Cestopisy

Naj lokality na Zemi a v našej slnečnej sústave


Naša planéta Zem ponúka množstvo zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Niektoré sú známe, iné menej a niektoré sú proste "Naj".

Mount Everest, Mauna Kea, Olympus Mons

Najvyššia hora na našej planéte je Mount Everest v Himalájach, dosahujúci nadmorskú výšku 8.848 metrov nad morom. Nachádza sa na hranici Nepálu s Čínou, preto má pomenovanie v oboch jazykoch. Po nepálsky Sagarmáthá a po čínsky Ču-mu-lang-ma feng.

Naj lokality na Zemi a v našej slnečnej sústave

Vedeli ste ale, že Mt. Everest je najvyšší iba v prípade, že jeho vrchol meriame od morskej hladiny? Ak by sme akceptovali meranie od základne, najvyššou horou je neaktívny vulkán Mauna Kea lokalizovaná na ostrove Havaj. Časť hory sa nachádza pod morskou hladinou, na dne oceánu. Celkový výška hory Mauna Kea je až 9 kilometrov, pričom nad more vyčnieva „iba“ 4.170 metrov. Stále to ale nestačí na najhlbšie miesto na Zemi, ktorým je 10.924 metrov hlboká Mariánska priekopa.

Naj lokality na Zemi a v našej slnečnej sústave

Ako je to ale s najvyššou horou v našej slnečnej sústave? Je ňou hora Olympus / Olympus Mons na Marse. Názov hory bol zvolený podľa hory Olymp v Grécku, ktorá podľa mytológie bola sídlom Bohov. Táto najvyššia sopka našej slnečnej sústavy je vlastne vyhasnutou sopkou, dosahujúcou výšku úžasných 27 kilometrov, čím prekonala Mt. Everest trojnásobne.

Naj lokality na Zemi a v našej slnečnej sústave

Vzhľadom na obrovskú rozlohu hory, rozprestierajúcej sa na ploche porovnateľnej s rozlohou Francúzska, Olympus nepôsobí dojmom, aký v nás vyvolajú štíty Himalájí. Stúpanie od základne hory je totiž veľmi mierne a len posledných 6 kilometrov vytvára takmer kolmú stenu.

Veľký kaňon na Zemi, Veľký kaňon na Marse

Množstvo turistov z celého sveta každoročne navštevujú úchvatný Veľký kaňon v USA.

Naj lokality na Zemi a v našej slnečnej sústave

Viete si ale predstaviť, že na Marse sa nachádza taký rozľahlý kaňon, v ktorom by náš zemský Veľký kaňon tvoril len jeho jedno bezvýznamné rameno? Tento kaňon sa volá Valles Marineris. Dosahuje dĺžku 4.500 kilometrov a hĺbkou prevyšuje náš pozemský Veľký kaňon až 4x. Kým Veľkým kaňonom dodnes tečie rieka Colorado, na Marse cez tento kaňon Valles Marineris žiadna rieka netečie, nakoľko vyschla pred niekoľkými miliardami rokov.

Naj lokality na Zemi a v našej slnečnej sústave

Najväčší kráter v slnečnej sústave

Možno tušíte, že najväčší kráter v našej slnečnej sústave sa nenachádza na Mesiaci. Volá sa South Pole-Aitken. Má priemer 2.500 km a hĺbku fascinujúcich 12 kilometrov.

Naj lokality na Zemi a v našej slnečnej sústave

Napríklad zemský najväčší kráter Chicxulub (nachádzajúci sa v Mexiku), pravdepodobne zodpovedný za vyhynutie dinosaurov, dosahuje priemer "len" 180 km.

Sopky - najväčšie z najväčších

Ak si niekto myslí, že na našej planéte sa nachádza najviac sopiek v celej slnečnej sústave, nemá pravdu. Pravdou ale je, že hlavne aktívne sopky sú vo vesmíre zriedkavé. Nachádzajú sa na Zemi, ale aj na prvom mesiaci najväčšej planéty slnečnej sústavy Jupiter, t.j. na mesiaci Lo.
Na povrchu mesiaca Lo sa nachádza cez 400 aktívnych sopiek, ktorých erupcia dosahuje výšku až 500 km. Takú erupciu na Zemi nedosiahla ani naša najvyššia sopka, už spomínaná Mouna Kea.

Ak sme už spomenuli Jupiter, môžeme uviesť, že je najväčšou planétou našej slnečnej sústavy a 11 krát väčšou ako naša Zem. Jupiter sa môže ale pochváliť taktiež mesiacom Ganymedes, ktorý je najväčším mesiacom v celej slnečnej sústave. Tento mesiac je taký veľký, že dokonca predstihuje aj niektoré planéty, napr. Merkúr či Pluto.

Tak horúco tu ešte nebolo

Na Zemi existujú miesta, ktoré sa vyznačujú extrémnymi teplotami. Jedno z tých najhorúcejších miest má výstižný názov: Údolie smrti, ktoré je lokalizované v Kalifornii, v Spojených štátoch amerických.

Naj lokality na Zemi a v našej slnečnej sústave

Najvyššia zaznamenaná teplota dosiahla 56,7°C. Tento rekord bol ale prekonaný. Na juhovýchode Iránu sa rozprestiera Veľká slaná púšť Dasht-e Lut. Zďaleka nie je najväčšou púšťou na svete, ale z pohľadu nameranej teploty 70,7°C je svetovým rekordérom.

Naj lokality na Zemi a v našej slnečnej sústave

Tieto teploty sú ale stále „príjemnými“ teplotami, ak ich porovnáme s teplotami Merkúru či Venuše. Kým teplota na Merkúre môže vystúpiť až na 420°C, Venuša tento extrém posúva až na 470°C. Celý povrch planét je tak rozžeravený, že napríklad kamene na Venuši doslova žiaria načerveno. Až 85% povrchu planéty Venuša tvorí stuhnutá vrstva bazaltovej lávy.

Zem vs zvyšok

Ako vidieť, naša planéta Zem sa môže pýšiť mnohými krásnymi miestami, z ktorých niektoré majú prívlastok „Naj“. Ako sa však ukázalo, v našej slnečnej sústave sa nachádza množstvo zaujímavých lokalít, ktoré tie naše pozemské výrazne predčia. Napriek tomu svojou krásou a rôznorodosťou je Zem jednoznačne tou „naj“ planétou v celej našej slnečnej sústave...

Naj lokality na Zemi a v našej slnečnej sústave
Autor: Ľubomír Mihalik
Tip: nevynechajte ani ďalšie cestovateľské príbehy v kapitole Na cestách...

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

REZERVUJ

Letenky
Ubytovanie vo svete
Požičanie auta

Poistenie


SI TU:  Domov › Články › Na cestáchNaj lokality