Poklady sveta

Pantheon v Ríme

TalianskoTALIANSKO

Popis lokality

Photograph Pantheon by Alireza Behrooz on 500px


Pantheon [ ] - chrám, nachádzajúci sa na námestí Piazza della Rotonda, v štvrti Pigna, v Ríme, je snáď najzachovalejšou antickou stavebnou pamiatkou nielen v Ríme, ale na celom svete.
Pôvodne bol Pantheon postavený v roku 27 konzulom Agrippom, avšak neskôr vyhorel a bol prestavaný do dnešnej podoby Hadriánom, v rokoch 119-128. Následne v roku 609 bol Pantheon vysvätený ako kresťanský kostol Santa Maria ad Martyres.
K zaujímavostiam Pantheonu patrí napríklad jeho kupola, ktorá bola ešte do roku 1960 najväčšou kopulou na svete. Dodnes zostala najväčšou nevytuženou betónovou kupolou na svete. Jej výška a priemer zároveň dosahuje 43,3 m, jej hmotnosť 5.000 ton. V strede dómu ako i samotnej kupoly sa nachádza otvor Oculus („Veľké oko“), ktorého priemer dosahuje 9 metrov. Hlavný zmysel otvoru je ten, aby slúžil ako zdroj svetla, tiež aj ako vetrací, resp. chladiaci priestor. Zároveň však plní funkciu slnečných hodín. Každé poludnie totiž slnko svieti na vchodové dvere chrámu. Cez Oculus sa do chrámu Pantheon dostáva aj dážď, ktorý je však odvedený drenážnym systémom v podlahe. Pôsobivý je aj interiér Pantheonu, kde sa nachádza nádherná mramorová dlažba so stĺporadím. Keď budete v Ríme, Pantheon určite navštívte. A nielen preto, že vstup do chrámu je zadarmo, ale hlavne preto, že práve na tom mieste môžete obdivovať veľkolepé antické staviteľstvo.
Záverom spomeňme, že ešte aj v dnešných dňoch sa tu v Pantheone nachádzajú pozostatky významných osobností, ktorými boli nepochybne Raffael, Vittorio Emanuel II, či Umberto I.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Ríma
Ubytovanie v Ríme
Požičanie auta v Ríme

Poistenie do Talianska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaPantheon v Ríme