Poklady sveta

Tasmánska divočina

AustráliaAUSTRÁLIA

Popis lokality

Photograph Tasmanian wilderness by Chris Rolfe on 500px


Tasmánia predstavuje prírodný ostrov s hlavným mestom Hobart, prináležiaci administratívne k Austrálii, pričom je jej najmenším šiestym štátom.
Ostrov Tasmánia je známy množstvom prírodných krás, bohatou faunou (za zmienku určite stojí tasmánska ikona - obávaný tasmánsky diabol, jediný mäsožravý vačkovec na svete) i flórou (okrem iného typické eukalyptové pralesy).
Eukalyptus je najvyšším tvrdo-drevnatým stromom na našej planéte, jeho výška dosahuje až úctihodných 100 metrov. Mnohé druhy rastlín a živočíchov sú v Tasmánii výnimočné, pretože sa nenachádzajú nikde inde na Zemi.
Tasmánia sama o sebe je bohatá na zaujímavé miesta. Spomeňme jazero St. Clair, ktoré predstavuje najhlbšie austrálske jazero, či najväčšie (umelé) jazero v Tasmánii Gordon (272 km2) alebo pohorie Cradle Mountains s populárnou 65 km dlhou outdoorovou trasou Overlank Track. Počas približne 5-6 dní zažijete nádherné prírodné scenérie, ktoré sa do Vás vpíšu hlboko a natrvalo. K ďalším interesantným trasám patrí trojdňový Frenchmans Cap a sedemdňový South Coast.
Kto miluje adrenalín, môže skúsiť rafting po rieke Franklin, ktorá patrí k najdivokejším riekam na Zemi i keď najdlhšou riekou krajiny je South Esk (201 km).
Na celom ostrove Tasmánia sa nachádza celkom 15 národných parkov. Samotná Tasmánska divočina pokrýva plochu o rozlohe 13.800 km2, čo predstavuje približne 1/5 rozlohy celej Tasmánie. Celková rozloha ostrova teda dosahuje takmer 70 tis. km2, čo v podstate zodpovedá rozlohe Česka a 1,4 násobku rozlohy Slovenska.
Tasmánia je turistický i adrenalínový raj ponúkajúci očarujúcu divokú prírodu, číre jazerá, biele a čisté pláže, ale i zaujímavú architektúru hlavného mesta Hobart, ktoré je druhým najstarším mestom v celej Austrálii.
Ak sa nakoniec rozhodnete Tasmániu navštíviť (cestujte minimálne na týždeň), vedzte, že môžete tak spraviť letecky napr. z Melbourne, Sydney, Adelaide či Brisbane do Hobatu, hlavného mesta ostrova. Je možné využiť aj lodnú dopravu „Spirit of Tasmania“ z Melbourne a Sydney do Devonportu (http://www.spiritoftasmania.com.au).

Lokalita je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1982, s rozšírením v roku 1989.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Hobartu
Ubytovanie Hobart
Požičanie auta v Hobarte

Poistenie do Austrálie

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaTasmánska divočina