Poklady sveta

Socha Slobody v New Yorku

USAUSA

Popis lokality

Photograph The Statue of Liberty by Andreas Fahrner on 500px


Socha Slobody [ ] - symbol slobody a demokracie stojací pri vstupe do prístavu veľkomesta New York, na ostrove Liberty Island, je zároveň pripomienkou priateľstva a pomoci, ktorú Francúzsko, ako jediná krajina, poskytlo americkým osadníkom počas ich boja za nezávislosť od Veľkej Británie, začiatkom roku 1776.
Výroba Sochy Slobody trvala viac ako 15 rokov. Jej autormi boli sochár Frédéric Auguste Bartholdi a Gustave Eiffel, ktorý bol zodpovedný za jej kovovú konštrukciu (neskôr sa preslávil aj stavbou Eiffelovej veži v Paríži). Modelom pre ženskú tvár Sochy Slobody bola pravdepodobne Bartholdiho matka Charlotte, ktorá ho po skorej smrti manžela sama vychovávala.
Socha Slobody nebola lacnou záležitosťou, financie sa zbierali pomaly. Nakoniec francúzsky ľud vyšla na 400.000 dolárov. Po jej dokončení v roku 1865 bola v Paríži slávnostne odovzdaná americkému veľvyslancovi, aby ju následne rozložili na časti, poukladali do vyše 200 debien, previezli francúzskou nákladnou loďou Isére do New Yorku a zase poskladali, čo však trvalo 2 roky.
Dovezená Socha Slobody bola umiestnená na podstavci, ktorý navrhol Richard Morrison Hunt. Kniha v ľavej ruke sochy, s nápisom JULY IV MDCCLXXVI (4. júla 1776), pripomína deklaráciu nezávislosti Spojených štátov a jej heslo "všetci ľudia boli stvorení ako navzájom si rovní". Pochodeň v pravej ruke sochy svieti na cestu slobode. Sedem tŕňov v korune ukazuje na sedem morí a kontinentov. Pri nohách sochy ležia pretrhané reťaze otroctva.
Technické parametre Sochy Slobody: bez podstavca socha meria po úplný vrchol 47 metrov, s podstavcom však až do výšky 93 metrov. Jej hmotnosť je 225 ton, hmotnosť podstavca však až 27.000 ton. V obvode má Socha Slobody 10,6 metra, ústa majú šírku 91 centimetrov. Pravá ruka, držiaca fakľu, je dlhá 12,8 metra, ukazovák je dlhý 2,4 metra.
Cez telo Sochy Slobody vedie špirálové schodisko so 171 schodmi, po ktorom je možné vystúpiť na výhliadkovú plošinu po obvode koruny samotnej Sochy Slobody. Ponúka sa odtiaľ nádherný pohľad na veľkolepú panorámu New Yorku.
Dnes existuje jej zmenšená kópia v Paríži ako pripomenutie jej francúzskeho pôvodu (ďalšie kópie sa nachádzajú po celom svete, napríklad v Tokyu, Japonsko).


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do New Yorku
Ubytovanie v New Yorku
Požičanie auta New York

Poistenie do USA

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaSocha Slobody v New Yorku