Festivaly vo svete

Oktoberfest Mníchov

NemeckoNEMECKO

Najväčšia pivná slávnosť na svete

Oktoberfest je najväčšia pivná slávnosť na svete, ktorá priťahuje pozornosť milovníkov tohto moku nielen v Nemecku, ale aj v zahraničí, bez nadnesenia na celom svete. Koná sa v Mníchove na Tereziánskej lúke (názov po princeznej Tereze). Na tejto lúke sa nachádza od roku 1850 30 metrov vysoká socha Bavarie aj s podstavcom, váži okolo 87 ton. Je to socha ženy s levom, ktorá predstavuje personifikáciu Bavorska, jeho silu a slávu. Po točitých schodoch je možné vystúpiť do jej hlavy, odkiaľ sa naskytne pekný výhľad na centrum Mníchova.

Wiesn začína prvú sobotu po 15. septembri a končí prvú októbrovú nedeľu (od r. 1872 sa presunul začiatok na september pre nepriaznivé októbrové počasie). Tak ako minulé roky, tak aj tento rok festival otvorí svoje brány v Schottenhamel Festhall - v najstaršom pivnom stane. História tohto stanu siaha do roku 1867. Každoročne tu otvorí prvý sud mníchovský starosta. Ak otvorenie nestihnete, môžete skúsiť návštevu v prvú nedeľu, kedy sa tu koná obľúbená prehliadka v kostýmoch s viac ako 10.000 účastníkmi...

Oktoberfest, pivný vestival

História slávnosti je spojená s 12. októbrom 1810, kedy sa konala svadba korunného princa Ľudovíta I. a princeznej Theresy von Sachsen-Hildburghausen. Konala sa tu slávnosť a preteky koní na tom istom mieste, kde sa konajú terajšie slávnosti. Na počesť výročia ich svadby sa začali konať októbrové slávnosti, hoci neboli tak honosné ako teraz. K tejto udalosti patrili aj dostihy. Niekoľkokrát sa ale ani nekonali pre rôzne príčiny - vojnový konflikt, epidémia cholery a pod.
Ľudovít I. v r. 1825, po smrti svojho otca, sa stal bavorským kráľom. Bol veľkým milovníkom aj mecenášom umenia, vďaka čomu sa Mníchov stal centrom umenia v Nemecku. Jeho poverením vznikla Glyptothek, kde sa nachádza zbierka gréckych a rímskych sochárskych diel. Výstavba prebiehala v rokoch 1816 až 1830 v neoklasicistickom štýle. Aj múzeum Alte Pinacothek dal postaviť on, kde získal diela talianskej renesancie a 216 obrazov starých nemeckých a holandských majstrov. Pôvodne liberálny vládca neskôr, možno pod vplyvom francúzskej revolúcie, ako konzervatívny politik zaviedol tvrdú cenzúru. Postupne strácal na popularite a v r. 1848 abdikoval v prospech svojho syna Maximiliána II.

Októbrové slávnosti v Mníchove - bavorsky skrátene Wiesn (od nemeckého slova die Wiesen-lúky) sú najväčšou ľudovou oslavou na svete. Počet účastníkov podľa rôznych údajov je okolo šesť až sedem miliónov. Tretina zo zahraničia – z Talianska, Ameriky, Austrálie, Číny..., medzi návštevníkmi sú aj Slováci. Zvyšok hlavne z Mníchova, väčšinou v bavorských krojoch. Pre mesto Mníchov je to ekonomický prínos a organizátori sa snažia o spokojnosť návštevníkov. Na organizácii Oktoberfestu sa podieľa okolo 12.000 zamestnancov.

Oktoberfest, pivný vestival

V areáli o rozlohe 40 hektárov sa nachádza 14 veľkých pivných stanov (najväčším je festivalová sála Hofbräuzelt s približne 10 tisíc miestami) - v každom iná značka piva aj s pochutinami, ale aj rôzne špeciality bavorskej kuchyne. Pivo dodáva šesť mníchovských pivovarov. Najstarší je Augustiner založený rehoľníkmi v roku 1328 - teraz vyhlásený ako historická pamiatka. Na festivale sa spotrebuje 30% z ročnej produkcie bavorských pivovarov. Pre túto príležitosť sa varí tmavšie a silnejšie pivo.

Oktoberfest, pivný vestival

Ak uvažujete nad návštevou tohto zaujímavého pivného festivalu, nezabudnite si ubytovanie zabezpečiť v dostatočnom predstihu.
Vstupné na festival a do malých pivných stanov sa nevyberá, fajčenie je v nich zakázané. Pre veľký záujem sa miesta do veľkých pivných stanov dopredu rezervujú. Ak tak nespravíte, budete si musieť privstať. Bez rezervácie sa odporúča návšteva pivného stanu aspoň 2 hodiny pre oficiálnym otvorením, t.j. o siednej hodine rannej.
Oblečenie návštevníkov nie je striktne predpísané.
Dopravu do areálu festivalu zabezpečujú prostriedky hromadnej dopravy, ideálne metro U4, či U5. To Vás dopraví z hlavnej stanice až do stanice Theresienwiese. Alternatívne sa sem dostanete aj taxíkom, či z nádražia aj peši. Pokiaľ pricházate autom, na okraji mesta je mnoho P+R parkovísk, ktoré sa odporúčajú využiť.

Oktoberfest, pivný vestival

Ľudovú veselicu zažijete v pivárňach, aj na ulici. Nechýba tu kultúrny program, dychová a ľudová hudba, ale aj moderné žánre, zaujímavé atrakcie, kolotoče pre deti. Množstvo stánkov s občerstvením, suvenírmi, sprievod v bavorských krojoch a ľudia, ktorých spája láska k pivu a jedlu dotvárajú slávnostnú atmosféru týchto dní.

Tip: pozrite si aj ďalšie Festivaly sveta

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do Mníchova
Ubytovanie v Mníchove
Požičanie auta v Mníchove

Poistenie do Nemecka

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › FestivalyPivný oktoberfest festival v Bavorsku