Mestá sveta

TEHERÁN SPRIEVODCA / TEHRAN CITYGUIDE

IránIRÁN

Popis lokality

Mesto Teherán sa rozprestiera na južnom úpätí pohoria Elborz, pod štyritisíc metrov vysokou horou Točal. V obrovskej aglomerácii tu žije nepredstaviteľných osem miliónov obyvateľov. Je už v poradí 32. hlavným mestom Iránu a zároveň jednou z najlacnejších metropolí na svete. Teherán je tiež kozmopolitným mestom kontrastov, kde nenájdete iba staré mešity, či chrámy, ale aj moderné výškové budovy.

Photograph Tehran by Amin Jafarian on 500px

História Teheránu

Pôvodné meno Teheránu bolo Ray/Raj a známe bolo už v 6. storočí pred n.l. Niekoľkokrát v histórii bolo zničené, či už Turkami v 11. storočí alebo Mongolmi o dve storočia pozdejšie.
Hlavným mestom sa Teherán stal v roku 1795 počas vlády Kádžarovskej kráľovskej dynastie - nechal sa tu korunovať kráľ Aga Mohammed Khan. Následujúca kráľovská dynastia Páhlaví vystavila severnú časť Teheránu, ako aj najdôležitejšie štátne inštitúcie. Bohužiaľ pri tom zaniklo veľa pôvodných záhrad.
V roku 1943 hostilo mesto Teheránskou konferenciu, stretnutie vodcov F.D. Roosevelta, J.V. Stalina a W. Churchila.
Mesto sa najviac rozrástlo čo do veľkosti a počtu obyvateľov v 60-tych rokov 20. storočia. V roku 2010 bolo rozhodnuté, že sa začne proces hľadania nového iránskeho hlavného mesta z dôsledku polohy Teheránu na textonickom zlome, ktorý by počas zemetrasenia spôsobil úplné zničenie chudinských južných štvrtí.

Orientácia a doprava v Teheráne

Mesto Teherán sa delí na dve časti. Bohatú severnú časť, priamo pod horou Točal, kde bývajú bohaté vrstvy. Stavajú sa tu vyššie budovy, je to čistejšie prostredie. Južné štvrte obývajú chudobnejší obyvatelia, často prisťahovalci za prácou z iných regiónov.
Najjednoduchší spôsob dopravy na väčšie vzdialenosti je metrom vďaka jeho štyrom linkám, které pretínajú centrum mesta a spojujú všetky mestské časti.
Ďalej existuje systém lacnej autobusovej a trolejbusovej dopravy. Doprava taxíkmi nie je drahá a je veľmi obľúbená. Existujú aj zberné taxíky, kde sa čaká na naplnenie vozidla, cena je potom nižšia ako u dár baste, čiže doprava súkromným taxíkom.
Dopravu z Teheránskeho medzinárodného letiska /Imam Khomeini International Airport/ do mesta zabezpečujú taxíky ako aj autobusy verejnej dopravy. Čo Vám ako turistom môže niekedy skomplikovať pobyt v meste je fakt, že sa tu používa výhradne arabská abeceda.

Najvýznamnejšie pamiatky v Teheráne

Golestánsky palác

Golestánsky palác [ | ] - otvorené každý deň od 09:00 do 16:30 - bol postavený dynastiou Kádžarovcov ako ich kráľovské sídlo. Pôvodne bol súčasťou Safavidskej citadely, ktorá tu stála už v 16. storočí. Aj dynastia Páhlaví využívala tento palácový komplex, ale iba ako miesto pre kráľovské recepcie.
Celý komplex má 17 palácov z ktorých iba niektoré sú prístupné verejnosti. Nachádza sa tú kráľovský mramorový trón, ako aj priestory s pôvodnym nábytkom a výzdobou. V strede kompexu je príjemná, udržovaná záhrada.

Teheránsky bazár

Teheránsky bazár [ ] - otvorené každý deň do 18:00, okrem piatku - sa nachádza v blízkosti Golestánskeho paláca. Okrem piatku je vždy plný života, prevažná väčšina chudobnejšieho obyvateľstva tu doteraz nakupuje všetko potrebné pre domácnosť. Obchody s oblečením sa striedajú s ďalšími s elektronikou, ale nakúpite tu aj porcelán, hračky pre deti alebo orientálne korenie.
Súčasťou bazárového komplexu je šíitska mešita pochádzajúca z rokov 1809-1824. Do dvora mešity vedú štyri mohutné vstupy. Nad severným vstupom sa vypínajú minarety z dôb Saha Násiruddína.

Parky v Teheráne

Teherán je mestom parkov, ktoré slúžia ako pľúca tohoto dosť znečisteného mesta. Blízko Golestánskeho paláca je Park Šahr, v ktorom je dostatok priestoru na prechádzky i obľúbený piknik.
Park Lále sa nachádza v centrum mesta pri Teheránskej univerzite, a na jeho severnom konci je Múzeum perských kobercov.
Na úpätí Točalu je Park Džamšidíje s výhľadom na celé mesto.
Parky sú obľubeným miesto trávenia piatočneho odpočinku, kedy miestni sedia v tráve a servírujú čierny čaj.

Paláce dynastie Páhlaví

V severnej časti Teheránu sú dva hlavné palácové komplexy. Komplex Niavarán vznikol už v dobe Kádžarovcov, a v 60-tych rokoch sa stal hlavnou rezidenciou posledného šáha Mohammeda Reza Páhlavího. Hlavný palác bol navrhnutý známym iránskym architektom Mohsenom Foroughi. Komplex je otvorený denne od 08:00 do 18:00, vstupné 150.000 IRR.
Komplex Sad Abad sa nachádza v severnej štvrti Šemiran, a bol obývaný šáhom Rezom v 20. rokoch. Po revolúcii v roku 1979 sa zmenil na múzeum, kde návštevníkov pred vstupom víta torzo pôvodnej majestátnej sochy šáha Mohammeda Reza Páhlavího. V interiéri je pôvodný nábytok, ktorý zahrňuje aj lustre českej výroby. Komplex je otvorený denne od 09:00 do 19:00, vstupné 150.000 IRR.

Národné múzeum

Národné múzeum [ ] - otvorené od 09:00 do 13:00 a od 14:00 do 16:00, okrem utorka - sa nachádza v južnej časti mesta. Je to historické múzeum, ktoré mapuje vývoj kráľovských ríši na iránskom území od staroveku. Je tu zbierka architektonických exponátov z doby existencie starovekej Elamskej ríše, ako aj reliéfy z Achaimenovského mesta Persepolis a zbierka exponátov doby partskej, sásanovskej a islamskej.

Múzeum kráľovských klenotov

Expozícia klenotov dynastie Páhlaví - otvorené od 14:00 do 16:30 v sobotu a utorok - je vystavená v budove Národnej banky v centre Teheránu.

Azadi monument

Táto 45 metrov vysoká mramorová "veža slobody" je symbolom Teheránu. Postavili ju na návrh iránskeho architekta Hosseina Amanata a na počesť 2.500 výročia vzniku Perzskej ríše. Monument bol dokončený v roku 1971. Napriek modernému výzoru bola architekútra stavby inšpirovaná pôvodnými islamskými architektonickými štýlmi.

Milad Tower

Veža Milad je vysoká 435 metrov a je najvyššou stavbou v Teheráne i v celom Iráne. Patrí zároveň k najvyšším vo svete.
Bola postavená v roku 2007, verejnosti sprístupnená bola v roku 2008. Má 12 poschodí a 7 výťahov. Na jej vrchole sa nachádza reštaurácia ponúkajúca návštevníkom krásne panoramatické výhľady na celý Teherán.

Čo iné?

Pri návšteve mesta sa určite oplatí pozrieť aj "Hniezdo špionáže", teda bývalú US ambasádu (pri zastávke metra Teleqani). Neďaleko leží aj Múzeum Martyrov so zaujímavou expozíciou. Odporúčame tiež nezabudnúť na svätyňu Ajotollaha Chomejniho a obrovský cintorín Behest-e Zahra, či zaujímavú mešitu Sepolsahar.


Mapa lokality


Poskytovateľ informacii: KOUZLO ORIENTU | Autor: Katka Maruskinova
Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka do Teheránu
Ubytovanie v Teheráne
Požičanie auta v Teheráne

Poistenie do Teheránu


SI TU:  Domov › Destinácie › MestáTeherán