Cestopisy

Namíbia - krajina, ktorá mi vyrazila dych, časť I.

NamíbiaNAMÍBIA

Za dobrodružstvom do Namíbie

Napríklad (ale nielen) vtedy, keď do samošky vbehli dve dámy v papučkách z ovčej kože, hore bez...

Prvá otázka ktorú sa ma v Namíbii spýtali, bola básnická: "Iba na týždeň?!" Až som sa zľakla že ma prísna colníčka snáď rovno vykáže z krajiny s doživotným zákazom vstupu na africký kontinent. Namíbia je obrovská krajina, a týždeň je máličko, to je mi jasné od chvíle keď začneme dávať dokopy itinerár.

Namíbia

"Idete po smere alebo proti smeru hodinových ručičiek?" je druhá, ktorú sa nás budú pýtať často; je teda jasné, že tu existuje predvídateľný okruh, ktorým sa návštevnící vyberú. Počnúc severom kde sa po pláňach Národného Parku Etosha preháňajú všetky tie fotogenické safaristické zvieratá, končiac na juhu v púšti Kalahari, kde sa 'bohovia museli zblázniť', alebo naopak.

Ani na jedno, ani na druhé nám nezostane čas. Ideme malým okruhom po smere hodinových ručičiek, a aj napriek tomu po týždni zaparkujeme auto v požičovni s budíkom ukazujúcim úctyhodných, celkom presných 2125 kilometrov.

Auto by si zaslúžilo vlastný blog. Nie je to len taký hociaký vehikel: dízelové zviera na púštne safari stvorené, a na týždeň aj obývačka, kuchyňa, šatník, dôverník a najlepší kamarát v jednom. Na streche si vezieme stan, ktorý sa vyklopí v troch jednoduchých krokoch a šikovne sa transformuje na pohodlnú, priestrannú spálňu pre dvoch. Korbu obýva kompletné kempingové vybavenie: stoličky, stôl, príbory, taniere, spacáky, plynový varič, hrnce, gril a lopata. Na lopate sa pobavím a tak mi treba, na druhý deň sa hneď aj dozviem načo je človeku v púšti lopata...

Namíbia Namíbia Namíbia

Prvá zastávka je však hlavné mesto Windhoek. Ak má Windhoek čaro a šarm hodné odstavca v tomto blogu, za jedno popoludnie žiadne neobjavíme. Narazíme však na bulvár pomenovaný po Robertovi Mugabe. Donevidenia Windhoek, u mňa si skončil, nezachráni ťa ani rovnomenné pivo, akokoľvek studené, lahodné, koketne orosené a vôbec..!

Namíbia Namíbia

Prvý deň na cestách si uvedomíme niekoľko základných a zásadných vecí: že Namíbia je krajina veľká (a tak sú veľké aj vzdialenosti zakreslené na mape čo by kameňom dohodil). Že obyvateľov je málo, a tak aj najmenšia dedina na mape vyzerá ako globálna metropola. Že cesty, aj keď často štrkové, sú dobré, a bez problémov to vydá aj stoštyridsať (len sa o tom nesmie blogovať keď blog číta aj rodič). Že čo cesty postrádajú v krivkách horizontálnych, nahradia v krivkách vertikálnych, a že na konci tých dlhých, predlhých húsenkových dráh sa nachádzajú tie najneuveriteľnejšie fatamorgány. Že nafta je lacná a benzínky sporadické. Že mnohé kríky majú ostne, ak si potrebujete po to alebo ono do tých kríkov odskočiť. Že sa jazdí oficiálne vľavo a prakticky kde sa Vám páči: je celkom možné že nasledujúcich 500 kilometrov nestretnete ani jedno auto.

Namíbia Namíbia

My sme stretli tri a voz ťahaný párom oslíkov, okrem toho tri opice a predimenzovanú srnku ktorá bola asi gazela: utekala rýchlo a identitu sme nezistili. Dorazíme do dedinky Sesriem, kde sa nachádza brána do Národného Parku Namib-Naukluft, a prekvapivo, po stovkách kilometrov štrkových ciest, komfortná asfaltka.

Namíbia

Pred nami se červená Namibská púšť, jedna z najstarších na našej planéte a v diaľke sa prechádza pštros. Vzrušene vyťahujeme fotoaparáty a tak si ani nevšimneme ďalšie dva, ktoré nám ležérnym krokom prekrížia cestu a zmiznú v kríčí.

Namíbia

Pod ikonickou Dunou Číslo 45 si vykračuje oryx a na vrchu duny si vykračuje japonský turista.

Namíbia Namíbia

O kúsok ďalej asfaltka skončí a nahradí ju gigantické pieskovisko lemované springbokmi.

Namíbia Namíbia Namíbia

Zastavíme sa, fotíme a pohnúť sa už nepohneme. Tak na toto je tá lopata...! Odhadzujeme piesok, úspešne sa rozbehneme, len aby sme o tri metre ďalej zapadli zas. Zachraňuje nás párik nemeckých turistov, ktorí majú nielen lopatu ale aj dve laty. Záchranná akcia prebehne úspešne, pokiaľ ide o nás. Nemci to s nami tak celkom nevyhrali, lebo pre zmenu sú uviaznutí v piesku oni. Zastavujeme, aby sme im pomohli, a zapadneme zas. Vykopeme najprv nás, potom našich nemeckých kamarátov, a v dvojčlennom konvoji, s otáčkami v červenom pásme šťastne dorazíme do Sossusvlei, kde sa nachádza ďalší zbor pohľadnicových dún.

Namíbia Namíbia

Popísať sa nedá, ten pohľad, a fotografie, akokoľvek pôsobivé, ťažko obsiahnu ono majstrovské dielo prírody. Kam oko dovidí, všade sa týčia majestátne duny, ktoré tu boli tisíce rokov, a budú tu aj tisíce rokov po tom ako na nás história zabudne; naša prítomnosť je celkom ako zrnko piesku.

Namíbia

Toľko filozofické okienko; slnko však zapadá a my musíme riešiť praktické záležitosti. Kemp je vzdialený hodinu cesty, a pred nami zakliate pieskovisko. Napredujeme úspešne, až kým - ALE NIE!! Ale áno... (Už je to tak trocha nudné, že?) - zapadneme zas. Tentokrát nás Nemci obehnú a zmiznú v kúdole prachu, kým my si vysúkame rukávy a pustíme sa x-tý krát do vykopávania automobilu. Nadávame mu do toho aj onoho, skúšame to podobrotky aj pozlotky, ale pohnúť sa odmieta. A potom, ako fatamorgána, objavia sa v diaľke dve postavičky, jedna má pod pazuchou lopatu, druhá dve laty. Šinú si to rezkým krokom rovno k nám. "Naši" Nemci...! Nemecký národ nebol nikdy populárnejší ako v tej chvíli.

Namíbia

Vyslobodíme každý jedno koleso - niekomu sa ujde lopata, niekomu lata, niekomu sandále (prekvapivo efektívny nástroj v tejto zapeklitej situácii), nahádžeme náradie do auta, Nemci potlačia, my na to dupneme, auto poskočí dopredu, Nemci naskočia dozadu, modlím sa za nich aj za prevodovku, a so zavretými očami sa s kvíliacim motorom rútime namibskou púšťou, tak TOTO teda na National Geographic nedávali...!

Namíbia

Po dvoch kilometroch krkolomnej jazdy nájdeme vymodlený asfalt, a na ňom, že istota je istota, bezpečne zaparkované auto nemeckej dvojky. (Náš karmický dlh splatíme na druhý deň, keď pomôžeme vymeniť koleso, ale o tom nabudúce...) A že je Namíbia plná prekvapení? Keď po dlhom dni konečne dorazíme do kempu, vchod do múrikom ohradenej parcely blokuje pasúca sa gazela.
Welcome to Namibia...

Namíbia

Pokračovanie

Namíbia, časť II  |  Namíbia, časť III  |  Namíbia, časť IV


Autor: Erika Lelovičová
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenka Windhoek
Ubytovanie v Namíbii
Požičanie auta v Namíbii

Poistenie Namíbia

 Dozvedieť sa viac
SI TU:  Domov › Články › Na cestáchNamíbia - krajina, ktorá mi vyrazila dych, časť I.