Poklady sveta

Palenque

MexikoMEXIKO

Popis lokality

Photograph Palenque Mexico by Lubomir Mihalik on 500px


Toto starodávne a súčasne záhadné mesto Mexika, ležiace uprostred pralesa v štáte Chiapas, blízko mestečka Palenque, je významnou mayskou pamiatkou, objavenou v roku 1773. Nachádza sa tu na celkovej rozlohe cca 15 km2 približne 500 budov, z ktorých však nie všetky (cca 2/3) sú vykopané a odkryté.
Hlavná štruktúra v Palenque [ ], s rozmermi 100x80 metrov, je známa ako „Palác“ („El Palacio“). Jedná sa o komplex budov so štyrmi vnútornými nádvoriami spojených stĺporadím. Významnou časťou stavby je štvorposchodová Veža, postavená pravdepodobne za účelom astronomického observatória, či strážnej rozhľadni. „Palác“ bol v minulosti sídlom kráľov Palenque, snáď najznámejším bol Pacal. Vedľa „Paláca“ stoja chrámové pyramídy ako Chrám slnka, jaguára, kríža, ale hlavne „Chrám nápisov“ („Templo de las Inscriptiones“). Ten stojí na 16 metrov vysokej pyramíde. Zaujímavosťou je, že „Chrám nápisov“ je jedinou pyramídou v Mexiku postavenou špeciálne ako hrobka. Našli sa tu totiž zvyšky mayského vládcu uloženého v 5 tonovom sarkofágu - pravdepodobne náčelníka Pacala, ktorý vládol v 6. storočí p.n.l., ale aj veľký poklad, súčasťou ktorého bola náčelníkova maska zo zlata, jadeitu, perlete a obsidiánu. Vo vnútri chrámu sa nachádzajú aj kamenné reliéfové dosky obsahujúce 617 hieroglyfov/nápisov, od čoho sa odvodzuje aj samotný názov stavby: „Chrám nápisov“. Nápisy zobrazujú dejiny Palenque a rodostrom kráľa Pacala.
Palenque je nádhernou ukážkou úžasnej vyspelosti mayskej kultúry. Všetko, čo je tu možné vidieť, bolo postavené bez kovových pomôcok, ťažných zvierat alebo kolesa.

Lokalita Palenque je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 1987.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Mexika
Ubytovanie v Palenque
Požičanie auta Villahermosa

Poistenie do Mexika

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaPalenque