Články cestovných kancelárií

Najkrajšie miesta Nórskeho kráľovstva

NórskoNÓRSKO

Nórsko je krajina nachádzajúca sa v severnej časti Európy a je považované za jednu z najkrajších krajín na svete. Najväčšími predpokladmi pre toto tvrdenie je panenská príroda s množstvom prírodných krás. Hlboké nórske fjordy, rozľahlé horstvá a množstvo čírych riek a jazier, to je typický obrázok tejto krajiny.

Rozlohou 323 802 km2 je Nórsko 8. najväčším štátom v Európe. Zo severu na juh má na dĺžku má viac ako 1 700 km, ale členité pobrežie je dlhé až 2 650 km. Západné pobrežie je známe vďaka ohromným, hlbokým fjordom - dlhým kaňonom zarezávajúcich sa do vnútrozemia. Najdlhší fjord "Søgnefjorden" je druhý najväčší fjord na svete a najväčší v Nórsku. V ústí je približne 72 km široký a jeho dĺžka až 203 km. Maximálna hĺbka je 1 308 m, druhá najväčšia hĺbka nameraná na svete.
Povrch krajiny je veľmi hornatý, nížiny sa tu prakticky nevyskytujú a naprieč celou krajinou sa tiahnu škandinávske vrchy. Najvyšším vrcholom Nórska je 2 469 metrov vysoký "Galdhøpiggen" nachádzajúci sa v krásnom národnom parku "Jotunheimen". V blízkosti sa nachádza známi, najväčší európsky pevninský ľadovec "Jostedalsbreen" s rozlohou 487 km2. Jeho úpätie každý rok priťahuje tisícky turistov z celého sveta.
Nórsko je známe ako krajina vodopádov, najvyšší z nich je 860 metrov vysoký, kaskádovitý vodopád Vinnufossen, ktorý je najvyšším vodopádom v Európe.
Počet obyvateľov je zhruba 5 miliónov, no hustota obyvateľstva na 1 km2 je vzhľadom k veľkej rozlohe tejto krajiny nízka, iba 14 obyvateľov na km2 (napr. hustota obyvateľstva na Slovensku: 110 obyv. na km2).

Do Nórska sa dá dostať jednoducho letecky z Bratislavy alebo Krakova. Ďalšou možnosťou je cesta autom cez Poľsko, Nemecko a Dánsko, odtiaľ trajektom do niektorého z miest na južnom pobreží - Oslo, Kristiansend, Larvik, alebo Bergen. Ja odporúčam cestovať do Bergenu, pretože Bergen je vstupnou bránou pre výlety na fjordy.

Moje putovanie by som začal na vrchole Preikestølen - Kazateľnice v regióne Ryfylke. Preikestølen je výbežkom skalného brala, ktorý vytvoril plošinu s rozmermi asi 25 × 25 m v nadmorskej výške 604 m.n.m. Špecialitou tejto plošiny sú kolmé steny spadajúce priamo do mora a práve výhľad z hrany tejto plošiny priťahuje množstvo turistov.

Najkrajšie miesta Nórska
Začiatok cesty pre Preikestølen
Najkrajšie miesta Nórska
Pohľad na Lysefjord- Svetlý fjord
Najkrajšie miesta Nórska
Prvý pohľad na Preikestolen- Kazateľnicu
Najkrajšie miesta Nórska
Plošina Preikestolenu sa pyšne čnie do výšky 600 m. nad hladinu fjorda
Najkrajšie miesta Nórska
Všetci turisti si doprajú fotku na hrane Preikestolenu, je to ako byť na streche mrakodrapu

Každoročne ju navštívi zhruba 130.000 návštevníkov z celého sveta. Z plošiny je úžasný výhľad na “Lysefjord-Svetlý fjord“ a hornaté okolie. Názov Svetlý fjord je odvodený od svetlého zafarbenia okolitých hôr, v ktoré sú svetlo sivej farby po celej dĺžke fjordu.

Podľa geológov Preikestølen vznikla len nedávno, asi 10.000 rokov pred naším letopočtom. V tej dobe bola ukrytá pod ľadovcom, ktorý sa však na konci doby ľadovej roztopil a po odtrhnutí sa od skalného masívu vytvaroval svojou váhou kolmé steny Preikestølenu.
Cesta na vrchol nie je náročná. Celá trasa je asi 3,8 km dlhá od neplateného parkoviska až na vrchol s prevýšením 330 m. Turistický chodník je výborne značkovaný a upravený. Počas daždivých dní si treba dať pozor na zvýšenú opatrnosť, povrch chodníka je veľmi klzkí. Po nenáročnom výstupe sa ocitnete na vrchole odkiaľ sa naskytne naozaj úchvatný výhľad."

Najkrajšie miesta Nórska
Relax na Preikestolene
Najkrajšie miesta Nórska
Relax na Preikestolene
Najkrajšie miesta Nórska
Balansovanie na hrane

Iné zaujímavé miesto juhozápadného Nórska je kamenný blog “Kjærag“, ktorí nájdete v samotnom závere rovnakého fjordu“ Lysefjordu“ v regióne Ryfylke. Vzdialenosť od Preikestølenu je asi 140 km, čo v Nórsku znamená, že je to blízko! Pri presune sa jedenkrát preveziete aj trajektom, ktorý vás preplaví cez krásny morský záliv. Cesta pokračuje ďalej naprieč ľudoprázdnu oblasť. Nenechádza sa tu žiadne väčšie mesto ani dedina, len kde tu roztrúsené, staré, zanedbané farmy. Je to veľmi zvláštne, nájsť takéto zaostalé miesta v tak bohatej krajine, akou je Nórsko. Ale krajina je naozaj rozľahlá a veľmi riedko osídlená, preto podobných miest kde sa čas zastavil je v Nórsku oveľa viac.

Najkrajšie miesta Nórska
Cesta pustou krajinou
Najkrajšie miesta Nórska
Nórsky vidiek-čistá príroda

Po asi 2 a 1/2 hod. sa dostávame na veľké parkovisko, kde už je odstavených dosť veľa áut. Túra k Kjearagu patrí medzi veľmi obľúbené túry, postaviť sa na ten balvan nad 1 km hlbokú priepasť je dosť veľkým lákadlom. Kjærag je zaseknutý medzi dvoma kolmými stenami vo výške 1 000 m. nad Lysefjordom. Túra sa začína pri reštaurácii Øygardstølen a je pomerne dlhá. Celý výlet môže trvať okolo 5-6 hodín. Terén nie je náročný, ale pomerne členitý. Počas túry sa prechádza popri niekoľkých menších jazerách a po hrane hôr kolmo spadajúcich do vôd Lysefjordu. Okolie je dosť nevľúdne, na skalách prežije len tráva a mach, ale stromy ani kríky tu nerastú.

Najkrajšie miesta Nórska
Smer Kjearag
Najkrajšie miesta Nórska
Turistický chodník ku Kjearagu
Najkrajšie miesta Nórska
Drsná príroda, v ktorej sa stromom alebo kríkom veľmi nedarí
Najkrajšie miesta Nórska
Konečne sme dosiahli vrchol náhornej plošiny, odteraz nás už nečaká žiadny kopec

Po zhruba 5 km chôdze sa dostávame na okraj Lysefjordu a vychutnávame si nádherné výhľady z výšky 1 000 m. nad hladinou mora.

Najkrajšie miesta Nórska
1 000 m. nad Lysefjordom
Najkrajšie miesta Nórska
Kjearag
Výhľad z Kjearagu
Kjearag
Výhľad z Kjearagu
Base jumperi
Výhľad z Kjearagu
Base jumperi

A ešte jedna zaujímavosť. Kjærag je obľúbeným miestom pre basejumperov a paragliderov. Aj my sme počas nášho výletu stretli partiu takýchto extrémnych športovcov. Jeden z nich nám vysvetlil, že let z Kjæragu až k morskej hladinu trvá zhruba 24s. Po pristátí na pevnine sa nalodia na loď ktorá ich čakala dole pod nami a odtiaľ sa celá ich skupina vybrala do miestneho campingového tábora, kde sme ich o pár hodín zastihli ako oslavujú dobrý let.

Zdroj: Pavol Bačík DiS., CA ANDROMÉDA Tour - Dovolenky do celého sveta!
Tip: nevynechajte ani ďalšie Články cestovných kancelárií...

REZERVUJ

Letenka do Osla
Ubytovanie v Nórsku
Požičanie auta v Oslo

Poistenie do Nórska

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Články cestovných kanceláriíNajkrajšie miesta Nórskeho kráľovstva