Cestopisy

Namíbia - krajina, ktorá mi vyrazila dych, časť II.

NamíbiaNAMÍBIA

Za dobrodružstvom do Namíbie

Po Namibskej púšti, vyberieme sa na severozápad do Swakopmundu - poleňošiť na brehu Atlantiku a povenovať sa plážam, piesku, plameniakom aj iným potvorám.

Zanecháme za sebou červené duny Namibskej púšte, obchádzame stáda springbokov, ktoré nám v tuctoch križujú cestu, míňame mimozemsky pôsobiace skalné výtvory.
Je sobota a premávka je hustá: počas štyristokilometrovej cesty stretneme päť áut, možno aj šesť. Siedme si to šinie pred nami s päťstometrovým náskokom.

Namíbia

Dobehneme ho v meste, nie, mestečku, vlastne dedine, či skôr dedinke (usadlosti..?) Solitaire, kde sa po hlavnej ulici - ktorá tiež slúži ako hlavné námestie, parkovisko a čerpacia stanica - preháňajú sysle a kotúče suchej trávy. Doplníme nádrž a zásobíme sa vodou aj legendárnym jablkovým koláčom. Náš protivník z cross-namíbijskej rally urobí to isté, vhupne do auta a za chvíľu je z neho iba prašná bodka na obzore.

Namíbia Namíbia Namíbia Namíbia

Tentokrát ho dobehneme na Obratníku Kozorožca. Potrasieme si ruky, vzájomne sa odfotíme a ako obyčajne, dupne na to a už ho niet. My sa za ním vydáme rozvážnejším tempom poučení z predchádzajúceho dňa, keď sa obeťou rýchlosti sto kilometrov za hodinu po štrkovej ceste stala krabica vajíčok. Na raňajky bol suchý chleba, bolo nám to treba...

Namíbia

Nasledujúci úsek je jednotvárny: cesta pred nami je rovná ako pravítko. Krajina je plochá ako pravítko. Rastie tu asi toľko vegetácie ako na takom pravítku. Skrátka, kde nič, tu nič. Malým osviežením je Gaubský priesmyk (ako napísal redaktor istého portálu pre fanúšikov terénnej jazdy: ‘Gaubský priesmyk je tak úžasný, tak dychberúci, že keby bol ženou, požiadal by som ho o ruku.’) Najprv sa zgúľame kľukatou strmou cestou bez zvodidiel na dno kaňonu, aby sme z neho vzápätí rovnako strmou, krivoľakou cestou vystúpali.

Za Gaubským priesmykom nahradia všadeprítomný piesok skaly a nič len skaly. Konečne nájdeme asfaltku - a na nej výstražný trojuholník nasledovaný známou ešpézetkou. V kolese zapichnutý klinec veľký ako palec. (Irónia a poetická spravodlivosť, že sa po štrkových cestách rúti ako blázon a dostane defekt na asfaltke.) Pomáhame vymeniť koleso.

Namíbia

Po toľkých drámach sa znova ocitneme na štrkovej ceste, znova obklopení široko-ďalekou kdeničtuničnosťou. Bárs sa potešíme keď zbadáme značku pre odpočívadlo. Predstavíme si oázu, možno aj malú kaviareň... Nájdeme prístrešok uprostred ničoho, osamelé púštne aloe a unisex toaletu pozostávajúcu zo štyroch drevených stien.

Namíbia Namíbia Namíbia

Kým dorazíme do Walvis Bay, prvej zastávky na pobreží, opočúvame všetky cédéčka, pohašteríme sa aj udobríme, schrastíme všetok jablkový koláč, vypijeme všetku vodu. Maják, ktorý nám ukazoval cestu posledných -dsať kilometrov, sa ukáže byť gigantická ropná plošina, ktorá je tu na údržbových prázdninách.

Namíbia Namíbia

Do Swakopmundu je to už len skok po luxusnom päťhviezdičkovom asfalte, dokonca aj čiary sú na ňom zakreslené. Aj ubytovanie, na ktoré narazíme celkom náhodou je luxusné: kemp má wifi, a každé stanovište vlastnú, čistú, čistonovú kúpeľňu (čo je tak trocha v nesúlade s princípom správneho stanovania - sprchovať sa v šľapkách v sprche hygieny neurčitej, behať po kempe v uteráku s toaleťákom pod pazuchou a tak).

Swakop nezaprie svoje nemecké dedičstvo: kvety vysadené s geometrickou presnosťou, domčeky v bavorskom štýle, Bismarck Strasse und alles.

Namíbia Namíbia Namíbia Namíbia Namíbia

Pláž je, okrem osamelého rybára, takmer prázdna. Je chladný deň, iba dvadsaťpäť stupňov... Zložíme si plážové uteráky na brehu lagúny a ponaháňame plameniaky, kormorány, čajky aj volavky.

Namíbia Namíbia Namíbia Namíbia Namíbia Namíbia Namíbia

Naše swakopmundské pustošenie zavŕšime vyplienením samoobsluhy. Dovlečieme do kepmu kusisko mäsa, ktoré vyváľané v cesnaku a zázvore putuje na gril. Stôl sa prehne pod váhou tanierov, a pri stole sa zhotní mačka. Ako z mačacej príručky ‘Ako na ľudí’, kapitola štvrtá - Kŕmenie: Ticho seď, tvár sa milo a nevinne, a niečo sa ti ujde. A tak tam sedí, nevinne a milo, nezainteresovane si umývajúc laby. (Kapitola šiesta, Etiketa: Pred jedlom si umy packy.) Dôstojne a s gráciou akceptuje ponúknuté odrezky, dva hryzy a hlt. Dostane vynadané: že sa nehanbíš takto sa ládovať, ty prasa...! Zahanbene sa odšuchce o meter ďalej, ale cez pleco po očku monitoruje stav tanierov.

Zo Swakopmundu zamierime na sever na Pobrežie Kostier. O kostrách, vrakoch, najpríšernejšom smrade na svete a iných radostných záležitostiach nabudúce!

Pokračovanie

Namíbia, časť I  |  Namíbia, časť III  |  Namíbia, časť IV


Autor: Erika Lelovičová
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka Windhoek
Ubytovanie v Namíbii
Požičanie auta v Namíbii

Poistenie Namíbia

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Na cestáchNamíbia - krajina, ktorá mi vyrazila dych, časť II.