Články cestovných kancelárií

Pieniny - kraj lietajúceho mnícha Cypriána

SlovenskoSLOVENSKO

Ak máte chuť sa v týchto dňoch trochu schladiť a pookriať, priatelia, navštívte Pieniny a neoľutuje. Na prvý pohľad síce chladnejšia severnejšia klíma, ale dokonale to vyvážia srdeční ľudia a neskutočne krásna príroda navôkol. Napokon do susedného Poľska je to len na skok.
Tento pohostinný kraj je príznačný nielen romantikou, ale aj adrenalínom. A svojský goralský temperament si zamilujete. Dobrou správou je, že ak sa s návštevou Pienin trochu poponáhľate, stíhate aj okázalé ukončenie raftovej sezóny na rieke Dunajec, ktoré býva koncom septembra.

Lokalizácia

Pieniny sa ťahajú severovýchodne od Vysokých Tatier, presnejšie od prielomu Bialky až po prielom rieky Poprad, konkrétne medzi Plavčom a Orlovom. Je to takmer v dĺžke 35 km a šírke 5 km. Netvoria jednotnú horskú reťaz – sú zložené zo skupín menších pásiem, brál a balvanov. Členia sa na tri samostatnejšie časti: Spišské Pieniny, Pieniny a Malé Pieniny.

Čo sa oplatí vidieť?

Kraj je v skutku bohatý na krásu okolo. Stačí mať otvorené oči a chuť spoznávať . Je dobré naplánovať si váš čas v Pieninách na viac dní, aby ste si mohli vychutnať, prírodu, pohostinnosť ľudí a rázovitosť okolia so všetkým, čo k tomu patrí a namierte si to presne do Červeného kláštorakraja lietajúceho mnícha Cypriána.

Pieniny - kraj lietajúceho mnícha Cypriána

Splav Dunajca

Veľmi romantické je staviť na stanovačku v kempe na slovenskej strane pri Dunajci. Má to svojskú atmosféru. Večer pozerať na mesiac a ak budete mať šťastie vidieť padajúcu hviezdu. Pri ohníku debatovať do rána. Tento kemp je veľmi obľúbený a okrem Slovákov je tam najviac Čechov a zovšadiaľ sa ozýva dobrá nálada, hra na gitare so spevom trampských pesničiek. Milo prekvapia aj rána. Pohľad na východ slnka cez impozantne týčiaci sa vrch Troch korún 980 m.n.m. stojí za to.

Pieniny - kraj lietajúceho mnícha Cypriána

Po rannej káve a raňajkách sa môžete vydať za dobrodružstvom perejí na Dunajci. V čase letných horúčav, je splav Dunajca v pohodlných raftových člnoch to pravé osvieženie. Samozrejmosťou je kvalitný inštruktor, ktorý vás zasvätí do tajomstiev splavu.
Ak patríte k akčnejším typom, nezabudnite sa zmieniť o Jánošikovom skoku pri raftovaní. Neobíďte ho. Stojí za to! Ak dávate prednosť romantike, odporúčame obdivovať Dunajec na pltiach, kde vám spoločnosť na takmer dvojhodinovej plavbe starodávnou plťou budú robiť goralskí pltníci. No pokojne môžete dať prednosť bicyklom. Tých je v Červenom kláštore dosť. Ich cena sa pohybuje zvyčajne 2 Eurá na hodinu. Verte, že 15 km úsek cyklochodníka popri Prielomu Dunajca vás príjemne prekvapí, navyše je naozaj pohodlný a nenáročný.

Pieniny - kraj lietajúceho mnícha Cypriána

Červený kláštor

Vrelo odporúčame spoznať aj tajomstvá stredovekého kláštorného komplexu Červeného kláštora, kde fungoval kedysi aj legendárny mních Cyprián. Prehliadka trvá necelé dve hodiny, počas ktorých prejdete takmer 600 ročnú históriu kláštora a jeho obyvateľov – mníchov kamaldulov, ktorých neskôr vystriedali kartuziáni. Identická atmosféra kláštora, dokonca aj s prehliadkou klauzúrnej časti, do ktorej nemal okrem mníchov prístup nikto. Kláštor a kostol kartuziánov predstavuje jedinečnú národnú a kultúrnu pamiatku kláštornej architektúry z dvoch období – gotiky a baroka, v čase ich v ich najväčšieho rozkvetu.
Krása Pienin, bohatstvo ich flóry a fauny sa priam núkali do pozornosti človeka. Červenokláštorskí mnísi tu zbierali liečivé rastliny, čo dokazuje aj herbár, spájaný s menom mnícha Cypriána. Táto zaujímavá historická osobnosť je známa aj pre svoje údajné pokusy na vlastnom podomácky skonštruovanom lietajúcom stroji.

Pieniny - kraj lietajúceho mnícha Cypriána

A ešte niečo. Počas letných mesiacov za vstupnou bránou kláštora môžete vidieť tie najlepšie divadelné predstavenia amatérskych súborov pod holým nebom aj zo zahraničia. Nezabudnite si vziať však teplú deku.
Odporúčame pribaliť si aj na váš pobyt v Červenom kláštore pevnejšiu obuv a vydajte sa na Tri koruny. Stačí prejsť zo slovenskej strany cez most na poľskú stranu. Ak je dobré počasie, z vrcholu Troch korún, ktoré sa nachádzajú vo výške 982 m.n.m. s prevýšením 500 metrov je úžasný výhľad na krajinu.

Pieniny - kraj lietajúceho mnícha Cypriána

Čo ochutnať?

Jednoznačne zemiakové pirohy so smotanou a oškvarkami. Pochutíte si aj na zemiakovej placke, či kapustovej polievke. Typické pre tento goralský kraj. Miestne reštaurácie vám však aj radi ulahodia ďalšími dobrotami tohto kraja.

Čo ešte?

Ak hľadáte ešte niečo, skúste kliknúť na dobrodružný pobyt na rafte a zorbe v Pieninách, alebo na akčný pobyt na vode . Možno je to presne to, čo hľadáte. A začnite baliť. Spoznajte zákutia kraja lietajúceho mnícha Cypriána. Dovidenia v Pieninách, priatelia!


Zdroj: Zážitkové víkendové pobyty na Slovensku ; www.aventuria.sk
Tip: nevynechajte ani ďalšie Články cestovných kancelárií...

REZERVUJ

Letenka
Ubytovanie na Slovensku
Požičanie auta

Poistenie Slovensko

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Články cestovných kanceláriíPieniny - kraj lietajúceho mnícha Cypriána