Poklady sveta

Niagarské vodopády

KanadaKANADA    USAUSA

Popis lokality

A View of Two Countries by Carlos Gotay on 500px.com


Na 56 km dlhej rieke Niagara, tečúcej do jazera Ontario z jazera Erie, sa rozprestierajú svetoznáme Niagarské vodopády [ ], ktoré na našej planéte existujú približne 10 tisíc rokov. Ich jedna časť sa nachádza na území USA, druhá na území Kanady. Práve vodopád Horseshoe vytvára na kanadskej strane 792 metrov dlhý oblúk. Americký vodopád je menší, dlhý 305 metrov. Tak ako na kanadskej strane (ideálne prístupnej zo 120 km vzdialeného Toronta), tak i na americkej strane (najlepšie prístupnej z 27 km vzdialeného Buffala) sú k dispozícii skvelé výhliadkové miesta. Hovorí sa, že práve z kanadskej strany sú vodopády krajšie, ale pre dokonalé vychutnanie si tejto atrakcie odporúčame navštíviť aj stranu americkú. Skvelé pohľady ponúka tzv. Dúhový most (Rainbow Bridge).
V neposlednom rade sa oplatí pozrieť si vodopády z blízka, prostredníctvom vyhliadkovej lodi Maid of the Mist. Plaviť sa práve v blízkosti takýchto obrovských vodopádov je pre každého prítomného silný zážitok. Vôbec pritom nevadí, že napriek pršiplášťu získaného na lodi, vystúpite nakoniec celý mokrý.
Niagarské vodopády síce nie sú najvyššie vodopády sveta (najvyšším je Santo Ángel), pretože výška vodopádu Horseshoe dosahuje 53 metrov a výška American Falls "len" 21 metrov. Jednoznačne ale patria k najširším a najmohutnejším vodopádom na svete. Prietok Niagarských vodopádov je úctihodných 168 tisíc metrov kubických za minútu. Napriek týmto parametrom však platí, že životnosť vodopádu nebude večná. Predpokladá sa, že približne za 2.000 rokov ako prvé zaniknú Americké vodopády. Kanadské vydržia približne o 13.000 rokov dlhšie...
Niagarské vodopády sa určite oplatí navštíviť. Je zaujímavé ich vzhliadnuť napríklad aj vo večerných hodinách, kedy sú nádherne vysvietené. Predovšetkým počas festivalu Winter Festival Lights sa okolie rozžiari miliónmi svetiel.
V okolí Niagarských vodopádov sa nachádza množstvo reštaurácií a obchodíkov predávajúcich suveníry.
Niagarské vodopády patria k hlavným atrakciám USA i Kanady. Aj preto asi nikoho neprekvapí, že túto lokalitu ročne navštívi približne 10-11 miliónov turistov ročne. Medzi turistami je mnoho novomanželských párov, práve preto sa táto oblasť nazýva „Honeymoon capital of the world“, t.j. hlavné mesto medových týždňov.


Mapa lokality


Tip: nevynechajte ani ďalšie Poklady sveta

REZERVUJ

Letenka do Toronta
Ubytovanie v Toronte
Požičanie auta v Toronte

Poistenie do Kanady

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Destinácie › Poklady svetaNiagarské vodopády