Cestopisy

Nový pohľad na New York

USAUSA

Výhľad na Mesto, ktoré nikdy nespí

Pokiaľ ide o 360 stupňový výhľad na Mesto, ktoré nikdy nespí, návštevníci New Yorku mali od piatka 29. mája 2015 nie dilemu, ale tzv. trilemu. Empire State Building a Rockefeller Center majú konkurenciu v podobe najvyššie budovy na západnej pologuli, a štvrtej najvyššej na svete – One World Trade Center, alebo familiárne Freedom Tower (Veža Slobody).

Lower manhatten sunset by Andrew Thomas on 500px.com

Mrakodrap v bezprostrednej blízkosti Ground Zero – miesta, kde sa kedysi majestátne týčili Twin Towers (Dvojičky) – stúpa do úctyhodnej výšky 541 metrov. V prepočte na americké stopy je to 1776 feet, zámerne toľko ako rok, v ktorom Spojené štáty vyhlásili nezávislosť.
Za ideálnej viditeľnosti je z mrakodrapu vidieť do vzdialenosti až 80 kilometrov.

Prišlo mi to akosi prirodzene, že tak ako som nič netušiac navštívil Dvojičky len 11 dní pred ich šokujúcou smrťou, tak by som mal ísť navštíviť ich „potomka“ čo najskôr po narodení. Stalo sa tak minulý piatok, iba týždeň po sprístupnení vyhliadky v jeho útrobách.

Prebiehal trošku zamračený a hmlistý večer. Na vyhliadku som sa vybral v podvečer zámerne. Chcel som zabiť dve muchy jednou ranou. Vidieť mesto ešte stále za vidna, no neskôr aj s rozžiarenými svetlami počas padajúcej noci. Lístky som si nekúpil dopredu na Internetovej stránke vyhliadky (www.oneworldobservatory.com) vediac, že nie je vypredané, resp. že na vrchol mrakodrapu púšťajú návštevníkov každých 15 minút až do polnoci. $32 vstupné pre dospelých (deti $26 a dôchodcovia $30) bolo v podstate také, aké som očakával, hoci pre našinca a hlavne turistov sa môže zdať dosť vysoké. Pozostalí obetí zo septembra 2001 a tí, čo participovali pri záchranných prácach majú vstup zdarma.

Po prísnej kontrole, pri ktorej som si musel v istý moment dokonca vybrať z nohavíc opasok a vzápätí si ho pred všetkými návštevníkmi zastrčiť naspäť, čo bolo trošku „trápne“, som už stál pred veľkoplošnou obrazovkou, na ktorej žiarila mapa sveta a údaje koľko ľudí, z ktorých častí sveta, už stihli za prvých 7 dní života vyhliadku navštíviť. Čosi vyše 66 tisíc.

Freedom Tower New York, USA

Akýmsi tunelom lemovaným skutočným kameňom, na ktorom veža stojí a v ktorom boli umiestnené desiatky malých obrazoviek zobrazujúcich robotníkov, ktorí vežu postavili, som sa po chvíli ocitol pri výťahoch.

Je ich 5 a volajú sa „skypods“. Privítali ma pri nich všadeprítomní sprievodcovia v jednotnom oblečení. V rukách mali i-pady, s ktorými výťahy ovládajú. Cesta na 102. poschodie, kde návšteva vyhliadky začína, trvala rekordných 60 sekúnd. Človeku po chvíli od prevýšenia zaľahne v ušiach. Neviem čo s tým robia zamestnanci, ktorí s vami vo výťahu chodia hore a dolu x-krát denne. Asi to riešia žuvačkou, ktovie... :-)
Počas cesty hore návštevník v reálnom čase a priestore sleduje na interaktívnych stenách výťahu animovanú projekciu panorámy New Yorku meniacu sa z pohľadu zo zeme až na pohľad z 381 metrovej výšky vyhliadky.

Po ceste nahor sme sa ocitli v miestnosti s desiatkami projektorov nad našimi hlavami, ktoré po chvíli na „plátne“ pred nami premietli asi dvojminútový film o New Yorku, na konci ktorého čaká na návštevníkov naozaj dobre premyslené prekvapenie.
102. poschodie je pre návštevníkov sprístupnené iba asi z jednej pätiny. Eskalátorom alebo schodmi sa dá zostúpiť na 101. poschodie, kde už čakajú rôzne atrakcie, ako napr. fotka na interaktívnom pozadí s vežou, ktorú si za extra doláre môžete vyzdvihnúť dole v hale pri východe. Ak ste hladní, čakú na Vás príjemné posedenie v reštaurácii na štýl bufetu. Pre tých, ktorí trpia závratmi z výšok je pripravená projekcia v strede miestnosti, kde človek vidí, aký pohľad sa mu naskytá ak sa pozrie priamo dole bez toho, aby to skúsil priamo pri jednom z mnohých okien, ktoré lemujú celé poschodie.

Hlavná vyhliadka je na 100. poschodí. Pohľad na rozsvecujúci New York bol úchvatný. Návštevník môže podísť až priamo k oknu a ak sa pozrie priamo dole, v kolmom výhľade dole mu nebráni absolútne nič, žiaden balkónik, žiadne zábradlie, iba človek, sklo a prázdny priestor.
Hore môžete zostať ako dlho len chcete. Oplatí sa navštíviť aj obchod so suvenírmi od výmyslu sveta. A taktiež zastaviť sa pri dvoch „kolesách“ z viacerých obrazoviek, ktoré na diaľku svojou rukou ovláda sprievodca stojaci uprostred nich, rozprávajúc všelijaké zaujímavosti o najväčšom meste Spojených štátov.
Prekvapilo ma, že som na vyhliadke nemal signál vo svojom mobile. Čakal som pravý opak. Čím bližšie k nebu a družici, tým lepší signál, vravel som si... :-)

View from Freedom Tower by Arun Sundar on 500px.com

Brooklyn Bridge Night Life from Aerial by Van Tsao on 500px.com

Návrat dole vo výťahu bol rovnako rýchly ako výstup. Animovaná projekcia výhľadu na New York sa opäť raz prispôsobila výške, v ktorej sme sa nachádzali. A naše uši tiež...

Na záver sme už len počuli „Ďakujeme za návštevu!“ od posledných uniformovaných sprievodcov pri východe. O malú chvíľu sme sa už ocitli na chodníku. Hladiac hore, kde som videl vrchol mrakodrapu skrytý v hmlistých oblakoch, som si v duchu povedal, že to rozhodne stálo za to, a že sa tam ešte minimálne raz určite vrátim. Aj napriek svojmu strachu z výšok...

Video z One World Observatory

P.S.: Vyhliadka je otvorená 7 dní v týždni. Do Labor Day (7. september) sú otváracie hodiny od 9. ráno do polnoci s tým, že posledný lístok Vám predajú o štvrť na dvanásť. Od 8. septembra do 5. mája 2016 si na vrchol môžete vystúpiť kedykoľvek od 9 ráno do 8 večer. Posledné lístky Vám predajú o štvrť na osem. V oboch prípadoch sa pokladnica otvára o pol deviatej ráno.


Autor: Peter Krajňák
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka do New Yorku
Ubytovanie v New Yorku
Požičanie auta v New Yorku

Poistenie do USA


SI TU:  Domov › Články › Na cestáchNový pohľad na New York