj: Travelco.sk
Tip: nevynechajte ani ďalšie Články cestovných kancelárií...

REZERVUJ

Letenka do Istanbulu
Ubytovanie v Turecku
Požičanie auta v Istanbule

Poistenie do Turecka

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Články cestovných kancelárií5 atrakcií, ktoré sa oplatí vidieť v Turecku