Cestopisy

Barokový zámok Schlosshof

RakúskoRAKÚSKO

Zaujímavá atrakcia neďaleko Bratislavy

Často sa stáva, že navštevujeme turistické ciele ďaleko od domova a prehliadame zaujímavé miesta, ktoré máme doslova "pod nosom". Priznávam, stalo sa to aj nám a nádherný barokový zámok Schloss Hof sme objavili iba nedávno. Toto letné sídlo víta svojich návštevníkov s otvorenou náručou. Neveríte? Pokúsim sa vás o tom v nasledujúcich riadkoch presvedčiť. A nápomocné mi budú snáď aj fotografie :-)

Dôvod číslo 1 – DOSTUPNOSŤ
Autom alebo bicyklom ? Autom sa dostanete k zámku najrýchlejšie. Z Bratislavy je to asi pol hodinka jazdy. Oveľa zdravší a krajší je ale presun na bicykloch. Vyskúšajte si jazdu po dunajskej hrádzi a nebudete to ľutovať - poveziete sa po upravených cyklistických cestách a pokocháte pohľadom na lesy, lúky a polia alebo na blízku Devínsku Kobylu. Fanúšikov dvoch kolies určite poteší nový cyklomost, ktorý by mal byť otvorený už toto leto. Cesta z Devínskej Novej Vsi k zámku Schloss Hof bude potom taká krátka, že sa nestihnete ani zadýchať :-)

Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko

Dôvod číslo 2 – HISTÓRIA
Zámok bol (po vzore francúzskych letných sídiel) postavený pre princa Eugena Savojského. V čase svojej najväčšej slávy bol Schloss Hof považovaný za najkrajšiu barokovú stavbu celého Rakúsko-Uhorska. Princ a neskôr i cisárovná Mária Terézia tu organizovali veľkolepé slávnosti. Po smrti tejto veľkej panovníčky začala sláva zámku upadať. Cisár František Jozef venoval zámok koncom 19. storočia armáde a neskôr sa ocitol na pokraji záujmu. Po nedávnej nákladnej rekonštrukcii patrí celý, viac ako 50 hektárový areál zámku, medzi najpôsobivejšie architektonicko-umelecké diela európskeho baroka.

Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko

Dôvod číslo 3 – RELAX V PARKU A PRI ZVIERATÁCH
Ak máte radi faunu a flóru, tak si prídete určite na svoje. Rozľahlý a upravený park okamžite poteší vaše oči. Terasovité záhrady s fontánami doslova lákajú na prechádzku. Cestičkami pomedzi kvety sa dostanete čoskoro k ohradám so zvieratami, ktoré očakávajú vaše pohladenie. Uvidíte napríklad ťavy, ovce, bielych barokových oslov a maličkých koníkov (plemeno Falabella). V záhradách susedného statku ovoniate bylinky a v maličkých dielňach si pripomeniete staré remeslá. A ak pri tom všetkom vyhladnete, tak si môžete energiu doplniť v reštaurácii U bieleho páva.

Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko Barokový zámok Schloss Hof, Rakúsko

P.S.: cisárska rodina vraj využívala toto sídlo na to, aby odľahčila duši od bremena vládnutia. My už tomu veríme. Vy neváhajte a prídite si oddýchnuť tiež.


Autor: Andrej Vida ; Turistický klub JAMP ; andrejvida.blog.sme.sk
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka Viedeň
Ubytovanie Schloss Hof
Požičanie auta Schloss Hof

Poistenie Rakúsko

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Na cestáchBarokový zámok Schlosshof