Festivaly vo svete

Oslavy svätého Fermína a beh býkov v Pamplone

ŠpanielskoŠPANIELSKO

Adrenalínový beh niekoľko stoviek ľudí s býkmi v Pamplone

Pamplona - mesto na severe Španielska, ležiace 407 km severovýchodne od Madridu, je metropola provincie Navarra a má 250 tisíc obyvateľov. Je známe vďaka festivalu sv. Fermína, ktorý sa koná každoročne od 6. do 14. júla na počesť patróna Navarry.

Photograph ... Pamplona desde las alturas ... by Abel  Castro on 500px

Tradícia tohto festivalu siaha do r. 1591, ale masová aktívna účasť verejnosti na týchto behoch je záležitosťou 20. storočia. Populárnym sa stala až v r. 1926 vďaka románu Ernesta Hemingwaya Slnko aj vychádza.

Photograph San Fermin Opening Ceremony by Tammy Hineline on 500px

Adrenalínový beh niekoľko stoviek ľudí s býkmi v stredovekých uličkách historického mesta Pamplona je súčasťou týchto osláv. Trasa behu z býčej ohrady až do mestskej býčej arény je dlhá 850 metrov a beh trvá asi 4 minúty, niekedy aj menej.

Photograph Last bull by David  on 500px

Photograph A man of character can be defeated, but never destroyed. by Rafa Llano on 500px

Na zahájení deväťdňových osláv sa zúčastňujú tisícky nadšencov oblečených v bielom s červenými šatkami okolo krku. Medzi odvážlivcami nie sú len Španieli, ale aj zahraniční návštevníci väčšinou z USA, Austrálie, z Francúzska a z ďalších európskych štátov.

Photograph Pamplona es un mundo por descubrir y yo soy tu oraculo by Rafa Llano on 500px

Pre domácich účastníkov je tento beh nielen skúška odvahy, ale aj akési duchovné cvičenie, pričom si touto formou chcú uctiť svojho patróna sv. Fermína.
Beh s býkmi nie je naozaj veľmi bezpečnou zábavou, aj preto naháňačky v krivolakých uličkách často končia zraneniami, niekedy aj smrťou.

Photograph Urban Safari by Camilo Rueda Lopez on 500px

Súčasťou festivalu Sv. Fermína sú aj býčie zápasy, ktoré vyvolávajú nemalú kritiku ochrancov zvierat. Tí dúfajú, že sa im podarí dosiahnuť ich zákaz. Zástancovia populárnych býčích zápasov zase argumentujú tradíciou a zákaz, hlavne v Pamplone, považujú za nereálny.

Photograph Encierro by Fan Meng on 500px

Photograph San Fermin by Craig Adams on 500px

K oslavám sv. Fermína patria aj rôzne kultúrne podujatia, koncerty, divadelné predstavenia, či výstavy. Oslavy sv. Fermína sa oficiálne skončia o polnoci, keď tisíce ľudí so sviečkami spieva na záverečnom ceremoniáli, ktorého slávnostnú atmosféru umocní ohňostroj.

VIDEO: Beh v Pamplone

Tip: pozrite si aj ďalšie Festivaly sveta

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka Pamplona
Ubytovanie v Pamplone
Požičanie auta v Pamplone

Poistenie do Španielska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › FestivalyOslavy svätého Fermína