Festivaly vo svete

Sviatok sv. Mikuláša

TureckoTURECKO

Mikulášske oslavy

6. december je sviatkom hlavne detí, ktoré netrpezlivo čakajú na prekvapenie vo vyčistených čižmičkách v oknách svojich domovov. Korene tejto tradície siahajú do 3.- 4. storočia. Sv. Mikuláš patrí medzi najpopulárnejších svätcov. Veľa sa nevie o jeho skutočnom živote, ale existujú určité písomné svedectvá, ktoré nám osobnosť tohto svätca priblížia.

Život svätého Mikuláša

Svätý Mikuláš Myrský sa narodil v maloázijskom gréckom meste – Patara (vtedy rímska provincia) okolo r. 270. Pochádzal pravdepodobne z bohatšej rodiny, no po smrti otca svoje dedičstvo rozdal chudobným. Okolo r. 300 sa stal v mladom veku biskupom v Myre (teraz obec Demre v južnom Turecku). Aj preto sa Sv. Mikuláš väčšinou znázorňuje v červenom plášti, na hlave má biskupskú mitru a v ruke biskupskú berlu.

Mimochodom v Myre je možné dodnes navštíviť navštíviť kostol sv. Mikuláša, v ktorom sa dodnes zachovali nádherné fresky.

Pre zaujímavosť spomeňme, že Myra láka turistov z celého sveta aj svojimi Skalnými hrobkami, z ktorých tie najstaršie pochádzajú z 5. storočia pred našim letopočtom.

Počas prenasledovania kresťanov bol Sv. Mikuláš aj väznený, no nič neohrozilo jeho vieru v kresťanské hodnoty. Konštantínov Milánsky edikt vyslobodil kresťanských väzňov - teda aj Sv. Mikuláša.
Sv. Mikuláš bol obľúbený pre svoju dobročinnosť už aj v mladom veku. Pomáhal chudobným, chorým a všetkým, ktorí boli v núdzi. Často v noci nechával za oknom niečo dobrého pre deti. Robil to tajne, ale nebolo tajomstvom, kto za tým všetkým je.
Sv. Mikuláš zomrel okolo r. 345 v pokročilom veku. Bol pochovaný v myrskom kostole, no v r. 1087 jeho telesné pozostatky preniesli talianski námorníci do mesta Bari, kde postavili nový kostol zasvätený Sv. Mikulášovi.

V r. 1089 pápež Urban II. posvätil Mikulášove telesné pozostatky. Aj keď Mikuláš z Myry nebol nikdy vyhlásený za svätého, jeho uctievanie sa šírilo do rôznych krajín. Napríklad v 6. storočí do Ruska, ktorého je patrónom, neskôr aj do európsych štátov. O tom, že Sv. Mikuláš bol veľmi obľúbený a populárny svedčí aj to, že je patrónom detí, pekárov, lekárnikov, námorníkov a rybárov. Je mu zasvätených mnoho kostolov - najmä Gréckokatolíckej a Pravoslávnej cirkvi, aj mnohé mestá nesú jeho meno.

Legendy o svätom Mikulášovi

Z jeho životopisov sú známe rôzne legendy. Najznámejšia o šľachticovi a jeho 3 dcérach hovorí o schudobnelej rodine s 3 dcérami, ktoré bez vena sa nemohli vydať a hrozilo im, že ich predajú do nevestinca. Sv. Mikuláš tajne im hodil mešec plný zlata do okna ich domu a zachránil celú rodinu od potupy. Pravdepodobne na základe tejto legendy vznikol ľudový zvyk obdarúvať sa na sviatok svätca drobnými darčekmi.

Mikulášske oslavy

Mikulášske oslavy - tradície sú veľmi pestré a v rôznych krajinách prebiehajú odlišne. Spoločným znakom však je rozdávanie darčekov deťom v podobe sladkostí, ovocia a rôznych maškŕt. V Amerike Sv. Mikuláša pretransformovali na Santa Clausa, ktorý rozdáva darčeky na Vianoce. V našich podmienkach sú oslavy Sv. Mikuláša akýmsi predstupňom Vianoc, ktoré sú očakávané nielen deťmi, ale aj dospelými.


Tip: pozrite si aj ďalšie Festivaly sveta

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka Istanbul
Ubytovanie Demre, Myra
Požičanie auta Antalya

Poistenie do Turecka


SI TU:  Domov › Články › FestivalySviatok sv. Mikuláša