Poklady sveta

Oravský hrad

SlovenskoSLOVENSKO

Popis lokality

Photograph Orava castle by Peter Drgon on 500px


Jedna z hlavných turistických atrakcií Slovenska - Oravský hrad [ ], sa nachádza na skalnom brale na brehu rieky Orava, vo výške 520 m.n.m., v Oravskom Podzámku. Oravský hrad, predstavujúci komplex budov, bol postavený na mieste pôvodného dreveného hradu po tatárskom vpáde roku 1241. Pôvodný architektonický štýl – románsky a gotický bol neskôr nahradený renesančným a neogotickým štýlom. Oravský hrad bol lokalizovaný na dôležitom mieste uhorsko-poľskej cesty a od roku 1370 sa stal župným hradom.
Významnými vlastníkmi Oravského hradu boli Thurzovci, ktorí sa podpísali pod jeho najrozsiahlejšiu prestavbu, pričom od roku 1611 nadobudol dnešnú podobu. Hrad následne zmenil viacerých majiteľov, z ktorých viacerí starostlivosť o hrad ignorovali. Napriek tomu, že Oravský hrad nebol nikdy dobytý, skaze sa nevyhol. Písal sa rok 1800, kedy Oravský hrad vyhorel a od toho času upadal. Rozsiahle rekonštrukcie následne nastali až po 2. svetovej vojne.
V súčasnosti tento rozprávkový hradný komplex je verejnosti prístupný. V priestoroch hradu sídli Oravské múzeum s archeologickou, prírodovednou a etnografickou expozíciou. Oravský hrad je považovaný tiež za národnú kultúrnu pamiatku.
Medzi zaujímavé atrakcie patria rôzne sezónne predstavenia šermu, divadla a určite zaujme taktiež nočná prehliadka hradu.
Oravský hrad, ktorý je hlavnou dominantou oravského regiónu, predstavuje jeden z najkrajších hradov na Slovensku. Je teda úplne logické, že sa tu natáčali viaceré filmy, rozprávky ako Kráľ drozdia brada, Princezná a žobrák, či Sokoliar Tomá a pod.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Bratislavy
Ubytovanie v Oravskom Podzámku
Požičanie auta v Bratislave

Poistenie Slovensko

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaOravský hrad