Mestá sveta

PALMA DE MALLORCA SPRIEVODCA / PALMA DE MALLORCA CITYGUIDE

ŠpanielskoŠPANIELSKO

Popis lokality

Malorka je nádherný rozmanitý ostrov, ktorý dlhodobo láka turistov z celého sveta. Mnohí z nich pri svojej návšteve nevynechajú ani návštevu jej hlavného mesta, ktorým je Palma de Mallorca. Toto pôsobivé, typicky stredomorské mesto, je taktiež najväčším mestom ostrova s počtom obyvateľov cca 400 tis. a je zároveň hlavným prístavom ostrova. Veľký prístav sa tiahne pozdĺž zátoky v dĺžke približne 4 km. Nachádza sa tu dopravný prístav ako aj jachtový prístav lemovaný palmovou promenádou paseo Marítimo. Uličky starého mesta Vám zabezpečia tie najkrajšie spomienky. Nájdete tu paláce, krásne historické domy, kostoly, kaviarničky, štýlové reštaurácie, obchodíky so suvenírmi, či hlavné dominanty mesta ako katedrála La Seu, hrad Bellver a Kráľovský palác Almudaina.

Palma panorama by Lubomir Mihalik on 500px.com

História Palma de Mallorcy

Mesto Palma sa prvýkrát spomína v roku 123 pred našim letopočtom, kedy sa na východe ostrova vylodili Rimania a založili sídlo Pollencia (dnešná Alcudia). Ostrov sa tak dostal pod rímsku nadvládu, výsledkom čoho bol celkový rozvoj ostrova a vznik nového centra Palma na západnom pobreží.
V 5. storočí však vláda Rimanov skončila, pretože bola nahradená vládou Vandalov. Hoci netrvala dlho, jej výsledkom bolo zničenie Palmy.
V roku 533 vládu nad ostrovom prevzala Byzantská ríša, ktorá až v roku 902 podľahla útokom islamských nájazdníkov. Ich rukopis sa podpísal pod rozvoj islamskej architektúry, ktorej dnešnou pripomienkou je napríklad skvostný palác Almudaina. Počas arabskej nadvlády sa Palma zmenila na klenot Stredozemného mora, ktorý bol známy aj ako „mesto s tisíckami záhrad“.
Avšak ani islamský vplyv netrval večne a tak v roku 1229 kontrolu nad mestom prevzal kresťanský kráľ Jaume I. Aragónsky.
V rokoch 1230-1349 bola už Malorka samostatným kráľovstvom, hoci neskôr zaniká z dôvodu nezhôd medzi členmi kráľovskej rodiny. Napriek tomu sa Palma v ďalších rokoch stala centrom obchodu, čo jej zabezpečilo rast bohatstva. Boli postavené honosné stavby a chrámy.
V roku 1521 došlo k povstaniu, ktoré sa podpísalo po spustošenie mesta, hoci ďalší rozvoj Palmy to výrazne neobmedzilo.
V 18. storočí z Palmy spravil Felipe V. hlavné mesto. Vďaka výbornej strategickej polohe sa mesto naďalej rozvíjalo ďalej a zachovalo si svoj bezchybný historický rukopis až do dnešných dní.

Kedy navštíviť Palmu

Mesto je vhodné navštíviť celoročne, keďže má príjemné stredomorské podnebie. Letá sú teplé a suché, prší zriedka. V zimných mesiacoch už prší častejšie, avšak teplota je mierna. Na spoznávanie mesta sú ideálne ideálne jarné a jesenné mesiace. Na druhej strane výhodou letných mesiacov je, že sa Vám naskytne možnosť kúpania sa v mori.

Prílet na Malorku a doprava do mesta

Malorka má v blízkosti hlavného mesta k dispozícii medzinárodné letisko Palma de Mallorca Airport (PMI) [ | ], ktoré mimochodom patrí medzi najvyťaženejšie v Európe. Kapacita letiska je 25 miliónov pasažierov za rok (s výhľadom na 32 miliónov) a vybavenie približne 12.000 pasažierov za hodinu.
Približne 8 km vzdialené hlavné mesto je z letiska dobre prístupne frekventovanou verejnou autobusovou dopravou č. 1, resp. 25 (odchod každých 15 minút).
Alternatívou je metro (jedna vetva vedie k univerzite a druhá do Marratxí, ale ani jedna nie je vhodná pre turistické účely).
K dispozícii sú taktiež taxíky, či kyvadlová doprava. Taktiež na letisku sú k dispozícii autopožičovne a teda v prípade záujmu o spoznávanie Malorky osobným autom je táto voľba jedna z najlepších alternatív.

V samotnom meste premáva mestská hromadná doprava, ktorú zabezpečujú väčšinou červenobiele alebo modrobiele autobusy.
Medzi mestami prepravu zabezpečuje TIB Bus operátor [ ] s červenožltými autobusmi.
Cestovné lístky sa kupujú u šoféra v autobuse. Pokiaľ je cena lístka nižšia ako 20€, šofér autobusu môže odmietnuť bankovku vyššiu ako 20€. V prípade ceny lístka nad 20€ sú zvyčajne akceptované aj 50€ bankovky.
Osobitnú formu dopravy zabezpečujú turistické Hop on Ho off. Vedľa Katedrály Le Seu je možné na tento autobus nastúpiť a odviesť sa cez La Rambu, či Plazu Espanya až do hradu Bellver.

Doprava na ostrove Malorka

Ostrov Malorka sa môže pochváliť spoľahlivým systémom verejnej dopravy [ ], ktorá pokrýva celý ostrov. Najhustejšiu dopravnú sieť majú autobusy, ktoré sú moderné a čisté. Cieľová zastávka je vo väčšine prípadov uvedená za čelným sklom autobusu.
Spoločné autobusové a vlakové nádražie v Palme sa nachádza naproti námestia Plaza Espanya, na stanici Stació Intermodal.
Vlaky premávajú na dvoch úzkorozchodných železniciach. Prvá smeruje do Incy a Monacoru a druhá do už spomenutého Sólleru [ ].
Ďalšou alternatívou dopravy sú trajekty, ktoré okrem iného spájajú aj Palmu s Ibizou, pričom cesta trvá približne 2,5 hodiny.

Zaujímavosti a pamiatky Palmy

Katedrála La Seu

Najznámejším symbolom Palmy je jej nádherná Katedrála La Seu [ | ], ktorá určite predstavuje jednu z najkrajších gotických stavieb v Španielsku.

Cathedral of Palma de Mallorca by Hartmut Albert on 500px.com

Svoj pôvod katedrála datuje do roku 1230, teda do obdobia spojeného s vládou kráľa Jakuba I., ktorý je výstavbu podľa povesti prisľúbil, pokiaľ so svojim vojskom vyviazne živý z bitky o pôvodne arabskú Malorku. Pri stavbe základov chrámu sa použili kamene z arabskej mešity, ktorá tu pôvodne stála.

Katedrála bola dokončená o 371 rokov neskôr (v r. 1601), v gotickom štýle. O 450 rokov neskôr sa počas zemetrasenia zrútila jej západná časť, ktorá bola obnovená až počas veľkej rekonštrukcie v rokoch 1904-1914. Svoju súčasnú podobu katedrála získala až v minulom storočí, keď ju dokončil svetoznámy umelec Antoni Gaudí.

La Seu sa rozprestiera na ploche približne 6.600 m2. Jej dĺžka je 121 metrov, šírka 55 metrov a výška hlavnej lode dosahuje 44 metrov. So zvonicami je výšku chrámu až 60 metrov. Katedrála je jednou z najväčších svojho druhu na svete.
Má tri brány, pričom najpôsobivejšou je Portal del Mirador v južnej stene chrámu. Pochádza zo 14. storočia. So svojimi detailne prepracovanými soškami je brána považovaná za majstrovské dielo architekta Guillema Sagraru.
Portal Major predstavuje západnú bránu, pričom vstup do chrámu umožňuje severná brána Portal de l’Almoina, nachádzajúca sa vo zvonici z 13. storočia.

Katedrála má zvonicu s deviatimi zvonmi. Veľmi pôsobivý je interiér chrámu, ktorý je fascinujúco osvetlený slnečným svetlom prenikajúcim cez farebné sklá kruhových roziet. Aj preto si katedrála vyslúžila prezývku „katedrála svetla“. Najväčšie rozetové okno s priemerom 12 metrov bolo vytvorené z 1236 kusov farebného skla a je v skutku nádherné.

Rose Window by Lubomir Mihalik on 500px.com

Bočné lode očaria svojimi kaplnkami, spomeňme hlavne kaplnku Najsvätejšej Trojice Capella de la Trinitat, kde sa nachádzajú tiež zostatku malorských kráľov.
V blízkosti oltára je zavesený Baldachýn s osvetlením, ktorý má predstavovať tŕňovú korunu vytvorenú z tepaného železa. Nebol však dokončený, pretože mal byť pôvodne vyrobený z tepaného železa.
V katedrále sa však nachádza aj najväčšia kresťanská relikvia, ktorou je drahokamami zdobený drevený kríž.

Palác Almudaina

V blízkosti katedrály stojí architektonicky zaujímavý palác Almudaina [ ], ktorý bol kedy sídlom maurských vezírov. Neskôr sa stal palácom malorských kráľov. Palác je tak dokonalou zmesou islamskej a katalánskej gotickej architektúry.
Táto stavba je jedna z mála dochovaných maurských stavieb na Malorke. Palác s obdĺžnikovým pôdorysom má 4 veže, z ktorých najznámejšia je Veža anjela. Na nádvorí sa nachádza kaplnka sv. Anny s románskou bránou z červeného mramoru. V paláci sa dnes nachádza historické múzeum.

Kúpele Banys Árabs

Maurský vplyv je možné vidieť aj v arabských kúpeľoch Banys Árabs [ ], ktoré tvorili súčasť arabského paláca z 10. storočia. Stoja tu už viac ako 1000 rokov, žiaľ v súčasnosti je zachovalá už len sieň pre parný kúpeľ. Nádvorie so záhradou je naozajstným balzamom pre dušu.

Palác Solleric

Najväčším a najvýznamnejším palácom v Palme je palác Solleric, kde sa premietol vplyv talianskeho a francúzskeho baroka. Pochádza z 18. storočia. Nájdete tu aj kaviareň ako aj turistické informačné centrum.

Bazilika de San Francisco

K zaujímavým stavbám patrí taktiež Bazilika de San Francisco [ ] z roku 1232, ktorá však po zásahu bleskom bola prestavaná v 17. storočí. Nachádza sa tu hrobka „otca katalánčiny“, filozofa, cestovateľa a misionára Ramóna Llulla. Táto bazilika je dokonalou oázou kľudu a mieru.

Muzeum Pueblo Espanol

Nemôžeme nespomenúť ani zaujímavé Múzeum Pueblo Espanol [ | ], ktoré určite poteší všetkých milovníkov španielskej architektúry. Ide o múzeum pod šírym nebol, rozprestierajúce sa na ploche 24 tis. m2. Nájdete tu zmenšené reprodukcie rôznych španielskych miesto ako Toledo, Madrid, Córdobu či Granadu.

Plaza Major

Významným námestím mesta je Plaza Major [ ], kedysi hlavné mestské trhovisko. Námestie je doslova obsypané kaviarničkami a stánkami s remeselnými výrobkami. V podzemí sa nachádza nákupné centrum a taktiež verejné toalety.

Musician in Palma by Lubomir Mihalik on 500px.com

Neďaleko sa nachádza Muzeum Fundació Joan March, ktoré sídli v úchvatnej budove z 18. storočia. Okrem iného tu nájdete diela od takých umelcov, akými boli Picasso, Dalí, Miró a ďalší.

Castillo de Bellver

Ďalšou významnou dominantou mesta je gotický hrad, či pevnosť: Castillo de Bellver [ ], ktorý pochádza zo 14. storočia. Dopravíte sa sem autobusovými linkami 13, 50 a 61, vlakom (zo stanice Espanya) alebo turistickým autobusom.

Kráľovskou rezidenciou bol tento hrad až do roku 1349, neskôr sa zmenil na väzenie. Je zaujímavé, že medzi väzňami skončili aj príslušníci kráľovského rodu, ktorých predkovia nechali hrad postaviť. Medzi rodinnými príslušníkmi tu uväznenými boli napr. vdova po kráľovi Jakubovi III. a jej synovia.

Hrad je klasickou ukážkou stredovekej pevnostnej stavby kruhového tvaru. Má 4 veže, z ktorých najvyššia samostatne stojaca veža je Torre de l’Homenatge.

Pevnosť Castillo de Bellver stojí západne od centra Palmy, na 112 metrov vysokom pahorku nad mestom a ponúka tak nádherné výhľady na Palmu a jej prístav.

Fundació Pilar i Joan Miró

Pokiaľ ste prívržencami modernej architektúry, určite nevynechajte návštevu Fundació Pilar i Joan Miró [ | ]. Doveziete sa sem autobusom č. 3 alebo 46. Nadácia sídli v pôsobivej aerodynamickej budove, pričom okolie budovy skrášľujú záhrady a jazierka.

Nákupy a stravovanie v Palme

Palma je rajom nákupov. Nachádza sa tu nespočetné množstvo obchodov svetových značiek, ale aj ešte väčší počet obchodíkov so suvenírmi. Hlavnými nákupnými ulicami je ulica La Rambla [ ] (názov ulice dostala podľa jej slávnejšieho vzoru v Barcelone, hoci architektonicky sa jej nevyrovná) a Paseig des Born [ ], kde je čulá atmosféra, obzvlášť večer.

Pokiaľ si budete chcieť oddýchnuť, využite skvelú ponuku z niektorej z mnohých kaviarní, či reštaurácií na ulici Calle Apuntadores. Reštaurácie ponúkajú menu pozostávajúce z veľkého množstva rýb, chobotníc, sépií... Samozrejmosťou je veľké množstvo zeleniny a ovocia.
Odporúčame Vám prejsť popri pôvodnej pekárne a kaviarne Forn des Teatre [ ], ktorej fasáda sa objavuje na mnohých pohľadniciach. Názov dostala podľa susedného divadla Teatre Principal, kde je možné navštíviť rôzne dramatické predstavenia alebo sa započúvať do melódie vážnej hudby.

Pri návšteve Malorky Vám odporúčame ochutnať typické miestne jedlá ako sú Arroz a la Marinera (polievka s ryžou a s morskými živočíchmi), Conejo con Cebolla (králik na cibuli), Guisado de Pescado (dusené rybie mäso), či obľúbené morské ryby Galló, Rape, Sirvia, Salmonetes, Merluza na rôzne spôsoby. Zo sladkých dezertov spomeňme Flan, čo je dezert podobný pudingu.

Typickými nápojmi sú Sangria (červené víno, pomarančový džús, naložené ovocie a rôzne druhy destilátov), Palo (likér) a samozrejme víno. Najznámejšou vínnou oblasťou je Binissalem a jeho okolie, v blízkosti mesta Inca.

Pokiaľ chcete zažiť typickú atmosféru rušného trhoviska, určite nevynechajte tržnicu Mercat de Olivar. Nájdete tu čerstvé ryby ako aj bohatú ponuku ovocia a zeleniny. Neďaleko sa nachádza známe námestie Plaza d´Espanya, kde nájdete na jednom mieste autobusovú a vlakovú stanicu so stanicou metra. V blízkosti sa taktiež nachádza historická železnica, odkiaľ odchádzajú vlaky do mestečka Sóller.

Okolie Palmy

Sóller

Dôležitou turistickou atrakciou Palmy je jej turistický vláčik, premávajúci z hlavného mesta do horského mestečka Sóller [ ], nachádzajúceho sa v severnej časti ostrova. K dispozícii je niekoľko spojov denne, pričom si môžete vychutnať pôsobivú jazdu v historických vozňoch. Trasa vedie krásnou krajinou a končí v peknom prístavnom mestečku obklopenom horami.

Sóller určite každého návštevníka očarí, nakoľko sa tu nachádza množstvo historických budov, malebné námestie Plaza Sa Constitució s katedrálou Sant Bartomeu [ ].
Typickou je oranžová električka (lístky sa kupujú u vodiča), ktorá premáva z hlavnej stanice cez staré mesto až do prístavu Port de Sóller (cesta trvá cca 20 minút), kde je možné sa okúpať vo vlnách Stredozemného mora. Všetky zastávky sú na znamenie, avšak v podstate všetci turisti vystúpia až na konečnej zastávke.
Podľa miestnych obyvateľov bol Sóller rodiskom Kryštofa Kolumbusa. Pravosť tejto informácie je však otázna, nakoľko sa skôr predpokladá, že sa narodil v meste Janov alebo vo francúzskom meste Calvi.

Sóller Tram by Lubomir Mihalik on 500px.com

Západ ostrova Malorka

Pokiaľ sa rozhodnete vydať aj za ďalšími pamiatkami ostrova Malorka, určite stojí za návštevu jej západná časť, napríklad malebný Andratx s historickými kostolmi (kedysi rybárske mestečko). Pokiaľ budete pokračovať cestou na sever, môžete sa tešiť na mnoho vyhliadkových stanovísk, prezývaných ako Miradors. Spomeňme napr. Mirador de Ricardo Roca alebo Mirador de Ses Ánimes. Následne Vás cesta zavedie do malebného mestečka Banyalbufar. Ako napovedá aj jej názov, mestečko má maurský pôvod. Lokalita je známa svojimi terasovitými svahmi, ktoré sú námetom pre mnohých umelcov.

Sever ostrova Malorka

Ďalej na sever sa nachádza usadlosť La Granja [ | ], ktorá je nádherne vsadená do prírody. Nájdete tu záhrady a fontány ako aj pôsobivý interiér La Granja. Návšteve sa potešia určite aj deti, nakoľko tu žijú mnohé zvieratá (kone, ovce, kozy a podobne).
Pred odchodom určite odporúčame ochutnať figový chlieb, rôzne syry a klobásky!

Welcome to La Granja by Lubomir Mihalik on 500px.com

Pôsobivým mestečkom s čarovnou atmosférou je taktiež kamenné mestečko Valldemossa s kláštorom [ ]. Práve tu istý čas žil Fréderic Chopin spolu so spisovateľkou George Sandovou. Spoločne tu strávili zimu na prelome 1838 a 1839, žiaľ to bolo v období, keď Chopin bol pomerne vážne chorý.

Back to the past /Frédéric Chopin town of Valldemossa/ by Lubomir Mihalik on 500px.com

Kláštor La Real Curtuja de Valldemossa [ | ] pochádza z roku 1399. Pôvodne tu žili mnísi, ktorí však boli v roku 1835 z kláštora vyhnaní a ich cely boli rozpredané na byty. Práve aj tu žil už spomenutý milenecký pár a môžete toto miesto aj navštíviť. Nájdete tu klavír slávneho skladateľa, knihovňu, či zbierku umeleckých nádob.

Mimochodom, Valldemossu preslávili taktiež cocas de patata, čo sú zemiakové šišky predávajúce sa v každej z miestnych pekární.

Neďaleko sa nachádza ďalšia dedinka Deiá, nad ktorou sa vypína 1.062 metrov vysoký masív Teix. Žilo a pôsobilo tu mnoho umelcov, snáď najznámejším bol Robert Graves, britský básnik a spisovateľ. Graves si toto miesto veľmi zamiloval a zo všetkých síl bojoval proti akémukoľvek komerčnému využitiu severozápadného pobrežia Malorky.

Severná časť Malorky je veľmi populárna aj medzi cyklistami. Obzvlášť v oblasti Cala de Sa Calobra, či Puig Major, ktorý je so svojimi 1.445 metrami najvyššou horou na Malorke. Celá táto oblasť je súčasťou pohoria Tramuntana, ktoré bolo v roku 2011 zapísané do svetového dedičstva UNESCO.

Najvýznamnejším pútnickým miestom ostrova je kláštor Santuari de Lluc [ | ] so stovky rokov starou tradíciou. Hoci hlavná stavba pochádza z 18. storočia, pútnici sem prichádzajú už od 13. storočia. Nachádza sa tu kostol, kde je uložená soška čiernej Madony s dieťaťom. Podľa legendy ju objavil arabský chlapec Lluc, ktorého rodina neskôr konvertovala na kresťanskú vieru.

Východ ostrova Malorka

Severovýchodným magnetom ostrova je nepochybne Cap de Formentor [ ]. Predstavuje najsevernejší cíp ostrova. Skvelé výhľady na okolie tu ponúka Mirador des Colomer. Mimochodom, nachádza sa tu aj borovicami porastená pláž Platja de Formentor. Od pláže je to cca 12 km k majáku, ktorý stojí na úplnom konci ostrova.

At the End by Lubomir Mihalik on 500px.com

Na východe určite odporúčame pôsobivé mesto Alcúdia [ ] s rímskymi hradbami, ktoré bolo založené v roku 123 p.n.l. Rimanmi, hoci ešte pred nimi toto miesto obývali Feničania. Prechádzka uličkami starého mesta je zážitkom. Okrem pôsobivej atmosféry tu môžete vidieť množstvo obchodíkov, reštaurácii a samozrejme mnoho historických budov.

Nemenej zaujímavým mestom je Capdepera [ ], ktorého uličky sú doslova obsypané kvetinami. Dominantou mesta je pevnosť Castell de Capdepera [ | ], ktorá predstavuje najväčší hrad na Malorke. Z hradieb sa naskytá úchvatný výhľad do okolia.

Spomeňme ešte mesto Monacor, ktoré je preslávené nielen výrobou umelých perál, ale aj ako rodisko tenisového kráľa Rafaela Nadala.

Juh ostrova Malorka

Odporúčame pokračovať ďalej na juh, kde sa nachádza vychýrená atrakcia Malorky: jaskyne Coves del Drac [ | ]. Prehliadka zahrňuje osvetlené jaskynné sály s nádhernými vápencovými formáciami. Vyvrcholením je vypočutie živej vážnej hudby a plavba loďkami na 177 metrov dlhom jazere.

Ešte južnejšie, v blízkosti mesta Felanitx môžete navštíviť Santuari de Sant Salvador [ ]. Leží vo výške 509 m n.m., pričom pôvod stavby je datovaný rokom 1734. Nachádza sa tu 14 metrov vysoký kamenný kríž Ježiša (Cristo Rei).

Našu cestu za spoznávaním tohto čarovného ostrova môžete ukončiť na populárnej pláži Platja Des Trenc [ ], ktorá bola vyhlásená za chránené územie a teda žiadne väčšie stavby tu nie sú vôbec povolené.

Dovolenka s deťmi

Malorka je ideálnym miestom pre rodinnú dovolenku s deťmi. Okrem skvelých piesočných pláží a príjemného mora s pozvoľným vstupom sú k dispozícii obľúbené zábavné vodné parky, či rôzne adrenalínové atrakcie, konkrétne:

Western Water Park [ | ]

Aqualand El Arenal [ | ]

Hidropark [ | ]

Katmandu Park [ | ]

Marineland Mallorca [ | ]

Safari ZOO [ | ]

Záverom o Palma de Mallorce

Malorka predstavuje najväčší španielsky ostrov a taktiež sa zaraďuje medzi najobľúbenejšie letné destinácie. Každoročne na Malorku prichádza približne 12 miliónov turistov, ktorí sem prichádzajú za nádhernými plážami, krásnymi prírodnými scenériami a nespočetnými kultúrnymi pamiatkami, z ktorých väčšina sa nachádza práve v krásnom hlavnom mesta Palma de Mallorca. Pokiaľ teda zavítate na tento zaujímavý ostrov, určite nevynechajte prechádzku historickými uličkami jeho hlavného mesta ako aj okružnú jazdu ostrovom, ktorá Vás očarí! Na Malorku potom už nikdy viac nezabudnete...

Ďalšie zaujímavé fotografie z Malorky: https://500px.com/walkerssk/galleries/mallorca


Preskúmaj Palma de Mallorcu - 360° STREET VIEW pohľad

Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Svetové metropoly / City Baedeker

REZERVUJ

Letenka do Palma de Mallorca
Ubytovanie v Palma de Mallorca
Požičanie auta v Palma de Mallorca

Poistenie do Španielska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › MestáPalma de Mallorca