Festivaly vo svete

Songkran - vodný festival

ThajskoTHAJSKO

Thajský nový rok a najväčšia vodná bitka na svete

Thajský nový rok, alebo tiež Vodný festival, sa oslavuje každý rok v apríli.

Photograph super soaked by Michael Corey McDermott on 500px

Thajčania sa vedia vo všeobecnosti radovať zo života a oslavujú veľa sviatkov, či už súvisia s náboženstvom, kráľovskou rodinou, rôznymi kresťanskými alebo čínskymi sviatkami. Prvý január aj v Thajsku sa považuje za oficiálny začiatok nového roka, trinásty apríl je začiatkom nového roka podľa buddhistického kalendára.

Photograph Songkran street fighting by Mishel Breen on 500px

Songkran Festival má pôvod v Laose a Thajsku, kde vodu považujú za symbol hojnosti v nadchádzajúcom roku. Festival bol pôvodne stanovený na základe thajského lunárneho kalendára. Songkran znamená posun z jedného zverokruhu do druhého a ohlasuje začiatok slnečného roka. Znamená aj výročie smrti duchovného vodcu Buddhu. Pre miestnych obyvateľov aj pre turistov je najpopulárnejším festivalom, ktorý sa koná po celom Thajsku.

Photograph Songkran 2015 by Jae Park on 500px

Songkran bol pôvodne cirkevným sviatkom a oslavoval sa v buddhistických chrámoch, kde veriaci pre šťastie polievali sošky Buddhu vodou. Určitá skupina ľudí tento zvyk dodržiava aj v súčasnosti, malé svätostánky s Buddhom pre polievanie stavajú aj väčšie obchodné domy, hotely a iné dôležité budovy.

Photograph Into The Red Car by Thomas Lhomme on 500px

Songkranský festival sa presunul do ulíc miest, je úzko spojený s vodou, preto sa tiež nazýva Vodný festival. Je to najväčšia „vodná bitka“ na svete, kde známi aj neznámi ľudia chrlia na seba vodu z vodných pištolí, hadíc, rôznych nádob, a keďže apríl je v Thajsku najteplejším mesiacom, voda prináša okrem zábavy aj úľavu. Obzvlášť obľúbenými obeťami sú často nič netušiaci a prekvapení turisti ba aj inokedy nedotknuteľní policajti. Ani cestujúci verejnými dopravnými prostriedkami, ak majú otvorené okná pre horúčavy, nie sú ušetrení.

Photograph Songkran Festival. by pickung on 500px

Vylievanie vody je symbolom očisty tela, mysle aj ducha, súčasne má odplaviť smolu. Viera v zmenu nabáda prehodnotiť svoje správanie, svoj postoj k životu, zbavovať sa svojich zlozvykov, aby ďalší rok bol úspešnejší.

Dôležitým rituálom ešte z minulosti je vlievanie voňavej vody do rúk starších ako prejav úcty. Je to aj obdobie rodinných stretnutí, osláv, návštev chrámov, modlenie sa k Buddhovi a omývaní Buddhových obrázkov voňavou vodou. Do buddhistických chrámov mníchom prinášajú jedlo a svoje príbytky upratujú a čistia. Súčasná mladá generácia berie tento sviatok Songkran skôr ako príležitosť na neviazanú zábavu.

Photograph Ooops! by Mishel Breen on 500px

Oslavy thajského nového roku prebiehajú pred aj po oficiláne stanovenom termíne a na túto udalosť si ľudia často vyberajú voľno aj na celý týždeň. V tento sviatok precestujú do svojich rodných miest a dedín aj stovky kilometrov. V mestách divoké, niekedy až chaotické oslavy s rôznymi kultúrnymi podujatiami a množstvom stánkov po uliciach vytvárajú neopakovateľnú atmosféru hlavne pre turistov.

VIDEO: Songkraj v Thajsku

Tip: pozrite si aj ďalšie Festivaly sveta

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do Bangkoku
Ubytovanie v Bangkoku
Požičanie auta v Bangkoku

Poistenie do Thajska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › FestivalySongkran - vodný festival