Festivaly vo svete

Levanduľový festival v Tihany

MaďarskoMAĎARSKO

Levanduľové slávnosti

Každoročne v júni sa otvoria brány levanduľového festivalu v mestečku Tihany, ktorý je hojne navštevovaný turistami.

Levanduľa s vôňou Stredomoria, odkiaľ pochádza, patrila vždy k najobľúbenejším aromatickým rastlinám. Podľa legendy vôňa tohto kvetu pochádza z raja. Už v staroveku ju Egypťania aj Feničania používali na výrobu parfumov a na mumifikáciu.
Starí Gréci a Rimania poznali tiež jej blahodarný účinok a pridávali ju do kúpeľov - odtiaľ pochádza jej názov z latinského lavare - umývať sa.
V stredoveku sa levanduľa hojne pestovala v kláštorných záhradách s inými liečivými bylinkami. Využívala sa na lekárske a kozmetické účely. V kresťanských rodinách nechýbala ako suchá kytica na ochranu pred zlom.

Levandule

Rastlina je zelený poloker, rastie do výšky 60 cm. Má dlhé úzke listy, modrofialové voňavé kvety. Kvitne od júna do augusta, pričom sa zbierajú neúplne rozkvitnuté kvety. Obsahujú éterický olej, triesloviny, živicu a iné látky. Majú pozitívny vplyv na ľudský organizmus, predovšetkým upokojujúci vplyv na nervový systém, protizápalové, dezinfekčné a antibakteriálne účinky. Tlmia bolesti hlavy, migrény, pocity napätia.

Pôvod levandule je síce v Stredomorí, ale pestuje sa aj v Taliansku, Španielsku, najcharakteristickejšia je však pre južné Francúzsko - Provensálsko.
V Tihanyi začali s pestovaním levandule už na začiatku 20. storočia, pričom jej zber je spojený s obľúbenými levanduľovými slávnosťami.

Tihany je malebné mestečko v Maďarsku na rovnomennom polostrove Balatonu - najväčšieho sladkovodného jazera v Strednej Európe. Nachádza sa v krásnom prostredí, má okolo 1400 obyvateľov.
Podľa archeologických nálezov toto územie bolo osídlené už v praveku. Dnešné sídlo pochádza zo stredoveku, vzniklo z rybárskej dediny.
V roku 1055 založil maďarský kráľ Ondrej I. Tihanyské opátstvo. V krypte benediktínskeho kláštora je kráľova hrobka. Kostol bol prestavaný do barokového štýlu v 18. storočí. Sídli v ňom Múzeum o histórii opátstva a Balatonu. Dodnes je domovom benediktínskych mníchov.

Tihany

Barokový kostol s dvoma vežičkami je najvyhľadávanejšou pamiatkou tejto lokality. Najkrajší výhľad na Balaton je práve z tohto miesta. Pre zaujímavosť – v roku 1921 tu bol internovaný posledný habsburský kráľ Karol s manželkou Zitou pred ich vypovedaním z Maďarska - túto udalosť pripomína pamätná izba.
Vyhľadávané sú aj ďalšie múzeá ako vidiecke ľudové múzeum a súkromné múzeum bábik.
Miestny kostolík z r. 1754 je tiež často navštevovaný - konajú sa tu koncerty.
Počas prechádzky mestečkom si možno pozrieť aj levanduľový dom, kde sa prezentuje dlhoročná tradícia pestovania tejto rastliny, dokumentuje vznik polostrova, jeho flóru a faunu. Celá akcia je sprevádzaná rôznymi kultúrnymi podujatiami ako sú výstavy, tvorivé dielne, hudobný a tanečný program či remeselnícky jarmok.

Oblasť je vyhlásená za chránené prírodné územie Tihany. Ako zaujímavosť sa spomína tihanyská ozvena, ktorá po zastavaní údolia vymizla. Zvláštnosťou je aj vnútorné jazero – Belsö tó.
Nachádza sa tu viacero vzácnych druhov rastlín aj zvierat. Pozornosť upútajú aj čadičové skaly a typická architektúra.
V okolí fialové levanduľové polia prevoňajú celé mestečko. Pre pestovanie týchto rastlín sú dobré podmienky - pôda je sopečného pôvodu. Každý návštevník má možnosť za malý poplatok nazbierať si voňavé kvety a zobrať si domov. Iná možnosť je navštíviť levanduľové trhy, alebo malé obchodíky s rôznym tovarom z levandule. Potravinové výrobky – džemy, sirupy, medy, aj kozmetické produkty. Okrem praktického využitia môžu potešiť aj ako dekorácia.

Levandule

Pre záujemcov o samozber levandule: zbiera sa do špeciálnej tašky, ktorá sa zakúpi na mieste – poplatok 1500 Ft, väčšia stojí 2000 Ft. Samotný zber nie je spoplatnený. Na rezanie sa používajú nožnice, alebo nožík - možno si zapožičať. Lámať a trhať rastlinky rukou je zakázané.

Návšteva tohto mestečka určite očarí každého a zanechá peknú voňavú spomienku na výlet.

Tip: pozrite si aj ďalšie Festivaly sveta

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka Budapešť
Ubytovanie v Tihany
Požičanie auta v Budapešti

Poistenie do Maďarska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › FestivalyLevanduľový festival v Tihany