Poklady sveta

Palmýra

SýriaSÝRIA

Popis lokality

Photograph Afternoon in Palmyra by Aristotle Kallis on 500px


Palmýra (aramejsky Talmor), mesto v zrúcaninách na rozlohe 10 km štvorcových je vzdialené približne 250 km od Damašku. Palmýra je situovaná v oáze, ktorá sa nachádza v srdci púšte. Aj preto Palmýru mnohí turisti nazývajú aj “Nevesta púšte”.
Cez Palmýru voľakedy viedla známa “Hodvábna cesta”, ktorá vlastne zabezpečila v dávnych časoch prosperitu tejto oblasti, hlavne počas vlády kráľovnej Zenóbie. Palmýra bola význmaným centrom obchodu a kultúry.
Žiaľ, v roku 2015 sa Palmýra stala obeťou Islamského štátu, ktorý tu za 10 mesiacov okupovania napáchal nevyčísliteľné škody. Sýrski vojaci na prelome marca a apríla 2016 vyhnali Islamský štát z historickej Palmýry, čo umožní postupnú obnovu tejto krásnej archeologickej lokality. Náprava však potrvá roky, hoci podľa niektorých archeológov nebude možné všetky škody úplne ani zvrátiť.
K zaujímavým stavbám, ktoré boli zničené alebo vážne poškodené patrili Víťazný oblúk z čias Rímskej ríše (postavený medzi rokmi 193 a 211), Elahbelova veža, viaceré pohrebné veže, no predovšetkým chrám boha Baala, ktorého pôdorys dosahoval 200x200 metrov. Okrem zničených stavieb zmizli mnohé historické artefakty, ktoré bojovníci z Islamského štátu ukradli a predali na čiernom trhu. Obchod s historickými dielami bol po rope ich druhým najvýznamnejším zdrojom príjmov. Pozitívnou správou je, že najcennejšie poklady náleziska sa podarilo ukryť ešte pred samotnou invíziou Islamského štátu v Palmýre.
Každého návštevníka tu v Palmýre zaručene upúta dodnes v dobrom stave zachovaná 1,2 km dlhá a 11 m široká ulica so stĺporadím (v historických dobách tam stálo 375 stĺpov, pred vpádom Islamského štátu ich bolo 150), rímske divadlo, Tetrapylon (16 stĺpov, pričom každá zo skupín 4 stĺpov nesie 150 000 kg vážiacej rímsy), monumentálne oblúky, niektoré podzemné hrobky, či Arabský hrad Kalat/Qalat ibn Maan z 12. storočia (dnešnú podobu má však od 17. storočia). Z hradu sa naskytá najkrajší pohľad na celú historickú Palmýru.
Palmýra je skutočne mystické mesto, ležiace vo vyprahlej krajine, ktoré určite bude lákať turistov z celého sveta aj v budúcnosti...

Lokalita Palmýra je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1980.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Damašku
Ubytovanie v Bosre
Požičanie auta v Bosre

Poistenie do Sýrie

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaPalmyra