Poklady sveta

Sydney Opera House

AustráliaAUSTRÁLIA

Popis lokality

Photograph Sydney Sunset by Declan Keane on 500px


Jedna z najvýraznejších stavieb 20. storočia. Za architektúru stavby je zodpovedný vtedy neznámy 38 ročný dánsky architekt Jorn Utzon, ktorý stavbu navrhol v roku 1956. Stavba však bola dokončená až v roku 1973.
Opera House [ ] je situovaná do zaujímavého mestského prostredia, kedy priľahlá botanická záhrada vytvára nádherné zelené pozadie bielych škrupín strechy, záliv prístavu so stojacím mostom Harbour ponúka pôsobivý kompozičný vzťah. Najvýraznejším prvkom budovy opery v Sydney sú predovšetkým už spomenuté škrupiny kryté svetlými glazovanými a matnými keramickými dlaždicami. Vnútorný priestor bol zase modelovaný v zmysle akustických požiadaviek.
Budova Opera House zaberá plochu 2,2 hektára, strešné plachty vážiace 161 tis. ton dosahujú výšku až 57 metrov. Kapacita opery je 1.550 divákov, do koncertnej haly s najväčším mechanickými orgánom dokonca 2.700.

Lokalita je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO od roku 2007. Je zaujímavosťou, že táto budova je prvou stavbou zapísanou na zozname UNESCO ešte počas autorovho života.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Sydney
Ubytovanie v Sydney
Požičanie auta v Sydney

Poistenie do Austrálie

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaSydney Operat House