Cestopisy

Mohli sa dve sopkly milovať?

MexikoMEXIKO

Legenda o Popocatépetl

Majestátnosť Mexika umocňujú dve z najväčších sopiek západnej pologule v južnej časti Severnej Ameriky.

Legenda o Popocatepetl

Keď som prvý krát konečne po 28 hodinách cesty s tromi rôznymi lietadlami, dvomi autobusmi a jedným taxíkom, so štvormesačným bábätkom v náručí docestovala do Puebly, do San Andrés Cholula a uvidela som, v akej blízkosti sa sopky nachádzajú, skoro som od zdesenia zamdlela. Avšak neskôr som si uvedomila, že je to vlastne celkom husto obývaná oblasť, no a tiež som bola ubezpečená, že sa nachádzame v dostatočnej vzdialenosti, ak by došlo k erupcii.

Legenda o Popocatepetl

Nadávala som ale v duchu sama na seba, ako môžem byť taká nezodpovedná a nenaštudovať si, kam to vlastne idem. Niekoľko týždňov po príchode som neustále na internete, v novinách, či v televízii sliedila po informáciách o aktuálnej aktivite sopiek.

Legenda o Popocatepetl

Dnes žijem v Mexickej Pueble, v San Andrés Cholula už štvrtým rokom, medzitým k spomínanému bábätku, z ktorého je už malá slečna, pribudlo druhé bábätko. Z balkóna domu každé ráno vídam dve nádherné sopky a môj strach z nich pominul, aj keď...

Legenda o Popocatepetl

Prítomnosť sopiek mala už od staroveku veľký význam pre spoločnosť, ktorá ich obdivovala, uctievala, boli zdrojom inšpirácie legiend, dokonca sa na ich vrcholkoch odohrávali krvavé obete...

Legenda o Popocatepetl

Hádam nikomu netreba predstavovať Shakespearov príbeh Rómea a Júlie, avšak počuli ste už o legendách, ktoré hovoria o láske dvoch z najväčších sopiek v Mexiku? Popocatépetl, stále aktívnej sopke, a Iztaccíuhatl, dávno vyhasnutej sopke?
Najznámejšou legendou o sopkách Popocatépetl a Iztaccíuhatl je legenda z čias Aztékov.
Aztécka ríša si v rámci rozširovania svojho územia chcela podmaniť i Mexiko.

A teraz - kde bolo, tam bolo...

...bolo to v čase, keď bol náčelník Tlaxcaltecas už unavený stálymi nájazdmi a nátlakom Aztékov, rozhodol sa bojovať za slobodu svojho ľudu. Jeho dcéra, krásna princezná Iztaccíuhatl a bojovník menom Popocatépetl z radov jeho družiny k sebe prechovávali veľkú náklonnosť a lásku. Popocatépetl požiadal Tlaxcaltecasa o ruku jeho dcéry, ten súhlasil pod podmienkou, že sa mladík z boja vráti ako víťaz. Nemal však v skutočnosti záujem o nemajetného zaťa. Statočný bojovník sa vydal splniť úlohu a jeho vyvolená ho verne čakala. Po nie dlhom čase sa k princeznej Iztaccíuhatl, na podnet jej otca, dostala zvesť o Popocatépetlovej smrti. Zronená smútkom, bez toho, aby sa presvedčila o pravde, umrela od žiaľu.

Legenda o Popocatepetl

Popocatépetl sa víťazne vracia k svojmu ľudu s nádejou, že sa ožení so svojou láskou, no nachádza svoju milovanú mŕtvu. Nešťastný sa niekoľko dní a nocí potuloval, až sa rozhodol na počesť a pamiatku Iztaccíuhatl postaviť obrovskú hrobku tvárou k Slnku. Staval ju, až vytvoril horu. Vzal do náručia telo svojej milovanej a vyniesol ho až na samý vrch. Tam nad ňu pokľakol, naposledy ju pobozkal a zapálil pochodeň. Postupom dní, týždňov a mesiacov ich telá nakoniec pokryl sneh a oni sa premenili na dve veľké sopky.

Legenda o Popocatepetl

Popocatépetl nezabúda na svoju milú, jeho srdce udržiava oheň večnej vášne, chveje sa a dymí so svojou pochodňou. Preto je sopka Popocatépetl stále aktívna.

Táto legenda prešla z generácie na generáciu od čias Aztéckej ríše, ktorej korene siahajú až do roku 1400. Odvtedy sa aj zaužívajú mená sopiek. Popocatépetl je odvodené od slovesa "popoa", čo znamená dymiť a podstatného mena "tepetl", teda kopec. V Mexiku ho nazývajú aj "Hora, ktorá fajčí", ale aj "El Popo", či "Don Goyo".

Legenda o Popocatepetl

Iztaccíuhatl je odvodené od slova "Iztac", čo znamená "biela" a od slova "ciahuate" - "žena". Mexičania ju však nazývajú nie len "Biela žena", ale aj "Spiaca žena".

Legenda o Popocatepetl

Popocatépetl je aktívnou sopkou približne 730.000 rokov. Má symetrický kužeľový tvar s maximálnou výškou 5450 metrov nad morom.
Iztaccíuhatl je neaktívna, s výnimkou unikajúceho sírovodíka na vrchole. Má tvar štyroch vrcholov, z ktorých najvyšší meria 5286 m.n.m, podobá sa spiacej žene otočenej tvárou k Slnku. Vrcholy sa nazývajú La Cabeza (hlava), El Pecho (hruď), Las Rodillas (kolená) a Las Pies (chodidlá).

Porque Nacional Iztaccíuhatl - Popocatépetl
(Iztaccíuhatl - Popocatépetl národný park)

Legenda o Popocatepetl

Existuje niekoľko ciest, ako sa dostať do národného parku. Najjednoduchšie z Mexico City diaľnicou, ktorá vedie k Pueble, výjazd je na smer do mesta Chalco a Amecameca a následne je úplne náväzný na cestu, ktorá vedie k Paso de Cortés, nachádza sa v rámci Mexického štátu Puebla, až k úpätiu dvoch sopiek (Popocatépetl a Iztaccíuhatl).

Park je chránenou prírodnou rezerváciou s 25,679 hektármi bujných lesov a s roklinami. V rámci parku sú aj majestátne sopky Popocatépetl a Iztaccíuhatl, ktoré zastávajú druhé a tretie miesto v krajine, čo sa týka výšky.
Podnebie je veľmi rôznorodé, od vlhkého mierneho podnebia, cez chladné podnebie, až veľmi chladno. V závislosti na ročnom období, či presnej polohy v parku.
Vidiek blízko sopiek je takpovediac chudobný, kukuričné polia (kukurica – chlieb domácich, pretože sa z nej vyrábajú tortillas) sú obrábané ručne a za pomoci zvierat.

Legenda o Popocatepetl Legenda o Popocatepetl

Až donedávna bol výstup na sopku Popocatépetl zaujímavou a nesporne aj veľmi adrenalínovou atrakciou. V súčasnosti sa dostanete do jej tesnej blízkosti, no a tam Vás prekvapia po zuby ozbrojení vojaci, ktorí územie strážia kvôli zvýšenej aktivite v posledných rokoch. Tiež sú tam, aby pomáhali pri prípadnej evakuácii. Nebuďte však sklamaní, môžete nahlásiť výstup na sopku Iztaccíuhatl, zaplatiť poplatok, a "vyštverať" sa až na vrchol „Spiacej ženy“.

Za posledný rok, čo žijem v Pueble, nás sopka Popocatépetl vystrašila niekoľkokrát.

Legenda o Popocatepetl

Raz menším zemetrasením a hukotom, ako keď sa na Vás valí celý roj včiel, inokedy zasa poprášila celé okolie belavým popolom vo vrstve cca 1 cm (raj pre alergikov, to sa nedalo dýchať). Mimochodom, tento popol nesmiete umývať vodou, pretože sa zmení na mazľavú hmotu podobnú betónu, takže snažiť sa umyť auto v tomto prípade neprichádza do úvahy. Povysávať, odfúknuť, používať rúško cez pusu, také, ako majú lekári.
No a tiež k nám raz do San Andrés v Cholule evakuovali asi dve dediny z blízkosti "Popa"...

Legenda o Popocatepetl

Väčšinou v takom prípade s deťmi sadneme do auta a utečieme do krásneho, slnkom zaliateho Acapulca k Tichému oceánu, alebo prístavného mesta Veracrúz s jeho tržnicami (kde kúpite naozaj všetko), jachtami slávnych a ak sa to dá tak nazvať, za spevom čajok. Pokochať sa v Mexiku môžete aj majskými pyramídami, či nádhernými kostolmi, oddýchnuť si pri rybačke s výhľadom na skutočné veľryby, pochutnať si na Tequille a nechať oči na snedých dievčinách s farebnými mašľami v ebenovo čiernych vlasoch. Pýtate sa kde a ako? O tom zas nabudúce...


Autor: Libuša Ahmmadová
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do Mexika
Ubytovanie v Mexico City
Požičanie auta Mexico City

Poistenie do Mexika

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Na cestáchMohli sa dve sopkly milovať?